Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jubileusz 130-lecia Szkoły Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu

W piątek (08.11) uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, a także osoby związane ze Szkołą Podstawową im. Trzech Braci w Hażlachu świętowały jubileusz 130-lecia istnienia placówki. Z tej okazji uczniowie wraz z gronem pedagogicznym przygotowali uroczystą akademię.

Szkoła w Hażlachu, czy może raczej Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hażlachu to placówka z bardzo bogatą historią - Już w 1652 roku istniała w Hażlachu szkoła. Miała tylko dwóch uczniów i jednego nauczyciela, który za wykonywaną pracę otrzymywał 72 chleby, 1 talar śląski, nadto 3 floreny i 16 krajcarów jako podarunek noworoczny oraz część opłat kościelnych. Budynek szkoły był mały, ale murowany. Mieścił się obok drewnianego kościoła, który stał w miejscu, gdzie obecnie znajduje się stary cmentarz - można było usłyszeć w trakcie jubileuszu. Fakt, że w miejscowości mieściła się szkoła był bardzo dobry z punktu widzenia wykształcenia mieszkańców wsi, a także jej rozwoju.

Wraz z przybywaniem mieszkańców w Hażlachu przybywało również uczniów. W pewnym momencie wieś miała nawet dwie szkoły - tę prowadzoną w przykościelnym budynku, oraz otwartą w 1853 roku prywatną szkołę ewangelicką. Obie placówki w 1873 roku zyskały prawa szkół publicznych.

W roku szkolnym 1900-1901 połączono obie placówki, a pierwszym kierownikiem (dawniej w szkołą zarządzał nie dyrektor a kierownik) został tamtejszy nauczyciel - Józef Czakon. Otwarcie nowej szkoły, mieszczącej się w budynku, który służy uczniom do dziś, nastąpiło 21 września 1894 roku. Przez szkołę od tego czasu przewinęło się wiele pokoleń uczniów, pracowało w niej także wielu wspaniałych nauczycieli. Podczas uroczystości jubileuszu 130-lecia szkoły wspominano m.in. Rudolfa Bibro - kierownika szkoły w latach 1926-1938, którego karierę nauczycielską przerwała wojna. Jego pamiętniki stały się inspiracją do zgłębienia losów mieszkańców Śląska Cieszyńskiego w czasie II wojny światowej i ukazały się w wersji drukowanej.

Obecna dyrektor - Aneta Milanowska-Trojszczak dziękowała nauczycielom, uczniom oraz wszystkim związanym ze szkołą za pomoc i zaangażowanie w życie placówki. Podziękowania i gratulacje w ręce dyrektor przekazali również: Wójt Gminy Hazlach Grzegorz Sikorski (który również jest absolwentem hażlaskiej szkoły), Przewodnicząca Rady Gminy Hażlach Barbara Kuchta, czy Sołtys Hażlacha Mariusz Króliczek.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-11-09 20:57:40
Mach: Ok.Kto jednak wymyślił to imię szkoły. Co to był za "ynteligent". Czy chodzi o "trzech braci" z legendy o Cieszynie Kaufmana? Wymyslonej na prędce Cesarzowi ,wizytującemu w Cieszynie. Taż to kretyński pomysł ,by tak bałamucić młodzież szkolną. Nie dość ,że legenda, to wszelkie daty z tą legendą związane są farsą- taż Polska nie miała króla w 810 r. Więc jacy to bracia króla polskiego się u studni spotkali, że warto było dać uczniom hażlaskim ich za przykład jako wzór do wychowywania, i szkołę ich imieniem nazwać ? Czy wy tam w Hażlachu jeszcze zachowaliście deko rozumu? Może to Hrabina Thun była by godną patronką szkoły, może Cicho Ciemni lądujący jako pierwsi w gminie w czasie okupacji byli by godniejszymi postaciami by ich imę szkoła nosiła. nie wychowujcie młodzieży na fikcji historycznej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: