Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kiedy trzeba zwrócić do ZUS „trzynastkę” i „czternastkę”?

W mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się pytania czy 13. i 14. emeryturę lub rentę należy zwrócić do ZUS w przypadku przekroczenia limitów zarobków określanych co kwartał? Poniżej przedstawiamy odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej sprawie.

- Jeżeli w wyniku rozliczenia świadczenia okaże się, że na 31 marca – odnośnie 13 emerytury lub na 31 października – odnośnie 14 emerytury, świadczenie podlegało zawieszeniu z uwagi na przekroczenie 130% przeciętnego wynagrodzenia, 13 i 14 emerytura podlega zwrotowi.

Limity dorabiania do rent i emerytur określane są co trzy miesiące. Na naszych łamach przedstawiamy te kwoty jeżeli tylko zostaną podane do publicznej wiadomości. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2021 r. kwota przychodu odpowiadająca: 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2021 r. wynosi 3977,10 zł; 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2021 r. wynosi 7386,10 zł.

ZUS informuje, że zmniejszenie świadczenia (emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) następuje, gdy przekroczy się 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie – po przekroczeniu 130 proc. Z kolei renciście socjalnemu świadczenie zostanie zawieszone już po osiągnięciu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Limity dorabiania dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną.

Zachęcamy do zapamiętania lub zapisania sobie powyższych limitów aby nie było potrzeby zwracania przyznanych i wypłaconych dodatkowych świadczeń – „trzynastki” i „czternastki” – do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: