Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolizja czy wypadek ? oto jest pytanie

Czym różni się kolizja od wypadku? Kiedy należy wezwać policję? Czy poczekać na funkcjonariuszy, a może samodzielnie przestawić samochód, aby nie utrudniał ruchu? Często kierowcy nie mają pojęcia, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Wyróżniamy dwa rodzaje zdarzeń, które mają związek z ruchem drogowym. Są to kolizja i wypadek.

Często na stronach naszego portalu spotykamy się z uwagami czytelników typu: „Czy to naprawdę tak trudno zapamiętać? Brak rannych - KOLIZJA,  ranni - WYPADEK. Nie można stosować określeń "wypadek" i "kolizja" zamiennie!”. Postanowiliśmy, więc wyjaśnić naszym czytelnikom na czym polega różnica między tymi zdarzeniami. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy zastępcę Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Cieszynie. 

- Kolizja jest to zdarzenie drogowe, w wyniku którego szkodzie ulega mienie np. samochód, latarnia, słup... Z kolizją mamy do czynienia również wtedy, gdy obrażenia ciała ponosi tylko sprawca zdarzenia – wyjaśnia aspirant sztabowy Ireneusz Korzonek – Pamiętajmy,  że po kolizji należy odsunąć pojazdy z drogi, udrożnić ruch i zapewnić w miejscu zdarzenia maksimum bezpieczeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego.

Wypadek drogowy...

- Wypadek drogowy ma miejsce wtedy, gdy uczestniczące w nim osoby doznają urazów lub ponoszą śmierć (o wypadku mowa jest w art. 177 § 1 i 2 oraz art. 355 § 1 i 2 kk). Treść art. 177 § 1 i 2 kk wskazuje, że wypadkiem jest zdarzenie, do którego doszło w wyniku chociażby nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a którego następstwem są obrażenia ciała innej osoby - powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni (§ 1), albo śmierć innej osoby lub też ciężki uszczerbek na zdrowiu (§ 2) – dodaje zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Cieszynie.

Reasumując... 

Nie stanowi wypadku drogowego zdarzenie, które wprawdzie spowodowało obrażenia ciała, lecz naruszyło czynność narządu lub rozstrój zdrowia na czas krótszy niż 7 dni.

- W przypadku uczestniczenia w wypadku drogowym pod żadnym pretekstem nie wolno usuwać pojazdów, przemieszczać przedmiotów, zacierać śladów... Zapewniamy jedynie bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom. Wzywamy pogotowie ratunkowe i policję – podkreśla Ireneusz Korzonek.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: