Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Klaster energii w Cieszynie

W czwartek (28.06) na sesji Rady Miejskiej Cieszyna podpisano klaster energii, czyli cywilno prawne porozumienie lokalnych podmiotów zajmujące się wytwarzaniem, konsumpcją, magazynowaniem i sprzedażą energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Porozumienie podpisał prezes Energetyki Cieszyńskiej Damian Hernik oraz Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.

Zanim podpisano porozumienie, przedstawiciele Cieszyńskiej Energetyki omówili pokrótce czym jest klaster energii. Jego funkcjonowanie można opisać jako produkcję energii na lokalnym obszarze w sposób skoordynowany z bieżącym zapotrzebowaniem. Wytwarzana energia jest bowiem przesyłana na niewielkie odległości, co obniża koszty energii i poprawia bezpieczeństwo dostaw.

Jak poinformowała Cieszyńska Energetyka w Cieszynie już od dłuższego czasu były prowadzone prace przygotowawcze, mające na celu powołanie klastra energii. Gmina Cieszyn i Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o. widząc dla siebie potencjalne korzyści, postanowiły powołać Cieszyński Klaster Energii.

W Energetyce Cieszyńskiej wytwarzane jest ciepło i energia elektryczna w układzie wysokosprawnej Kogeneracji. Rocznie wytwarza się tam 545 000 GJ energii cieplej i ok. 22 000 MWh energii elektrycznej natomiast Gmina Cieszyn jest właścicielem licznych obiektów użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, urzędy, obiekty kultury itd.), których funkcjonowanie wymaga dostarczania energii cieplej i elektrycznej. Energetyka Cieszyńska mogłaby w dużej części zaspokoić zapotrzebowanie tych obiektów na energię elektryczną. Bezpośrednia sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w Energetyce Cieszyńskiej, bez pośrednictwa Krajowego Systemu Energetycznego dałoby realne korzyści zarówno wytwórcy jak i odbiorcom. Gmina Cieszyn jest atrakcyjnym partnerem do współpracy ponieważ jest właścicielem wielu obiektów, na których można by zamontować instalacje fotowoltaiczne. W ramach klastra przewidywane są również działania związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii, zarówno przez Energetykę Cieszyńską, jak i przez Gminę Cieszyn. Można również skutecznie starać się o środki zewnętrzne na termomodernizację. Wskazano także na transport publiczny oparty na pojazdach elektrycznych. Miejskie autobusy elektryczne mogłyby być ładowane tanią energią elektryczną wytwarzaną w Spółce.

Jak zaznaczył przedstawiciel Energetyki Cieszyńskiej perspektywicznych obszarów współpracy w ramach klastra oraz potencjalnych korzyści możliwych do uzyskania dla obu partnerów jest bardzo dużo. Te najważniejsze to: niezależność energetyczna, korzyści finansowe, czyste środowisko oraz zdrowie mieszkańców.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: