Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kalendarz Beskidzki już jest

Beskidzki. Wydawany przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Myli się jednak ten, kto uzna, że nic tam dla cieszyniaków, nic o Cieszyniakach. Wręcz przeciwnie! Redagujący go już od dziewięciu lat Jan Picheta sporo miejsca poświęca Śląskowi Cieszyńskiemu, i to pojmowanemu całościowo, aż po Ostrawicę.

Na 250 stronach kredowego papieru znajdziemy ponad 40 tekstów opowiadających o historii regionu i ludzi z nim związanych. Regionu obejmującego tereny od Soły po Ostrawicę, a więc przeczytamy i o Żywiecczyźnie, i o Bielsku-Białej i okolicy, i o śląsku Cieszyńskim z Zaolziem włącznie. - Nasz Kalendarz przedstawia nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość. Miejsce w nim znajdują ludzie ponadprzeciętni, choć często tacy jak my. Ludzie sportu, kultury, społecznicy, ale także przemysłowcy, filantropi, architekci, najkrócej mówiąc: ludzie tej ziemi. Kalendarz jest zwierciadłem, w którym odbija się nasza mała ojczyzna – przedstawia redagowane przez siebie wydawnictwo Picheta dodając, że tegoroczną nowością jest zmiana formatu na kwadratowy. - To, że w ubiegłym roku dostaliśmy prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zobowiązuje. Dlatego postanowiliśmy zrobić coś innego, coś jeszcze ładniejszego, coś ulepszyć – mówił podczas zorganizowanego 5 grudnia w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej spotkania z niektórymi autorami i bohaterami Picheta. A niewątpliwą gwiazdą promocyjnego spotkania był występ kapeli „Torka”. Jej założyciel bowiem i lider, śp. Kazo Urbaś jest bohaterem jednego z zamieszczonych w Kalendarzu artykułów. Oprócz tego cieszyński Czytelnik znajdzie coś i o Kościele Jezusowym, i o grodzieckim zamku, i o postaciach z naszego regionu takich jak urodzona w Cieszynie Zachodnim artystka parająca się drzeworytem Jadwiga Smykowska, cieszyński chirurg Kornel Michejda, reżyser i krytyk teatralny Helmut Kajzar, czy kompozytor z Goleszowa Ryszard Gabryś.

Kalendarz Beskidzki w Cieszynie zostanie zaprezentowany wspólnie z innymi kalendarzami opisującymi nasz region 16 grudnia o 17.00 w Książnicy Cieszyńskiej.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-12-08 06:10:46
koszor: Piknie!
2016-12-08 08:35:08
795: A teraz ( zaraz) zapukają do naszych drzwi: sportowcy, wodniczek, gazowniczek, elektryczek, kominiarczyk, strażaczyk i Nasz ulubiony proboszcz również ze wspaniałą ofertą! PIĘKNY ILUSTROWANY z datami i ładnymi obrazkami! Wszystkim pomagamy ( nawet Europie Wschodniej) a kto Nam pomoże? Czas Radości Wesołości ...nadchodzi otwórz portfel! ! ! Albo nastaw drugi policzek! <br />wesołych świąt! ! !
2016-12-08 10:18:50
indi: Gdyby 795 pofatygował się przeczytać komentowany artykuł to wiedziałby, że nie o taki kalendarz chodzi. Nikt nikomu nie każe czytać informacji do końca, jednak by jakąś komentować powinno się z nią zapoznać
2016-12-08 15:00:53
795: indi czytałem w/w artykuł x razy ... i dalej nie rozumiem dlaczego ktoś poświęcił swój czas aby go wyreżyserować ktoś inny aby go ładnie wydać ... żeby tylko go zaprezentować w Książnicy Cieszyńskiej ? Proszę wytłumacz o co chodzi ? [ Jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o pieniądze ]
2016-12-09 08:40:11
jasman2: co to jest podbeskidzie?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: