Budżet Obywatelski w Cieszynie - projekty do 17 lipca
W Cieszynie trwają przygotowania do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy miasta będą mogli zagospodarować 500 tysięcy złotych. Projekty można zgłaszać do 17 lipca 2023 roku.
Budżet Obywatelski Cieszyna na 2024 rok wystartował. Obecnie zbierane są projekty, na które później mieszkańcy będą mogli oddawać swoje głosy. Do końca czerwca z kolei można skorzystać z konsultacji z Zespołem ds. Budżetu Obywatelskiego w Ratuszu Miejskim – specjaliści rozwieją wątpliwości, co do zgodności danego przedsięwzięcia z regulaminem.
Projekt do Budżetu Obywatelskiego może zostać zgłoszony przez każdego mieszkańca Cieszyna. Projekt należy składać na specjalnym formularzu (więcej informacji i link do formularza dostępne tutaj). Aby projekt przeszedł przez weryfikację merytoryczną i formalną, musi m.in. być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (np. nie może zakładać budowy obiektu na terenie do tego nieprzeznaczonym), być ogólnodostępny i realizować zadania własne gminy (musi mieć charakter inwestycyjny, remontowy, edukacyjny, integracyjny o charakterze lokalnym i ogólnomiejskim). Projekt nie może również zakładać utworzenia czegoś, co będzie generowało w kolejnych latach znaczne koszty utrzymania.
Projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok można już składać, a władze miasta zachęcają do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu - W tym roku na Budżet Obywatelski przeznaczono 500 tysięcy złotych, a limit kwoty realizacji jednego projektu został zwiększony do 200 tysięcy złotych. To daje naprawdę duże możliwości działania i - co ważniejsze - realizowania ciekawych, oryginalnych, być może unikatowych w skali kraju, pomysłów. Zachęcam do działania i współtworzenia z nami Cieszyna, do współtworzenia miasta naszych marzeń! – informuje Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Cieszyna.
Budżet Obywatelski to sposób na włączenie mieszkańców danej miejscowości w proces podziału środków na inwestycje. Dzięki wprowadzeniu BO mieszkańcy mogą nie tylko doprowadzić do realizacji ważnej dla nich inwestycji, ale również zaangażować się w działania samorządu. W Cieszynie przeprowadzenie Budżetu Obywatelskiego nie jest obowiązkowe – Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym Budżet Obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych, która daje mieszkańcom możliwość zagospodarowania części wydatków budżetu gminy zgodnie z własnym pomysłem. Wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego jest obowiązkowe tylko i wyłącznie w gminach będących miastami na prawach powiatu, a wysokość BO musi w takich sytuacjach wynosić przynajmniej 0,5% wydatków gminy, zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Oznacza to, że w powiecie cieszyńskim żadna z gmin nie ma obowiązku wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego, jest więc on dobrowolny. Wymogi formalne, jakim powinny odpowiadać zgłaszane projekty, wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających projekt, zasady oceny zgłaszanych projektów oraz zasady prowadzenia głosowania (które musi zapewniać równość i bezpośredniość) określa rada gminy w formie uchwały – wyjaśnia r.pr. Karolina Ryncarz z Kancelarii Traktat.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.