Komisja Europejska przyjrzy się zmianom czasu
Głównym powodem, dla którego rządy poszczególnych państw zdecydowały się na wprowadzenie zmian czasu, była oszczędność energii. Dzięki dostosowaniu czasu (w szczególności czasu pracy) do wschodu słońca, początkowo odnotowywano oszczędność energii elektrycznej, zarówno w zakładach pracy, jak i w gospodarstwach domowych.
Aktualnie jednak pojawia się coraz więcej głosów, wskazujących na większe straty, niż korzyści, wynikające z cyklicznych zmian czasu. Problem pojawia się na przykład w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy, kiedy to w sektorze komunikacji publicznej pojawiają się obowiązkowego godzinne przestoje. Z kolei w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, w przypadku wielu osób trudno dostosować zegar biologiczny, do wcześniejszej pory wstawania.
Aktualnie o zdanie mieszkańców Unii Europejskiej, na temat cyklicznych zmian czasu, postanowiła zapytać Komisja Europejska – w wyniku szeregu wniosków złożonych przez obywateli, Parlament Europejski i niektóre państwa członkowskie UE, Komisja postanowiła zbadać zasadność funkcjonowania obecnych ustaleń, dotyczących zmian czasu w zależności od pory roku, oraz czy takie zmiany powinny występować – informują przedstawiciele KE. Badanie to jest prowadzone na zasadzie ankiety internetowej, gdzie każdy zainteresowany, może wyrazić swoją opinię na temat zmian czasu. Ankieta dostępna tutaj.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.