Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jaką mamy wodę?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie Teresa Wałga wydała ocenę wody w wodociągach publicznych w powiecie cieszyńskim. Co Sanepid znalazł w wodzie?

Kontrole Sanepidu były przeprowadzane w ciągu pierwszego półrocza w powiatowych Stacjach Uzdatniania Wody (SUW) oraz u odbiorców lub w przepompowniach, ze zbiorników (sieć). Z tych pierwszych skontrolowano 56 próbek, z drugich – 232. Jak wyglądają wyniki?
- Pomimo, iż w kwestionowanych 49 próbkach wody ogółem 53 razy parametry nie odpowiadały wymaganiom Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, PPIS nie wydał żadnej decyzji o warunkowej przydatności wody do spożycia ani o braku przydatności wody do spożycia – komentuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie, Teresa Wałga.

Skoro próbki nie spełniały wymogów, czemu Sanepid nie wydał żadnych decyzji o braku przydatności wody do spożycia? Jak tłumaczy Teresa Wałga, wynikało z:

  • krótkiego czasu od stwierdzenia nieprawidłowości dotyczącej wartości parametru do momentu, kiedy wartość odpowiadała wymaganiom ww. rozporządzenia,
  • każdy z kwestionowanych parametrów natychmiast zgłaszany był stosownemu przedsiębiorcy wodociągowemu, który niezwłocznie podejmował działania naprawcze, z których ostatecznie przedstawiał niekwestionowany wynik powtórnego badania wody (przeprowadzonego w ramach kontroli wewnętrznej); ponadto przeprowadzana urzędowa kontrola również wykluczała utrzymujące skażenie, bądź zanieczyszczenie wody wodociągowej.
  • niewielkich zwykle przekroczeń w stosunku do dopuszczalnej wartości określonej w ww. rozporządzeniu i często po uwzględnieniu niepewności badania parametry spełniały wymagania;
  • zdecydowana większość kwestionowanych parametrów dotyczyła magnezu (na 53 kwestionowane parametry, stężenie magnezu kwestionowano aż 38 razy) i twardości (twardość wody kwestionowano 16 razy), a obowiązujące przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę wodociągowego obowiązku uzupełniania magnezu i dostosowywania twardości ogólnej do wymaganych wartości minimalnych.

Prócz zastrzeżeń pod względem fizykochemicznym, jak twardość i magnez, w próbkach wody wykryto też mikroorganizmy – w Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w Istebnej Kubalonce oraz w sieci w Istebnej Wilczym, Istebnej Zaolziu, Koniakowie Gańczorce, Pogórzu i Strumieniu.

Ocena okresowa wodociągów (pdf)

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-22 21:22:42
V0yager: Nie rozumiem, z tekstu nie wynika najważniejsze - MOŻNA PIĆ, CZY NIE MOŻNA ???
2015-08-22 23:30:04
kokoteczek: No wlasnie cholera wie o co kaman...nie wiadomo czy dobra czy nie.
2015-08-22 23:30:05
moonia: Można pić, ale nie w piątek :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: