Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jakie nasiona i za ile kupowali cieszyniacy w XIX wieku?

Brakuje Wam cyklicznych spotkań w Książnicy Cieszyńskiej? Pracownicy instytucji nie zapomnieli o osobach głodnych wiedzy i cyklicznie publikują na swojej stronie internetowej w mediach społecznościowych ciekawostki dotyczące zbiorów biblioteki. Tym razem, ze względu na wiosenną porę, nadszedł czas na cennik nasion i roślin z… XIX wieku.

Wiosna to nie tylko czas, kiedy dni stają się dłuższe, a my zaczynamy mieć więcej energii. To również czas, kiedy rolnicy rozpoczynają pracę w polach a mieszkańcy domów w swoich ogrodach. Nie od dziś jednak wiadomo, że same warunki atmosferyczne nie gwarantują nam sukcesu, bardzo ważny jest również odpowiedni dobór nasion i sadzonek – powinny być one jak najlepszej jakości. Jakie nasiona i rośliny wybierali Cieszyniacy? Gdzie się w nie zaopatrywali?

- W latach siedemdziesiątych XIX w. za najlepszego dostawcę nasion, drzew owocowych i ozdobnych na Śląsku Cieszyńskim uchodził cieszyński ogrodnik i kupiec Karol Steffek. Jego zakład ogrodniczy, skład nasion i roślin mieścił się początkowo koło strzelnicy cieszyńskiego Towarzystwa Strzeleckiego, w dawnych ogrodach ks. Leopolda Jana Szersznika – wyjaśnia Rafał Cholewa z Książnicy Cieszyńskiej, który opracował niniejszy temat.

Wzmianki o działalności Karola Steffka można znaleźć m.in. w „Gwiazdce Cieszyńskiej” z 1874 roku. Z tekstu wiadomo, że właściciel sklepu z roślinami nie tylko zajmował się handlem, ale również pełnił funkcję ogrodnika w pałacu myśliwskim Habsburgów na Wzgórzu Zamkowym. Dostąpił również zaszczytu bycia częścią komitetu powitalnego, podczas wizyty w Cieszynie arcyksięcia Rudolfa Habsburga – następcy tronu – w 1877 roku. Karol Steffek był miłośnikiem ogrodnictwa, gdyż tym tematem zajmował się nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym, był wieloletnim członkiem i aktywnym działaczem Towarzystwa Rolniczego dla Księstwa Cieszyńskiego.

Steffek w swoim zakładzie ogrodniczym miał oferować wysokiej jakości nasiona traw, warzyw, kwiatów, drzew, krzewów ozdobnych oraz owocowych. „Gwiazdka Cieszyńska” w numerze z 24 grudnia 1870 roku opisywała, jak dużo zwolenników zjednał sobie właściciel sklepu ogrodniczego, przez rzetelne usługi i stosunkowo niskie ceny. Jakie jednak były to ceny? Spis cen z 1872 roku można znaleźć w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej (link tutaj). Dla zainteresowanych przytoczyć można, że jarmuż niski bury, kędzierzawy był droższy od jarmużu zielonego, z kolei karczoch kosztował ponad dwa razy tyle, co szałwia.

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-17 14:14:51
krzysztof.nn: warto zwrócić uwagę na ten fragment strony tytułowej wydawnictwa sprzed 150 lat: "Szląsk austryacki" - i to jest cała prawda o naszej ziemi, jej rodowodzie, dziedzictwie, tradycji - po dziś dzień widać wyraźne różnice pomiędzy terenem zwanym dziś z przyczyn głównie propagandowych "śląskiem cieszyńskim" a dajmy na to Polską centralną, chyba nikt nie zaprzeczy, że korzystne dla 'steloków' różnice
2020-04-17 23:28:45
donekT: ... krzysiu+, termin Śląsk Austriacki jest pojęciem szerszym niż Śląsk Cieszyński. Co więcej, termin ten pojawił się w konsekwencji podziałów terenu historycznego Śląska pomiędzy Habsburgami a Hohenzollernami. Oczywiście, podziały polityczne wpłynęły na lokalne stosunki. Śląsk Cieszyński ukształtował się w okresie Rozbicia Dzielnicowego i to tam należy dopatrywać się jego rodowodu, dziedzictwa i tradycji. Śląsk Austriacki był terminem sztucznym i wykorzystywanym przez Wiedeń w celach administracyjnych. Poniekąd coś w rodzaju późniejszego Podbeskidzia, aczkolwiek analogia daleka...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: