Jan Nepomucen - majowy święty popularny na Śląsku Cieszyńskim
Jan Nepomucen żył w XIV wieku, swój przydomek zawdzięcza miejscu urodzenia – Pomuk, później Nepomuk. Po wyświęceniu objął probostwo w Pradze, kształcił się jednak dalej – uzyskał tytuł doktora prawa.
Święty piął się po szczeblach kariery kościelnej, jednak los nie był dla niego łaskawy. Podczas trwającego sporu między Wacławem IV Luksemburczykiem a arcybiskupem Pragi Jan pełnił funkcję mediatora. Niestety, jego rola nie spotkała się z uznaniem, został uwięziony przez porywczego króla (razem z dwoma prałatami) 20 marca 1393 r. i poddany torturom. Następnie na pół żywego Jana zrzucono w nocy z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ludowa legenda głosi, że kapłanowi przywiązano kamień młyński do szyi i że kamień urwał się, a niezwykła jasność obudziła mieszkańców Pragi. Król, widząc poruszenie ludu z kolei odbył pokutę. Na to jednak brak źródeł historycznych.
Jan Nepomucen został jednak męczennikiem, a jego kult z czasem przybierał na sile. Na Śląsku Cieszyńskim, zapewne przez wpływy kultury czeskiej, kult świętego jest dosyć powszechny. W Pogwizdowie znajduje się kościół p.w. św. Jana Nepomucena. Figura Jana Nepomucena znajduje sięr m.in. w Goleszowie i Ogrodzonej. Obraz świętego z kolei można spotkać w kościele w Ustroniu Lipowcu i Pogwizdowie.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.