Kolejni „Przyjaciele niewidomych”
Audiodeskrypcja poprzez zwięzłe opisy scen umożliwia widzom niewidomym samodzielną interpretację, pozwala na głębsze doznania związane z rozwijającym się wątkiem historii, zrozumienie co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie. Polega ona na wpleceniu komentarza w ścieżkę dźwiękową. W przerwach widz może usłyszeć, co dzieje się na ekranie, dzięki zastosowaniu miniaturowych odbiorników ze słuchawką. Przez to osoby z deficytem wzroku poznają wnikliwiej dorobek kulturalny z zakresu sztuki teatralnej, scenicznej. W audiodeskrypcji ważne jest podanie znaczących informacji wizualnych jak na przykład: przebieg akcji, język ciała, sceneria, mimika bohaterów.
Ostatnim w tym roku spektaklem było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które wystawiono w Teatrze Polskim w sobotę 9 listopada. „Wesele” było dostosowane do odbioru właśnie przez osoby z dysfunkcją wzroku. Przed sztuką na wniosek Zarządu cieszyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych Prezydium Zarządu Okręgu śląskiego PZN przyznało kolejne dwie odznaki „Przyjaciela niewidomych”. Na ręce Dyrektora Teatru Polskiego Witolda Mazurkiewicza pierwsza odznaka trafiła właśnie do Teatru Polskiego. Drugą wręczono Joannie Feikisz, która zajmuje się logistyką w projekcie "SPEKTAKLE BEZ BARIER" dzięki któremu przygotowywane są właśnie te spektakle na które osoby niepełnosprawne są przywożone i po zakończeniu odwożone m.in. do Skoczowa czy Cieszyna.
Odznaki z ramienia okręgu wręczyli członkowie Zarządu okręgu: Wiesława Kopoczek - ice Prezes oraz Antoni Sztuciński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.
Projekt dofinansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.