Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jakie plany ma "Siła"?

Dzisiaj (22.02) odbyła się pierwsza konferencja prasowa cieszyńskiego klubu radnych "Siła". Z mediami rozmawiali: przewodnicząca Joanna Wowrzeczka, Irena Fluder-Kudzia, Szymon Słupczyński oraz Wojciech Jakubiec, koordynator klubu, który odpowiada za jego rozwój społeczny. Jakie działania podejmą radni w najbliższym czasie?

Na początku spotkania Joanna Wowrzeczka opowiadała o sposobie funkcjonowania "Siły". Z czego wynikają działania, które podejmuje klub? Głównie z tego, jaki obraliśmy kierunek myślenia. Nasz program nie zmienił się od czasu kampanii, będziemy go realizować na swój sposób, a priorytety są dalej te same. Głównym jest środowisko, reszta wynika właśnie z niego - mówiła przewodnicząca.

Jak podkreślała radna, w działaniu "Siła" zawsze bierze pod uwagę zdanie innych- jeżeli pojawia się jakiś problem, tak jak teraz pojawił się nagle problem Szkoły Podstawowej nr 4, to w pierwszej kolejności próbujemy rozpoznać sytuację w bardzo różnych obszarach: nie tylko bezpośrednim, czyli np. w samej edukacji - co by nam powiedział szef CUW (Centrum Usług Wspólnych - dop.red.), albo wiceburmistrz, albo sami dyrektorzy szkół i nauczyciele, ale także próbujemy zasięgnąć głosu innych, np. jakie mają zdanie dzieci, rodzice - przekonywała Wowrzeczka.

Ta decyzja, którą my podejmujemy ostatecznie, to nie jest nasza decyzja, tylko jest to decyzja wszystkich tych czynników, które tu były omówione. Decyzję podejmuje większa społeczność - dodał Szymon Słupczyński.

Radni "Siły" podkreślali także rolę konsultacji społecznych. Jak się dowiedzieliśmy, klub złoży projekt nowelizacji dotychczasowej uchwały, który doda nową metodę ich przeprowadzania. Sprowadza się on do tego, że grupa mieszkańców, burmistrz, rada miejska, komisje rady miejskiej mają prawo wnieść o zwołanie panelu obywatelskiego, który burmistrz ma obowiązek zorganizować w trybie określonym uchwałą. Wyniki tego panelu mają być wiążące. To jest bardzo istotne, że np. tych 200 mieszkańców, którzy zgłoszą temat, zbiorą 200 podpisów i będą debatować nad danym problemem, wskażą rozwiązania tego problemu, to nie będą one miały siły komentarza, tylko po prostu sprawczą - mówił Wojciech Jakubiec. 

