Koniec roku szkolnego- czas do pracy
Nareszcie wakacje! Ze szkolnych korytarzy znikają uczniowie, którzy pojawią się tu dopiero we wrześniu. Co będą robić przez ten czas? Wielu z nich podejmie pracę…
Tygodniowy wypoczynek poza miejscem zamieszkania to czas kiedy regenerujemy swoje siły. Jednak uczniowie tylko z nieco ponad połowy gospodarstw domowych, w których są uczące się dzieci i młodzież, wyjedzie na taki wypoczynek. Niecała połowa rodzin (48%) wysyła wszystkich uczniów ze swoich gospodarstw domowych na wakacje poza domem, a niemal co dziesiąta (9%) zapewnia go przynajmniej części z nich. Natomiast z około dwóch piątych gospodarstw domowych, w których są uczące się dzieci i młodzież (43%), żaden z uczniów nie wyjedzie nawet na tygodniowy wypoczynek.
To sondaż CBOS-u z ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost cen przewiduje się, że wielu rodziców nie będzie stać na to, aby taki wypoczynek zapewnić swoim pociechom. W większości przypadków, uczniów którzy nie wyjadą na wakacje zaważyły względy finansowe (62%). Badani dość często narzekali również na brak zorganizowanego wypoczynku (32%). W mniej więcej co czwartym gospodarstwie domowym, w którym przynajmniej część uczących się dzieci nie wyjedzie na wypoczynek,
uzasadniano to przekonaniem, że mogą one wypoczywać w domu (26%), niechęcią samych uczniów do wyjazdu (23%) lub tym, że byli są potrzebni w domu bądź w gospodarstwie rolnym (22%).
Jeśli więc nie wypoczynek, to może praca?
Poziom społecznej aprobaty wakacyjnego zarobkowania uczniów jest ściśle związany z ich wiekiem. Praca uczniów szkół podstawowych wzbudza powszechny sprzeciw (wyraża go 95% badanych). W przypadku gimnazjalistów około jednej czwartej ankietowanych (28%) uważa, że powinni oni pracować podczas wakacji, natomiast praca zarobkowa uczniów szkół średnich jest niemal powszechnie aprobowana (85%).
Kasia Macura chodzi do drugiej klasy liceum w te wakacje zatrudniła się w jednym z ustrońskich lokali gastronomicznych. – Praktycznie pracuję od tygodnia, ale bardzo mi się to podoba. Cieszę się, że będę mogła coś zarobić, bo branie pieniędzy od rodziców jest dla mnie bardzo krępujące. Większość mojej klasy w wakacje pracuje, wyrośliśmy już z obozów czy kolonii – przekonuje dziewczyna.
Kto jeszcze pracy nie znalazł, może przeszukać ogłoszenia. W Beskidach ofert letniej, dorywczej pracy nie brakuje. Właściciele hoteli, lokali gastronomicznych szukają dodatkowej pary rąk do pracy w czasie, kiedy klientów jest coraz więcej…
ZOBACZ OGŁOSZENIA NA PORTALU OX.PL
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.