Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolejne nominacje dla inwestycji – tym razem w Cieszynie

Inwestycje z Cieszyna: Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej w Cieszynie, Metamorfoza witryny sklepowej w kamienicy z XIX w. przy ul. Głębokiej 58 w Cieszynie oraz Remont elewacji zabytkowej kamienicy przy ul. Głębokiej 13 w Cieszynie zostały nominowane do udziału w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Już ponad 400 inwestycji zgłosiło się do 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Konkurs jest ogólnopolski i promuje najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. Do konkursu zgłaszać można projekty, które za cel obrały sobie ratowanie obiektów dziedzictwa minionych pokoleń. Mogą być to budynki różnego typu – mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, ale też mosty, drogi czy całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty.

W lutym informowaliśmy o nominacjach dla inwestycji z Istebnej (Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków Gliniane w Istebnej, Pustki w Koniakowie i Rewitalizacja Parku im. Pawła Stalmacha w Istebnej) oraz Wisły (Habsburska osada gospodarcza "U początków Wisły" w Wiśle) Pisaliśmy: Nominacje dla Istebnej i Wisły 

Teraz do tego grona inwestycji nominowanych z regionu dołączają te z Cieszyna:

Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej w Cieszynie

- Co przychodzi do głowy jako pierwsze, gdy myśli się o Cieszynie i Czeskim Cieszynie? Polska, Czechy, przejście graniczne. Transgraniczność! Ponad sto lat temu, przed podziałem miasta granicą państwową, oba brzegi rzeki Olzy łączył tramwaj, który kursował od dworca kolejowego (obecnie po stronie czeskiej) do koszar austriackich (teraz po stronie polskiej). Dziś, dzięki kolejnemu projektowi realizowanemu ze środków Unii Europejskiej wspólnie przez Cieszyn i Czeski Cieszyn w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska, tramwaj znowu łączy obie części miasta w jedną całość – tym razem spajając je nowoczesną, zarazem uniwersalną ofertą turystyczną.
Projekt „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki“ jest jest kolejnym krokiem we współpracy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. W ramach projektu zrealizowano szereg działań, a jednym z nich była budowa polsko-czeskiego, Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej przy Moście Przyjaźni, w miejsce budowli, która jeszcze do niedawna stanowiła dosłowny symbol podziału miasta – dawnej strażnicy granicznej.
Choć wszystkie działania inwestycyjne miały swój niebagatelny wpływ na stworzenie produktu turystycznego, to bez wątpienia właśnie Transgraniczne Centrum Informacji Turystycznej najpełniej oddaje ducha wspólnego, polsko-czeskiego projektu – czytamy w opisie na stronie konkursu.

Metamorfoza witryny sklepowej w kamienicy z XIX w. przy ul. Głębokiej 58 w Cieszynie

- Budynek przy ul. Głębokiej 58 jest położony na terenie historycznego układu urbanistycznego miasta Cieszyna, który jest wpisany w rejestrze UOZ pod nr A/317/2018. W ścisłej współpracy z WUOZ wykonano prace badawcze, kwerendę dokumentów archiwalnych, opracowania projektowe i uzyskano wymagane zezwolenia. Badania historyczne wskazują iż pierwotna witryna powstała prawdopodobnie po 1900 roku i przetrwała do lat 70-tych XX wieku, następnie została zastąpiona witryną metalową. Po zakończeniu projektowania podjęto decyzję o samodzielnym wykonaniu witryn meblowych przez Dział Remontowy Spółki. W IV kwartale 2022 roku stolarnia Spółki rozpoczęła realizację warsztatową prac. Wszystkie nowe elementy drewniane witryny zostały wykonane z drewna dębowego w warunkach pracowni stolarskiej i pomalowane lakierobejcami. Prace warsztatowe były prowadzone pod bieżącą kontrolą i we współpracy z projektantem oraz służbami konserwatorskimi. Wszystkie prace remontowe, prace związanie z wykonaniem i montażem witryny a także prace kamieniarskie zakończono w III kw. 2023 roku – opisuje projekt inwestor i jednocześnie wykonawca - Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Spółka z o.o.

