Klaster energii w Cieszynie
Zanim podpisano porozumienie, przedstawiciele Cieszyńskiej Energetyki omówili pokrótce czym jest klaster energii. Jego funkcjonowanie można opisać jako produkcję energii na lokalnym obszarze w sposób skoordynowany z bieżącym zapotrzebowaniem. Wytwarzana energia jest bowiem przesyłana na niewielkie odległości, co obniża koszty energii i poprawia bezpieczeństwo dostaw.
Jak poinformowała Cieszyńska Energetyka w Cieszynie już od dłuższego czasu były prowadzone prace przygotowawcze, mające na celu powołanie klastra energii. Gmina Cieszyn i Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o. widząc dla siebie potencjalne korzyści, postanowiły powołać Cieszyński Klaster Energii.
W Energetyce Cieszyńskiej wytwarzane jest ciepło i energia elektryczna w układzie wysokosprawnej Kogeneracji. Rocznie wytwarza się tam 545 000 GJ energii cieplej i ok. 22 000 MWh energii elektrycznej natomiast Gmina Cieszyn jest właścicielem licznych obiektów użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, urzędy, obiekty kultury itd.), których funkcjonowanie wymaga dostarczania energii cieplej i elektrycznej. Energetyka Cieszyńska mogłaby w dużej części zaspokoić zapotrzebowanie tych obiektów na energię elektryczną. Bezpośrednia sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w Energetyce Cieszyńskiej, bez pośrednictwa Krajowego Systemu Energetycznego dałoby realne korzyści zarówno wytwórcy jak i odbiorcom. Gmina Cieszyn jest atrakcyjnym partnerem do współpracy ponieważ jest właścicielem wielu obiektów, na których można by zamontować instalacje fotowoltaiczne. W ramach klastra przewidywane są również działania związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii, zarówno przez Energetykę Cieszyńską, jak i przez Gminę Cieszyn. Można również skutecznie starać się o środki zewnętrzne na termomodernizację. Wskazano także na transport publiczny oparty na pojazdach elektrycznych. Miejskie autobusy elektryczne mogłyby być ładowane tanią energią elektryczną wytwarzaną w Spółce.
Jak zaznaczył przedstawiciel Energetyki Cieszyńskiej perspektywicznych obszarów współpracy w ramach klastra oraz potencjalnych korzyści możliwych do uzyskania dla obu partnerów jest bardzo dużo. Te najważniejsze to: niezależność energetyczna, korzyści finansowe, czyste środowisko oraz zdrowie mieszkańców.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.