Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Język w centrum uwagi

Najwcześniej w przyszłym roku rozpocznie się w Wiśle modernizacja rodzinnego domu Jerzego Pilcha,  pisarza, dramaturga i scenarzysty filmowego.

 

Tomasz Bujok burmistrz Wisły poinformował, że wspólna z urzędem marszałkowskim instytucja kultury, która zacznie tam działać w tym roku, będzie nie tylko promowała twórczość ewangelickiego publicysty. - Z poprzednim zarządem województwa doszliśmy do porozumienia, że nie będzie to tylko dom pracy twórczej, ale także centrum badania języka polskiego, jego dialektów. Ta nowa koncepcja jest zgodna z interpelacją prof. Tadeusza Sławka – wyjaśnił burmistrz. 

Oznacza to, że projekt modernizacji obiektu trzeba poszerzyć tak, aby ująć w nim zaplanowaną, dodatkową tematykę. 

Wstępne oszacowano, że remont i adaptacja domu Jerzego Pilcha, który będzie sercem całej instytucji,  kosztować ma ok. 1,8 mln zł. W budynku  ma powstać dom pracy twórczej, który stanie się też areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich. W domu przybliżone mają zostać także życie i twórczość Jerzego Pilcha.

20 listopada ubiegłego roku radni województwa śląskiego pozytywnie zaopiniowali uchwałę o utworzeniu wraz z samorządem miasta Wisła Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że „do zakresu działania Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle należeć będzie trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Pana Jerzego Pilcha – polskiego pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, laureata licznych, prestiżowych nagród”.

Pieniądze na działalność instytucji ujęto w planach budżetu województwa na 2024 rok.

W 2022 roku samorząd Wisły kupił nieruchomość od córki pisarza.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju".

Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utraconej leworęczności". Zmarł 29 maja 2020 r. w Kielcach.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-05-22 10:39:47
Dick: Ojej ! Do tego czasu ta chałupka się rozsypie!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: