Koronka świętuje
Niezwykły koronkowy weekend szykuje się w Koniakowie. 14 i 15 sierpnia odbędą się tam Dni Koronki.
Każda mieszkanka Koniakowa heklowania próbowała choć raz w życiu. Koronki w Koniakowie wieszane są w oknach, dekorują meble, a nawet tworzą bieliznę... Są i takie które zwiedziły już cały świat i podbiły serca wielu osób, na różnego rodzaju wystawach. Wszystkie będą miały swoje święto w najbliższy weekend w Koniakowie podczas Dni Koronki, atrakcji z pewnością nie zabraknie.
Wszystko rozpocznie się sobotę 14 sierpnia o godz. 15.00 w Chacie na Szańcach, gdzie impreza zostanie uroczyście otwarta. Jak co roku zaplanowano konkurs na najpiękniejszą koronkę. Chętni mogą się jeszcze zgłaszać do dnia 13 sierpnia w Izbie Pamięci Marii Gwarek. Serweta nie może mieć więcej niż 40 cm średnicy. Będzie również można spróbować swoich sił w konkursie rzeźbiarskim piłą spalinową organizowanym przez Gminny Ośrodek kultury w Istebnej. Najlepsza rzeźba zostanie nagrodzona piłą spalinową szczegóły i zgłoszenia pod nr tel: 33 855 62 80.
Tego samego dnia o godz. 16.00 w Chacie na Szańcach wystąpią “Mali Zagrapianie” z Jaworzynki, a tego samego dnia godzinę później, również w Chacie na Szańcach będzie można posłuchać opowieści o Istebnej, Koniakowie i Jaworzynce przygotowane przez Tadeusza Ruckiego. Na zakończenie w Karczmie Kopyrtołce przygotowano festyn. Początek o godz. 18.00.
W niedzielę święto koronki rozpocznie przy dźwiękach trąbit. O godz. 15.00 w Chacie na Szańcach rozpoczną się zmagania konkursowe - gry na trąbicie. Pół godziny później odbędzie się tam promocja książki “Historia Koronki Koniakowskiej” CZYTAJ WIĘCEJ: Koronka do albumu . Tego samego dnia o godz. 16.00 wykład na temat historii koronki wygłosi etnograf i dyrektor Muzeum Beskidzkiego Małgorzata Kiereś. O godzinie 17.00 w Izbie Pamięci Marii Gwarek zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najpiękniejszą koronkę koniakowską, a godzinę później poznamy zwycięzców konkursu rzeźbiarskiego.
Dni Koronki Koniakowskiej będą też okazją do zakupu wyrobów koronczkarskich, rzeźbiarskich i innych wyrobów regionalnych.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.