Remont elewacji zabytkowej kamienicy przy ul. Głębokiej 13 w Cieszynie

To kolejna inwestycja Zakładu Budynków Miejskich w Cieszynie Spółka z o.o. nominowana do konkursu:

- Kamienica położona jest w centrum zabytkowego śródmieścia Cieszyna przy ul. Głębokiej - głównym trakcie miasta. Wpisana jest do Rejestru Zabytków. Wybudowana została w 1904 roku przez Johanna Schneidera. Autorem projektu był architekt Ignaz Ungwer.
W roku 2022 elewacja frontowa została poddana remontowi, w wyniku którego zyskała dawny blask. Remont polegał na kompleksowym wykonaniu naprawy uszkodzonych tynków, obróbek blacharskich, odtworzeniu detali i elementów sztukatorskich w technologii narzutu, renowacji starej drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej oraz renowacji wejścia do budynku – stopnia wykonanego z piaskowca. Cała elewacja została pomalowana farbą silikatową o właściwościach hydrofobowych i obniżonej przyczepności brudu. Remont został przeprowadzony pod ścisłą kontrolą Konserwatora Zabytków.

 Pełne opisy modernizacji wraz ze zdjęciami znajdziecie TUTAJ (stroną scrollujemy w dół na mapę, zaznaczamy wybraną pinezkę, i klikamy na nazwę inwestycji).

Nabór do konkursu trwa do 29 lutego br. 4 kwietnia 2024 roku, o godzinie 12:00, startuje głosowanie internetowe.

 


 W ubiegłym roku Finalistą konkursu została Gmina Jasienica z projektem „Rozbudowa budynku Jasienica 159 pod potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasienicy”. Pisaliśmy: Jasienica: finalistą roku 

 

 

NG

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-03-14 19:51:38
marian1951: Pięknie , ładnie. Duże inwestycje , niemałe pieniądze. Tylko dlaczego miasta nie stać na konserwację , odmalowanie ławek przy Al. Łyska m.inn. przy Pomniku pomordowanych przez hitlerowców. 20 marca tuż , tuż a ławki zarośnięte brudem i zagrzybione. Bez komentarza.
2024-03-14 20:31:32
krzysztof.nnn: Ławki jeśli brudne i zagrzybione znaczy że nieużywane, do likwidacji. Donald był kultowy, ale wystarczyło pasożytów od Dudy się pozbyć i kamienica odżyła. Obiekty przy moście to tylko kwestaa czasu a będą straszyć jak te poprzednie. Ciekawe kto zamieszka w kamienicy odpicowanej przez miasto. Pachnie ustawką.
2024-03-15 06:33:14
Bartosz Sobota: Cieszyn jest w czołówce miast w Polsce z najmniejszym zadłużeniem. Niby brzmi dobrze, ale pewien poziom zadłużenia jest potrzebny żeby się rozwijać. W Cieszynie jest bardzo mało inwestycji, a już na pewno nie są to inwestycje, które przyniosą miastu wymierne korzyści. Jak nie ma nic lepszego to zgłaszamy do konkursu odświeżenie elewacji kamienicy w centrum.
2024-03-15 08:53:31
Drachenblut: Jeśli już mowa o zadłużeniu , to obecna burmistrz zadłużyła miasto z około 40 milionów do ponad 100 milionów. Kto te długi spłaci ? Ile będzie wynosiło utrzymanie stadionu i Zamkowej 1 ?
2024-03-15 23:05:55
RysiekK22: To że wrzód zbudowany przy zamku jest wrzodem jest oczywiste dla każdego kto ma minimum poczucia estetyki. W tej sytuacji należy szukać sposobów jak najszybszego usuniecia go a nie chwalić sie nim w konkursach
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: