Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jaśniej w Cieszynie

W Cieszynie trwa modernizacja oświetlenia ulicznego. Na terenie miasta wymieniane są głównie oprawy sodowe na LED. Doświetlane są również przejścia dla pieszych, budowane nowe odcinki oświetlenia oraz uzupełniane oprawy na istniejących słupach. Władze zwracają uwagę na oszczędności z tym związane oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

W Cieszynie modernizowane jest oświetlenie. Już od jakiegoś czasu są prowadzone w tym zakresie na terenie miasta działania, a efekty można dostrzec gołym okiem. W niektórych miejscach jest jaśniej, ale jak się okazuje w niektórych ciemniej. Burmistrz Cieszyna prosi o cierpliwość. Wiem, że wiele osób ma uwagi co do tego jak ta inwestycja jest prowadzona. Pragnę Państwa uspokoić. Niestety prowadzimy ją na sieciach, które przejęliśmy z Tauronu i nie wszystkie są dostosowane do nowoczesnych technologii. Dlatego też występują przejściowe problemy. Czasem światło się pojawia, czasem nie. Panujemy nad tym. Będziemy to poprawiać i starać się jak najszybciej inwestycję skończyć, żeby miasto Cieszyn było dobrze oświetlone i płaciło mniej – przyznała w rozmowie z OX.PL Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Cieszyna.

Cieszyński magistrat zwraca uwagę na korzyści wynikające z wymiany oświetlenia. To nie tylko oszczędności, ale także poprawa bezpieczeństwa oraz korzyści ekologiczne. Prognoza mówi o oszczędności kosztów związanych z oświetleniem w wysokości ok. 385 000 zł w skali roku, a także o zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla o 613 ton rocznie  - mówi Wiesław Sosin, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Cieszynie, koordynujący program modernizacji oświetlenia. Energooszczędne systemy oświetlenia pozwalają na obniżenie zużycia energii elektrycznej nawet o 80% (w przypadku lamp sodowych można uzyskać do 50% oszczędności, dla lamp typu LED nawet do 80% oszczędności). Nowe oświetlenie to nowe możliwości tj. zapewnienie możliwości sterowania natężeniem światła, czy zwiększenie żywotności opraw.

Główne założenia etapu 1 modernizacji oświetlenia to przebudowa systemu oświetlenia ulicznego – (wymiana 1977 szt. opraw sodowych na LED, wymiana 1440 szt. wysięgników wraz z osprzętem, wymiana 37 szt. sodowych źródeł światła na moduły LED, wymiana 240 szt. słupów ze względu na bardzo zły stan techniczny, wymiana 37 szt. uszkodzonych fundamentów, przystosowanie 65 szt. punktów sterowania oświetleniem (PZ) do instalacji „inteligentnego” systemu sterowania i monitoringu, montaż w przygotowanych punktach sterowania 65 szt. sterowników oświetlenia wraz z kartami GSM, montaż 2216 szt. Sterowników), budowa nowych odcinków oświetlenia (41 szt. opraw) (ul. Katowicka, ul. Ptasia, ul. Bucewicza, skrzyżowanie Frysztacka/ Hażlaska, Stary Targ, Plac Wolności, skrzyżowanie Bobrecka / Sarkandra, ul. Korfantego, ul. Bielska (od Ustrońskiej), ul. Niemcewicza),  uzupełnienie opraw na istniejących słupach (256 szt. opraw), doświetlenie przejść dla pieszych [Frysztacka / Gołębia, Frysztacka / Łukowa, Liburnia, Katowicka, Błogocka schronisko, Hallera / Tysiąclecia, Hallera / Kossak Szatkowskiej, Górna / Hallera, Hallera / Górna, Bielska / Szybińskiego, Bielska, Bielska (Krasna), Stawowa / Cegielniana, Stawowa / Działkowa, Londzina, Katowicka cmentarz, Katowicka / Motelowa, Bielska (przy Staszica)], wymiana 48 210 m linki Al (nieizolowanej), wyniesienie 27 szt. punktów zapalania poza stacje trafo.

Całkowita wartość projektu 6 853 558,46 zł, dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 4 576 695,90 zł.

 

MSZ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-18 19:30:38
Wiederholec: A komu należy podziękować za tak nowoczesne oświetlenie? Oczywiście, że panu R. Macurze!
2019-09-18 19:42:15
florian: Jaśniej w Cieszynie??? Pod latarnią najciemniej, jeżeli chodzi o obecną władzę.
2019-09-18 20:17:18
donekT: Pupil się jeszcze nie pojawił? Pewnie Pańcia karmi.
2019-09-19 09:41:48
Klaudiuszek: Dlaczego została pominięta ulica Kościuszki od ul. Stawowej do kościoła.Reszta lamp została wymieniona.
2019-09-19 09:50:42
Klaudiuszek: Na ulicy Kościuszki lampy nie zostały wymienione.
2019-09-20 21:22:35
krzysztof.nn: ok, na życzenie - R. Macurze dziękujemy za wszystko i z Panem Bogiem, więcej go tu nie chcemy widzieć
2019-09-22 00:06:20
donekT: Za to zobaczysz, W SEJMIE;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: