Język w centrum uwagi
Tomasz Bujok burmistrz Wisły poinformował, że wspólna z urzędem marszałkowskim instytucja kultury, która zacznie tam działać w tym roku, będzie nie tylko promowała twórczość ewangelickiego publicysty. - Z poprzednim zarządem województwa doszliśmy do porozumienia, że nie będzie to tylko dom pracy twórczej, ale także centrum badania języka polskiego, jego dialektów. Ta nowa koncepcja jest zgodna z interpelacją prof. Tadeusza Sławka – wyjaśnił burmistrz.
Oznacza to, że projekt modernizacji obiektu trzeba poszerzyć tak, aby ująć w nim zaplanowaną, dodatkową tematykę.
Wstępne oszacowano, że remont i adaptacja domu Jerzego Pilcha, który będzie sercem całej instytucji, kosztować ma ok. 1,8 mln zł. W budynku ma powstać dom pracy twórczej, który stanie się też areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich. W domu przybliżone mają zostać także życie i twórczość Jerzego Pilcha.
20 listopada ubiegłego roku radni województwa śląskiego pozytywnie zaopiniowali uchwałę o utworzeniu wraz z samorządem miasta Wisła Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle.
W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że „do zakresu działania Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle należeć będzie trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Pana Jerzego Pilcha – polskiego pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, laureata licznych, prestiżowych nagród”.
Pieniądze na działalność instytucji ujęto w planach budżetu województwa na 2024 rok.
W 2022 roku samorząd Wisły kupił nieruchomość od córki pisarza.
Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju".
Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utraconej leworęczności". Zmarł 29 maja 2020 r. w Kielcach.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.

Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
