Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jubileusz 25-lecia Chóru Męskiego „GLORIA”

W niedzielę 9 października br w skoczowskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbył się piękny Koncert z okazji Jubileuszu 25-lecia działalności Chóru Męskiego “GLORIA”. Wystąpiły chór skoczowskiej parafii: żeński, męski oraz gościnnie chór „CANTUS” z Goleszowa. Zaprezentowano także połączony występ chórów. Koncert prowadzili ks. Andrzej Czyż oraz ks. Adam Podżorski. Był także czas na składanie życzeń oraz okolicznościowe przemówienia licznie przybyłych gości.

Cudowne przeżycie duchowe, znakomita uczta muzyczna i znaczące wydarzenie kulturalne w naszym mieście, to niewątpliwie najbardziej charakterystyczne określenia jubileuszowego koncertu.

                                                                                  Ewa Bojda

                                                                                              Biuro Promocji i Informacji


  

Foto: B. Bojda


O działalności chóru…

 

Chórowe śpiewanie w męskim wykonaniu, w parafii ewangelickiej w Skoczowie rozpoczęto w 1952 roku, kiedy to za sprawą ówczesnych chórzystów m.in. ks. Karola Tyrny, późniejszego proboszcza parafii w Drogomyślu oraz Karola Poloka, Rudolfa Rakusa, Karola Czyża, Stefana Białonia, Pawła Szczurka, Stanisława Szkawrana i Rudolfa Tyrny rozpoczęto próby zespołowego, męskiego śpiewu. Na początku 11 śpiewaków tworzyło pierwszy męski zespół, którym dyrygował Paweł Sztwiertnia. W 1954 roku, chór praktycznie zakończył swoją działalność, chociaż w późniejszych latach można było jeszcze sporadycznie usłyszeć pieśni w męskim wykonaniu podczas pogrzebów czy ślubów. Pod koniec lat 70-tych z inicjatywy ówczesnego dyrygenta chóru mieszanego Jerzego Retki, reaktywowano męskie śpiewanie “Na Kępie”.

Regularne cotygodniowe odrębne próby ”męskiego” zapoczątkowano w 1980 roku, dlatego ten rok postanowiono przyjąć jako oficjalny rok powstania CHÓRU MĘSKIEGO PARAFII EWANGELICKIEJ W SKOCZOWIE. Pierwszym dyrygentem został inicjator i jego założyciel p. Jerzy Retka. W 1982 roku dotychczasowy dyrygent przekazał dyrygencką batutę młodszemu następcy Bolesławowi Nodze, który do dziś kontynuuje pracę z chórem.

W bogatym repertuarze chóru przewijają się nie tylko utwory ambitne muzycznie, ale także utwory o prostych i radosnych kompozycjach, łącznie z pieśniami i przyśpiewkami ludowymi. Trudno zliczyć ilość utworów wyćwiczonych i śpiewanych w ostatnim 25-leciu. Jest ich na pewno ponad 350. Średnio w ciągu roku chór męski ma około 50 prób i 50 występów.

Opiekę nad chórami do stycznia 2002 roku sprawował proboszcz ks. Andrzej Czyż. Z chwilą odejścia na emeryturę, funkcję tą pełni obecny proboszcz ks. Adam Podżorski. Pracami organizacyjnymi chóru kieruje Zarząd, na którego czele stali prezesi; w latach 1980 do 1989 - Roman Pszczółka, w 1989 -1992 - Leon Hławiczka oraz od 1992 roku Władysław W. Orawski.

       Na przestrzeni 25 lat śpiewu skoczowskiego męskiego chóru słuchano w wielu miejscowościach naszego kraju, a także za granicą. W 2006 roku Chór “Gloria” w tym także chór męski, wybiera się na kolejne zagraniczne tourne koncertowe do Niemiec Holandii i Belgii. Chór służy pieśnią nie tylko przy uroczystościach kościelnych, ale swą różnorodnością repertuaru często prezentuje swój śpiew podczas uroczystości świeckich. Wielokroć uczestniczył w organizowanych koncertach charytatywnych, na rzecz potrzebujących pomocy.

W okresie 25-lat działalności chór nagrał na taśmach i płytach CD, odrębne części swojego repertuaru, które wydano: w 1992 r.- pt. “Ojcze Nasz”, w 1994r – pt.,,Ojcze wysłuchaj”, w 1998r. pt ,,Ojcze błogosław” i w roku 1999 - pt.,,Ojcze prowadź”.

        Nie ulega wątpliwości, że liczne występy chóru, przybliżają słuchaczom przede wszystkim prawdę o Bogu, ale także pośrednio poprzez nawiązane kontakty, słuchacze poznają nasze miasto i region. Patrząc z perspektywy minionych lat należy przyznać, że intensywna praca podczas prób, ćwiczeń i licznych występów, atmosfera bycia razem oraz chęć wspólnego śpiewania, owocuje wielkim błogosławieństwem wspólnych dokonań. SOLI DEO GLORIA!


Władysław W. Orawski

Prezes Chóru

źródło: BPI Skoczów
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: