Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kołocz śląski chroniony

Nazwa "kołocz śląski lub kołacz śląski" przysługiwać od wczoraj (27.07.11) może tylko tradycyjnie wykonywanym wypiekom cukierniczym. Rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej uznało kołocz produktem Chronionym Oznaczeniem Geograficznym.

Kołocz w wersji tradycyjnej występuje na Śląsku opolskim i Górnym Śląsku. Z inicjatywy producentów z tych rejonów w grudniu 2007 r. zawiązano Konsorcjum Producentów „Kołocza Śląskiego", które złożyło wniosek do Komisji Europejskiej o rejestrację wypieku jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego (CHOG). Cztery lata trwały procedury unijne, okresy przejściowe m.in. na wnoszenie sprzeciwów do wniosku z innych krajów oraz przygotowanie rozporządzenia rejestrującego. To czwarty produkt regionalny ze Śląska i 29 z Polski, który jest chroniony dyrektywą unijną.

Tradycyjny kołocz wywodzi się ze średniowiecznego obyczaju wypiekania i spożywania ciasta weselnego. Kołocz był kosztownym ciastem, miał zatem znaczenie symboliczne - jego pojawienie się na stole gwarantowało dostatek nowej rodzinie. Z czasem powiązanie z weselem zanikło i kołocz stał się ciastem codziennym, jednak gdzieniegdzie -  w tym na śląsku cieszyńskim - nadal można zaobserwować chodzenie z kołoczem weselnym, czyli zwyczaj obdarowywania ciastem zaproszonych na wesele gości.

Tradycyjny kołocz wypieka się z ciasta drożdżowego. Tradycja nakazuje piec kołocz w czterech rodzajach: bez nadzienia, z nadzieniem serowym, makowym lub jabłkowym. Cechą charakterystyczną ciasta o wysokości ok. 3,5 cm jest prostokątny kształt i posypka. Posypka dzięki zastosowaniu dużej ilości masła charakteryzuje się maślanym zapachem, ma gęstszą konsystencję i jest grubsza w porównaniu do posypek stosowanych w innych rejonach kraju. Kolejną specyficzną cechą, odróżniającą kołocz śląski od innych podobnych wyrobów jest jego kształt, kołacze występujące w innych rejonach Polski są okrągłe.

Zgodnie z przepisami zarejestrowane nazwy, w przypadku Chronionych Nazw Pochodzenia, Chronionych Oznaczeń Geograficznych oraz Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności zarejestrowanych z zastrzeżeniem nazwy, są chronione przed wszelkim bezpośrednim lub pośrednim wykorzystywaniem w celach komercyjnych, każdym niezgodnym z prawem zawłaszczeniem, imitacją lub aluzją, jeśli nawet prawdziwe pochodzenie produktu jest zaznaczone lub chroniona nazwa została przetłumaczona lub towarzyszy jej wyrażenie: „w stylu", „rodzaju", „przy użyciu metody", „tak jak produkowane w", „imitacja" lub „podobne"; wszelkimi innymi fałszywymi lub mylącymi danymi odnoszącymi się do miejsca pochodzenia, właściwości lub podstawowych cech produktu na opakowaniu wewnętrznym lub zewnętrznym, w materiale reklamowym lub dokumentach odnoszących się do danego produktu lub na opakowaniu produktu w pojemniku, mogącym stworzyć fałszywe wrażenie co do jego pochodzenia oraz wszelkimi innymi praktykami mogącymi wprowadzić w błąd zainteresowanych co do prawdziwego pochodzenia produktu.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: