Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolej kontra drzewa - co dalej?

„Inwestycja to nie tylko kolej – inwestycja to też przyroda!” – aktywiści ekologiczni nie odpuszczają. Wycinka drzew wzdłuż rewitalizowanej linii kolejowej Cieszyn-Goleszów ciągle budzi wiele emocji. Wymianą zdań i argumentów zakończyła się poniedziałkowa (11.01) konferencja prasowa w której udział wzięli obrońcy drzew oraz Starosta Cieszyński.

W poniedziałkowej (11.01) konferencji prasowej udział wzięli przedstawiciele Partii Zieloni, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, ruchu Ratujmy Drzewa na Śląsku Cieszyńskim, portalu Koleje Śląska Cieszyńskiego oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Tematem spotkania była wycinka drzew wzdłuż rewitalizowanej linii kolejowej Cieszyn-Goleszów.

Spotkanie miało miejsce na stacji kolejowej w Kończycach. Wybór tej lokalizacji nie był przypadkowy. Starosta Cieszyński zwrócił uwagę uczestników spotkania na sąsiadującą ze stacją posesję, szczelnie ogrodzoną tujami. Jak się okazuje właściciel porozumiał się z koleją i skorzystał z możliwości odstępstwa. Umowa zawierana była z koleją kiedy jeszcze obowiązywało 15 metrów [odległość od osi torów], a tu tuje rosną bezpośrednio może nie przy samych torach, ale przy peronie– zwracał uwagę Starosta. Skorzystanie z powyższej procedury, przez właścicieli terenów na których rosną drzewa, pozwoliłoby ocalić część planowanych do wycinki. Jednak jak zaznaczył Starosta to rozwiązanie nie cieszy się zainteresowaniem. Póki co z tej możliwości nikt nie skorzystał.

Jarosław Brzeżycki reprezentant partii Zielonych przykład Starosty podsumował jako nietrafiony. Tuja jest krzewem, który się nie przewraca. Nie zagraża torom. Nie można jej porównać do drzew. Tuja rośnie kilka lat, a drzewa kilkadziesiąt – podkreślał. Po czym zapowiedział dalsze działania związane z ratowaniem drzew.  Udało nam się zachęcić do współpracy kilku posłów z różnych ugrupowań. Przygotowywane są interpelacje poselskie. Być może również do innych konkretnych działań w tej sprawie. Mamy nadzieję, że doprowadzimy do sytuacji gdzie w Polsce drzewa przy okazji rewitalizacji linii kolejowych będzie się wycinało z rozsądkiem. Apelujemy cały czas i bezustannie, aby ochronić jak najwięcej drzew.

Głos ws. wycinki zabrała również cieszyńska radna i aktywistka związana z ruchem Ratujmy Drzewa na Śląsku Cieszyńskim Irena Fluder-Kudzia. Nie jesteśmy przeciwnikami rewitalizacji tej linii. Zdajemy sobie sprawę, że część z tych drzew będzie musiała być wycięta, ale czy wszystkie? Czy wszystkie stanowią zagrożenie dla tej rewitalizowanej linii? – podkreślała, zwracając uwagę – Inwestycja to też przyroda.

W podobnym tonie wypowiadał się przedstawiciel Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Krzysztof Londzin. Chcielibyśmy żeby pociąg jeździł, ale żeby jednocześnie przyroda i moja, nasza przyszłość na tym nie cierpiała. (…) Każde drzewo jest na wagę złota w dzisiejszych czasach.  

Maciej Dembiniok z portalu Koleje Śląska Cieszyńskiego zadał jednak pytanie - czy na te działania nie jest już za późno? 10 stycznia, ale 12 lat temu wstrzymano połączenia kolejowe Cieszyna z Bielskiem-Białą. Jeżeli są tutaj osoby, które bronią drzew to co one zrobiły przez te 12 lat? Może wtedy trzeba było o to walczyć? A nie teraz, kiedy już decyzje zapadły. Kiedy prawo nie zostanie zmienione specjalnie dla linii cieszyńskiej.

Dobrym rozwiązaniem łączącym kolej, drzewa i bezpieczeństwo pieszych według Janusza Wapienika, uczestnika spotkania, jest wytyczenie ścieżki rowerowej wzdłuż linii kolejowej. W miejscu gdzie już wycięto drzewa. Wapienik wskazywał również na ekologiczne aspekty tego rozwiązania. Projekt czeka na poparcie. Został skierowany m.in. do PKP, władz wojewódzkich oraz Starostwa.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-13 11:31:57
Ponury_Farmer: Plastikowe szmaty na grzbiecie, plastikowe buty i torebki. Wielcy ekolodzy, proponuje zacząc od siebie a potem coraz wyżej.
2021-01-13 15:28:16
edward pilich : Gnać tych zielonych gdzie pieprz rośnie
2021-01-13 15:37:23
Efob: Ogolnie, zle sie dzieje,Polska to wogole zacofany kraj,niszczyc,krasc,demolowac,to nigdy sie nie zmieni,taka jest natura polaka z pokolenia na pokolenie.Popatrzec na rezerwat przyrody,zaniedbany zasmiecony,nikt sie nie interesuje,pytanie, co dzieje sie w naszym urzedzie,nikogo to nie obchodzi .Obywatel Dorda,stwierdzil ze rezerwat przyrody sam sie krztaltuje,i nic nie trzeba robic.To dopiero odkrycie,wstyd,zeby cos takiego powiedziec to trzeba miec tupet.Mnie juz nic nie zaskoczy w tym miescie.Straz Miejska dostala nowe samochody,zeby mogli sie rozbijac i zanieczyszac powietrze,piechota chodzic,darmozjady !!!!
2021-01-13 17:41:45
Borat: W sprawie wycinki drzew. Kiedyś przy przebudowie kolei miedzy Oławą a Brzegiem na granicy Opolszczyzny i Dolnego Śląska w miejscowości Lipki wycięto dorodne lipy. Co się stało później. Pod torami zostały korzenie drzew które w właściwym sobie czasie uległy biotransformacji w wyniku której doszło do zmiany struktury gruntu. Skutkiem była pilna konieczność wzmocnienia gruntu i naprawa torów. To może wydarzyć się w pięknych okolicach Cieszyna.
2021-01-13 19:08:35
Wściekły_Wolf: @edward pilich sam sie goń. Troche ale co sie można spodziewać po tobie? szkoda pisać. co do kwestii wycinki - zgoda część drzew trzeba wyciąć aby pociągii jeździły ale niech zrobią nasadzenia zastępcze. za kazde wyciete drzewo niech zasadzą 2 nowe. Proste? tylko trzeba chcieć. W ramach wolontariatu proponuje edwarda nożycorękiego aby ruszył swój tyłek. Wara od zielonych
2021-01-13 21:40:53
maziizam: Poprzyjcie prostą, szybką, bez szkód górniczych kolej Katowice - Ostrawa z ze stacją Wodzisław Wilchwy z korzyścią dla wszystkich mieszkańców regionu, Śląska i Polski. https://www.petycjeonline.com/stacja_regionalna_kolei_duych_prdkoci_w_wodzisawiu_lskim
2021-01-13 21:43:14
bodziow: @Wściekły_Wolf zgadzam się, jak najbardziej nowe nasadzenia, można też cenniejsze egzemplarze przesadzić tak jak to zrobiono w 2012 r. tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=hyGznkp1PYk, a tak drzewo wygląda 6 lat później: https://www.youtube.com/watch?v=hiVcMoB22O8 Można? Można!
2021-01-14 00:27:39
daniel3ttt: Super rozwiązaniem byłby wspomniany na końcu projekt wytyczenia ścieżki rowerowej wzdłuż linii kolejowej. Trzeba w tej kwestii działać już a nie kiedy będzie po ptokach. W Cieszynie były już plany aby ścieżkę poprowadzić Czarnym Chodnikiem, ul. Brodzińskiego i ścieżką za byłym Fachem. Tam można by wybudować niewielką kładkę nad potokiem i wykorzystać stare przejście dla pieszych pod nasypem. Dzięki temu nie trzeba by było przecinać ruchliwej ulicy Bielskiej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: