Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 14/16 - Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Małgorzaty w Dębowcu

Z różnych źródeł wynika, że parafia, którą przedstawimy Wam dzisiaj, istniała już przed 1335 rokiem. W tym samym czasie założono też parafie w Lesznej Górnej, Kończycach Wielkich, Lipowcu i Zebrzydowicach. Opis sporządzony w 1679 roku przez przez wizytatora biskupiego informuje nas, że ówczesny kościół w Dębowcu był zbudowany z drewna. Patronowała mu św. Małgorzata.

Świątynia nie miała wówczas konfesjonału ani chorągwi, jej podłoga wyłożona była deskami. Położony przy niej, ogrodzony płotem cmentarz nie miał krzyża, a rosnące na nim zarośla utrudniały procesję pogrzebową. Probostwo, do którego należały również Kostkowice, Simoradz i Iskrzyczyn, znajdowało się w opłakanym stanie. Kościół czerpał dochody głównie z jałmużny.

Na początku XIX wieku w Dębowcu mieszkało 353 katolików i 350 protestantów. Porównując - w Simoradzu mieszkało 200 katolików i 64 ewangelików. Liczby te pokazywały, że kościół dębowiecki był zbyt ciasny na ówczesne warunki (mieścił niespełna 300 wiernych), dlatego miejscowy proboszcz zaczął starania o budowę nowej świątyni. Prośbę poparł Wikariat Generalny w Cieszynie, a także książę sasko-cieszyński Albert (właściciel Dębowca). Jednak ani komora cieszyńska nie spieszyła się z rozpoczęciem budowy, jak i miejscowi parafianie nie wyrażali chęci do pomocy.

Mimo stałych poprawek, kościół niszczał. W końcu koniecznym było podpieranie go drągami. W 1851 roku do Dębowca przybył inżynier powiatowego urzędu budowlanego z Cieszyna i wydał werdykt - dalsze użytkowanie świątyni jest niemożliwe, jej stan w każdej chwili groził runięciem. W związku z tym orzeczeniem, starostwo w Bielsku nakazało zamknąć kościół w Dębowcu. Życie religijne przeniosło się do kościółka filialnego w Simoradzu, co było uciążliwe dla dębowczan.

Wtedy Wikariat Generalny zalecił, aby groby pod świątynią w Dębowcu zasypać, budowlę solidnie podeprzeć belkami, co mógłoby pozwolić na ponowne odprawianie nabożeństw w Dębowcu, aż do czasu wybudowania nowej świątyni. Prace nad budową nowego kościoła rozpoczęły się w 1854 roku i trwały przez kolejne dwa lata. Konsekracja świątyni odbyła się 18 października 1857 roku.

Po II wojnie światowej parafia Dębowiec miała czterech rządców. W latach 1945-1982, proboszczem był ks. Franciszek Sedlaczek, jedyny kapłan, który spoczął na miejscowym cmentarzu. Kolejnymi proboszczami zostali kolejno: ks. Dziekan Franciszek Skórkiewicz (1982-1992), ks. dr Józef Kiedos (1992-1994) oraz ks. kanonik Marian Kubecki (1994-2015). Obecnym administratorem parafii w Dębowcu - należącej od marca 1992 roku do diecezji bielsko-żywieckiej - od końca sierpnia 2015 roku jest ks. Jerzy Gil.

Msze święte odbywają się w:

- niedziele i święta: 8:00, 10:30, 16:30 (od października do marca o 15:30)
- tygodniu: o 17.00, we wtorki o 7:00

Kancelaria parafialna czynna jest w:

- poniedziałki i środy: godz. 7:45 - 8:30
- Wtorki i czwartki: od godz. 16:00

Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Małgorzaty w Dębowcu
ul. Cieszyńska 27
43-426 Dębowiec
tel.: (33) 856 22 95
http://www.debowiec.wiara.org.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: