Konferencja penitencjarna na UŚ
Całodniową konferencję zorganizował Zakład Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Śląskiego, Zakład Karny w Cieszynie oraz Koło Naukowe Pedagogów. Konferencję otworzyli dr hab. Zenon Gajdzica, prof. UŚ – Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji, dr hab. Urszula Szuścik, prof. UŚ - - Dyrektor Instytutu Nauk o Edukacji i kpt. Krzysztof Sojka – Dyrektor Zakładu Karnego w Cieszynie, a prowadziła dr. Ilona Fajfer-Kruczek.
Wpierw słuchacze konferencji obejrzeli pokaz jak rozwiązać sytuacje zakładnicze w kontakcie bezpośrednim. Prowadził go Grzegorz Cichy Mikołajczyk, specjalista do spraw antyteroryzmu, strategii, bezpieczeństwa i ochrony, a od strony psychologicznej komentowała Monika Filipowska, psycholog z Wielkopolskiego Instytutu Psychoterapii. Za modeli, na których specjaliści demonstrowali sytuację zakładniczą i sposoby jej rozwiązania byli… wywołani z sali studenci. Student odgrywał sprawcę, studentka zakładniczkę, a Grzegorz Mikołajczyk tłumaczył i demonstrował, co w danej sytuacji należy robić, w jaki sposób mają zachować się funkcjonariusze z grupy interwencyjnej.
A czego dowiedzieli się słuchacze na temat tego, jak należy zachować się w sytuacji, gdy zostaniemy zakładnikiem? - Jedna zasada: poddać się woli sprawcy i wykonywać wszystko, co chcą. Pytać o zgodę i czekać na służby ratownicze. Każdy, który próbuje na własną rękę się ratować, działać, ginie albo ucierpi, zostanie pobity. Taka jest rzeczywistość. Jakby właściciel kantoru tak bardzo nie walczył o swoje pieniądze, to może by przeżył. A zginał za pieniądze, złoto. Jedna zasada – poddać się woli sprawcy. Osoby wyszkolone są od ratowania tych, którzy zostają zakładnikami - zdecydowanie mówi Grzegorz Mikołajczyk.
Na wiedzy przekazanej na konferencji skorzystali studenci kierunków resocjalizacji, pracownicy socjalni, funkcjonariusze służb mundurowych. Studenci byli z cieszyńskiego UŚ, ale przyjechali też zainteresowani studenci z ATH w Bielsku Białej. Po części wykładowo-pokazowej uczestnicy konferencji podzieleni na 6 grup udali się do poszczególnych sal na część warsztatową. Tematami warsztatów były stres i wypalenie zawodowe w służbach mundurowych; specyfika i uwarunkowania pracy postpenitencjarnej – doświadczenia i trudności; interwencja kryzysowa; dopalacze jako nowe wyzwanie w pracy wychowawczej z młodzieżą. Rozmowy oparte o dialog motywujący oraz problemy adaptacyjne jednostki w warunkach izolacji penitencjarnej.
Każdy uczestnik mógł więc poszerzyć swą wiedzę z wybranej, potrzebnej mu w pracy bądź przyszłej pracy dziedziny, co bardzo podobało się uczestnikom konferencji, którzy zdecydowanie wypowiadali się, iż spotkanie było dla nich cennym źródłem poszerzenia swej wiedzy.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.