W panelu bardzo istotne jest odzwierciedlenie struktury demograficznej: żeby mogli wziąć w nim udział mieszkańcy wszystkich dzielnic, reprezentanci obu płci, wszystkich grup wiekowych, poziomów wykształcenia. Żeby koordynowali go ludzie, którzy są specjalistami. Stąd są wyznaczone są bardzo konkretne stawki za pracę, łącznie z tym, że jeśli ktoś jest z województwa śląskiego, to zarobi maksymalnie tyle, a jeśli spoza - do takiej kwoty - dodawał Jakubiec. Panele dotyczyłyby istotnych spraw społecznych, a ich koszt finansowany byłby nie tylko z budżetu miasta. Projekt nowelizacji uchwały nie wyklucza pozyskiwania funduszy zewnętrznych, np. z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Joanna Wowrzeczka mówiła, że panele obywatelskie są bardzo częstą praktyką w Gdańsku - jest to miasto, które jako pierwsze w Polsce wprowadziło taką możliwość. Przygotowywany projekt nowelizacji uchwały jest konsultowany ze środowiskami trójmiejskimi. Zostanie on przedłożony do biura Rady Miejskiej w najbliższych dniach, jednak omawiany będzie na marcowej sesji rady.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-22 20:49:32
tom lem: Reasumując w planie jest sprowadzenie do Cieszyna "specjalistów", także z poza województwa, którzy za godziwą opłatą ( z budżetu miasta) będą nam formować przyszłość na miarę Gdańska, przy z góry założonej asekuracji "Ta decyzja, którą my podejmujemy ostatecznie, to nie jest nasza decyzja, tylko jest to decyzja wszystkich tych ...." A gdzie odpowiedzialność radnych ,którzy tak rwali się do rządzenia i podobno mieli pomysły ? Panie Jakubiec siłę sprawcza mają tylko i wyłącznie uchwały rady miasta, nie debata nad 200 podpisami.
2019-02-22 21:08:53
inigo: Kolejny paśnik za nasze pieniądze! Będą dzielnie walczyć z problemami, które nie istnieją.
2019-02-23 07:38:43
C_R_W: @tom lem i tu się z Tobą zgodzę! Najpierw się wciska ścieme, że ma sie pomysł - wybierając konkretną osobę wybieraliśmy konkretne pomysly na rozwiązanie problemów miasta czy gminy. Zostajac radnym / burmistrzem (wójtem) wciska sie ściemę, że wszystko trzeba konsultować (najlepiej referendum) bo jak co to później można powiedzieć TO WY TAK CHCIELIŚCIE! To takie odsuwanie odpowiedzialności od siebie. Poza tym to wszystko trwa w czasie (takie konsultacje, referenda), lata lecą i można powiedzieć, że znów trzeba startować w wyborach bo trzeba dokończyć to co się zaczęło :-/
2019-02-23 08:53:19
tom lem: Bardzo dobra inicjatywa ze zmianą Uchwały dotyczącej konsultacji społecznych, tylko nie wiadomo dlaczego Pan Jakubiec ma problem z zapisem w uchwale - w konsultacjach mogą brać udział wszyscy mieszkańcy ( oczywiście którzy mają na to ochotę) - woli wypowiadać bzdury o "...reprezentanci obu płci, wszystkich grup wiekowych, poziomów wykształcenia...". Zrozumiałem, by jedyny wpływ na kształt uchwał rady miasta miały "stowarzyszenia pozarządowe" czerpiące dofinansowanie z budżetu gminy i innych źródeł nie zawsze związanych z regionem. Ta walka z dyskryminacją która przyświeca SILE, też nie wiadomo dlaczego zawsze rozpoczyna się od katalogowania podziałów na wspomniane wyżej grupy, jakby nie wystarczyło adresowanie dyskusji do zainteresowanych, mających zameldowanie w gminie?
2019-02-26 05:41:31
bronek91: Biorąc pod uwagę sam potencjał intelektualny (treść) i osobowy (często samozwańczy aktywiści), jakim dysponuje ugrupowanie, niejaka „Siła”→ jako przykład organizacji, którą w oparciu o program i dotychczasowe dokonania członków, moglibyśmy uznać za przykład organizacji skrajnej lewicy (lewactwa), w oderwaniu od naturalnego elektoratu robotników i prekariuszy, którzy nie są świadomi wszystkich tych szczytnych idei. Natomiast liczy się tu i teraz. Ugrupowanie „Siła” naturalnie skazane jest moim zdaniem co najwyżej na marginalizację. Oczywiście, w odniesieniu do miasta, mogą być pewne sukcesy wyborcze… jednak moim zdaniem to szczyt możliwości.
2019-02-26 05:45:48
bronek91: Przykład cytat → teraz pojawił się nagle problem Szkoły Podstawowej nr 4, to w pierwszej kolejności próbujemy rozpoznać sytuację w bardzo różnych obszarach: nie tylko bezpośrednim, czyli np. w samej edukacji - co by nam powiedział szef CUW (Centrum Usług Wspólnych - dop.red.), albo wiceburmistrz, albo sami dyrektorzy szkół i nauczyciele, ale także próbujemy zasięgnąć głosu innych, np. jakie mają zdanie dzieci, rodzice ← cytat problem nie pojawił się nagle, natomiast jak zwykle, pomimo wszystkich górnolotnych zapewnień, zwycięży wola panującej klasy politycznej. Reszta to, kwestia akceptacji działań decydentów ze strony mieszkańców. Pani Joanno, III RP i „demokracja” w Polsce ma już powiedzmy 30 lat i na obecne pokolenie wyborców nie działają już tego typu zapewnienia, slogany itd. itp
2019-02-26 05:50:17
bronek91: Niestety Elektorat robotników i prekariuszy tak jak klasowi poprzednicy już 100 lat temu w pierwszej kolejności nie oczekują rozmów w tematyce, w której wiedzy nie posiadają, na obserwację polityki, zwłaszcza lokalnej czasu nie mają, a przedstawicieli wybierają po to, aby za nich podejmowali SŁUSZNE DECYZJE i ponosili konsekwencje. W pierwszej kolejności potencjalny elektorat lewicy poszukuje OPIEKI i paradoksalnie takowa jest przynajmniej propagandowo ofiarowana ze strony ugrupowań oferujących treści konserwatywne, narodowe itp. Tym bardziej, iż 100 lat temu lewica w pierwszej kolejności zajmowała się człowiekiem pracy, obecnie sprawami płci i kultury…
2019-02-26 05:56:18
bronek91: PS, Do czego de facto realnie sprowadza się prezentowany postulat? Wzrostu znaczenia samozwańczych aktywistów, samorealizujących się szefów lokalnych NGO, czyli całej tej bezproduktywnej „klasy”, patrz nowoczesnej i społecznej nomenklatury, którzy potrafią być głośni czy wydziczać się publicznie. Natomiast decyzje podejmują wespół z obowiązującą tak nazywaną mądrością etapu i zgodnie z jedynie słuszną linią poglądową narzuconą odgórnie… żeby nie zostać nazwanym „faszystą”…
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: