Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Japończykom serwowali… placki ziemniaczane

Zespół Regionalny „Istebna” poszczycić może się wieloma nagrodami i udziałem w licznych międzynarodowych festiwalach. Jednym z ostatnich, na którym istebnianie mogli się zaprezentować był 14. Festiwal Polski w Tokio.

Zespół Regionalny „Istebna” zaproszenie na14 Festiwal Polski w Japonii otrzymał  z ambasady RP w Tokio.

- Naszą przygodę rozpoczęliśmy w czwartek 4 maja o godzinie 5:00 rano wyruszając z Istebnej do Wiednia. Stamtąd czekał nas ponad 12-godzinny lot do Tajwanu a następnie 3,5 h do Tokio. Po ponad 26 godzinach podróży szczęśliwie dotarliśmy do celu – relacjonuje Maria Motyka – kierownik zespołu.

Pierwszy występ dali w ambasadzie RP w Japonii: - Tego dnia miało również miejsce spotkanie z ambasadorem Pawłem Milewskim oraz naszym krajanem księdzem Janem Burym, który od prawie pół wieku pracuje w Japonii.

W końcu wystąpili też 7 maja podczas 14. Festiwalu Polskiego w Tokio – corocznego i największego tego typu wydarzenie promującego Polskę, polską kulturę oraz polskie firmy i produkty w Japonii. - W tym roku miał miejsce na dwóch połączonych promenadą placach: Centralnym i Zegarowym w prestiżowej przestrzeni handlowo-rozrywkowej Yebisu Garden Place. Głównym organizatorem wydarzenia był Instytut Polski w Tokio, we współpracy z Ambasadą RP, Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT), Zagranicznym Biurem Handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (ZBH PAIiH) oraz z Polską Izbą Gospodarczą w Japonii (PCCIJ) – opowiada Motyka.

Istebnianie wystąpili w Takasaki, mieście, w  którym goszczono polskich olimpijczyków w 2021 roku. - My mieliśmy możliwość wystąpienia w miejskim teatrze, gdzie czekała na nas pełna sala japońskiej publiczności, która na każdym kroku wyrażała szacunek i zainteresowanie – opowiada kierowniczka „Istebnej”: - Kolejne dwa dni spędziliśmy w Enie. Jest to bardzo urokliwa miejscowość z górzystym krajobrazem. Tuż po przyjeździe spotkaliśmy się z bardzo serdecznym powitaniem, a następnie udaliśmy się na spotkanie z burmistrzem miasta, potem krótki spacer i rejs po jeziorze, zaś wieczorem odbyły się warsztaty robienia sushi i degustacja lokalnych wyrobów. Podczas drugiego dnia w Enie, odbyły się krótkie warsztaty taneczne i prezentacja województwa śląskiego w lokalnej szkole oraz koncert na dużej scenie w miejscowym centrum kultury. Bardzo ciepło i serdecznie zostaliśmy przyjęci w Enie, aż żal było odjeżdżać.

Po powrocie do Tokio serwowali mieszkańcom… placki ziemniaczane w ramach warsztatów kulinarnych.

- Japonia to kraj wyjątkowy. Połączenie tradycji z nowoczesnością sprawia, że poznawanie go staje się niezwykłą przygodą i na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo – podsumowuje Motyka.

 

Red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: