Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Komisja Europejska przyjrzy się zmianom czasu

Od kilku lat wciąż pojawiają się wątpliwości, dotyczące zmian czasu, z letniego na zimowy w październiku oraz z zimowego na letni, w marcu. Pomysłodawcą takiego rozwiązania był Benjamin Franklin, jednak jako pierwsi rozwiązanie to zastosowali Niemcy. W Polsce po raz pierwszy czas zaczęto zmieniać w czasie XX-lecia międzywojennego, reaktywacja tej zasady miała miejsce w 1977 roku i od tego czasu trwa nieprzerwanie.

Głównym powodem, dla którego rządy poszczególnych państw zdecydowały się na wprowadzenie zmian czasu, była oszczędność energii. Dzięki dostosowaniu czasu (w szczególności czasu pracy) do wschodu słońca, początkowo odnotowywano oszczędność energii elektrycznej, zarówno w zakładach pracy, jak i w gospodarstwach domowych.

Aktualnie jednak pojawia się coraz więcej głosów, wskazujących na większe straty, niż korzyści, wynikające z cyklicznych zmian czasu. Problem pojawia się na przykład w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy, kiedy to w sektorze komunikacji publicznej pojawiają się obowiązkowego godzinne przestoje. Z kolei w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, w przypadku wielu osób trudno dostosować zegar biologiczny, do wcześniejszej pory wstawania.

Aktualnie o zdanie mieszkańców Unii Europejskiej, na temat cyklicznych zmian czasu, postanowiła zapytać Komisja Europejska – w wyniku szeregu wniosków złożonych przez obywateli, Parlament Europejski i niektóre państwa członkowskie UE, Komisja postanowiła zbadać zasadność funkcjonowania obecnych ustaleń, dotyczących zmian czasu w zależności od pory roku, oraz czy takie zmiany powinny występować – informują przedstawiciele KE. Badanie to jest prowadzone na zasadzie ankiety internetowej, gdzie każdy zainteresowany, może wyrazić swoją opinię na temat zmian czasu. Ankieta dostępna tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-13 14:36:15
krokusik: Zostawić czas letni i ...w zimie o 8 zacznie się rozwidniać. Dzieciaki po ciemku do szkoły pójdą. Zostawić zimowy i ... o 21 w lecie będzie ciemno. Komu przeszkadza taka sytuacja, jak jest teraz? Proszę o konkrety. btw: proszę nie pisać o przestrajaniu się organizmie ludzkim, bo to bujda na resorach. Co z ludźmi pracującymi na trzy zmiany? Oni ciągle są rozstrojeni? Pozdrawiam myślących.
2018-07-14 09:03:50
strkshak: Panie Krokusik, proszę przez rok popracować na trzy lub cztery zmiany, a wtedy dowie się Pan jakie to przyjemne i neutralne dla organizmu. Pozdrawiam.
2018-07-14 10:36:41
krokusik: Pracowałem ponad 5 lat w systemie trzyzmianowym i żyję. Więc jeśli dwa razy do roku się o godzinę przestawi zegarki to chyba nikt z tego powodu w depresję nie popadnie.
2018-07-14 14:58:27
pszeniczny: No cóż wszystko wskazuje na to, że demokratyczny dobór kadr do zarządzania unią jest taki, że wkrótce będzie ona musiała ścigać się z państwami afrykańskimi.Natomiast moim prywatnym zdaniem nikomu nic się nie stanie jeżeli dwa razy w roku wstanie z łóżka o innnej porze niż zwykle.Tym bardziej, że zmiany takie uzasadnione relacjami między ludźmi a wykorzystaniem światła słonecznego.I nie dotyczy to wyłącznie energii elektrycznej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: