Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jasienica - więcej za śmieci

Od lutego 4 zł więcej za odbiór odpadów będą płacić mieszkańcy Jasienicy. Stawka od lutego wzrasta do 15 zł miesięcznie od mieszkańca, zaś w przypadku, gdy na posesji śmieci nie są segregowane – do 30 zł. Dlaczego wyjaśniają jasieniccy urzędnicy. Podwyżka wynika z wyższych kosztów prowadzenia gospodarki odpadami, m.in. opłaty za korzystanie ze środowiska, stawek za poszczególne frakcje, a także znaczącego wzrostu wywożonych odpadów.

- Jak mówią przepisy, gospodarowanie odpadami w obrębie każdej gminy musi się w całości bilansować. To więc z opłat pobieranych bezpośrednio od mieszkańców z posesji zamieszkanych oraz za pojemniki z posesji niezamieszkanych utrzymywana jest gminna gospodarka odpadami. Tymczasem koszty z roku na rok rosną. W ciągu czterech lat obowiązywania nowego systemu gospodarki odpadami i ich segregacji znacząco zmieniły się zarówno stawki, jak i ilość zbieranych odpadów - wyjaśnia zastępca wójta gminy Jasienica Krzysztof Wieczerzak

Jak wyliczają urzędnicy stawka za przyjmowanie papieru i tektury, podobnie jak metalu, wzrosła 10-krotnie (z 1 zł za tonę do 10 zł), zużytych opon 5-krotnie (z 55 zł do 250 zł), z kolei za tworzywa sztuczne aż 170-krotnie (z 1 zł na 170 zł)! Ilość zebranych odpadów tej ostatniej frakcji również w tym wzrosła – z 350 w 2017 r. do 400 ton w 2018 r.

Z kolei stawki za szkło wzrosły z 10 do 35 zł, odpadów kuchennych ze 160 do 260 zł przy jednoczesnym wzroście ilości z 1 tys. ton do blisko 1,2 tys. Za trawę stawka zwiększyła się wprawdzie „tylko” z 280 do 295 zł, ale przybywa tej frakcji (z 635 ton do 780 ton rocznie). Podobnie jest z odpadami wielkogabarytowymi – stawka zmieniła się z 250 do 300 zł. Najbardziej jednak pod tym względem na cenę wpłynęły koszty za odpady niesegregowane (tzw. zmieszane) – stawka wzrosła z 250 do 340 zł za tonę, przy czym ten rodzaj zawsze stanowił ogromną część wywożonych odpadów – 2,4 tys. ton w 2018 r. Łącznie z 1,9 tys. ton śmieci rocznie w 2012 r. w gminie Jasienica ilość odbieranych wszystkich odpadów wzrosła do prawie 8 tys. ton w ub.roku. Oznacza to, że w porównaniu z pierwotnymi kalkulacjami nastąpił wzrost aż o 650 ton.

- Żaden z tych czynników wpływających na wysokość wydatków za gospodarkę odpadami nie zależy od Gminy Jasienica. - wyjaśnia zastępca wójta Krzysztof Wieczerzak. Na ostateczne koszty całej gospodarki odpadami ma jeszcze wpływ cena za usługę wywozu śmieci. Składa się na nią, oprócz samej usługi wywozu odpadów z posesji również m.in. prowadzenie PSZOK, do którego swoje odpady w 2018 r. przywiozło blisko 10 tys. mieszkańców.

W ubiegłym roku całość gospodarki odpadami w gminie Jasienica kosztowała 4,5 mln zł, z czego wpływy od właścicieli nieruchomości wyniosły jedynie 3,618 mln zł, były więc o 815 tys. zł mniejsze, niż rzeczywiście poniesione koszty.

(red./mat pras,)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-21 15:38:10
Władek na skuterze: jestem władek jezdze na skuterze i jestem nieuprzejmy bo jestem władek ---nie rozumiem jednej rzeczy ---ja mam płacic gminie za smieci a w zasadzie ten co odbiera od gminy te smieci to nie dosc ze dostanie za nie zapłacone to jeszcze ma gotowy produkt POSEGREGOWANY który moze odsprzedac w postaci szkło do huty ,złom do huty ,plastik na przemiał , bio odpady na kompost to jeszcze firma odbierajaca powinna płacic za to ze dostarcza sie im gotowy i posegregowany towar ,nie mówie zeby płacic za kosz bo to jednak normalne ale za odpady w workach? JEDNAK POLSK TO DZIWNY KRAJ
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: