Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak zostać Ojcem Kościoła? O św. Augustynie w Książnicy

W piątek (10.01) w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się kolejne spotkanie Akademii Filozoficznej. Tym razem tematem przewodnim była myśl św. Augustyna.

- Św. Augustyn był nauczycielem retoryki. Jego celem było nauczanie sztuki argumentowania - stąd wynika jego nieskazitelny styl pisania. Dlatego te teksty są niezwykle dobrze napisane, świetnie się je czyta - mówił prowadzący zajęcia dr Artur Lewandowski.

Co ciekawe, Augustyn zainteresował się filozofią pod wpływem tzw. protreptyku rzymskiego prawnika i stoika - Cycerona. - Najpierw zapoznał się ze stoickim światopoglądem Cycerona, potem poznał manicheizm - to była pewna forma religijności, tak zwanego gnostycyzmu. Kładł on nacisk na radykalny dualizm światła i ciemności, dobra i zła - zaznaczał dr Lewandowski.

Biskup Hippony nazywany jest Doktorem i Ojcem Kościoła Rzymskokatolickiego. Czy tytuły te się czymś różnią? - Doktorem Kościoła jest, na przykład, także św. Tomasz z Akwinu. Jednak aby zostać Ojcem Kościoła trzeba spełnić cztery podstawowe kryteria: Ortodoksja - musi zachodzić pełna zgodność z nauką Kościoła. Po drugie: świętość życia. Po trzecie: pełna aprobata Kościoła. Po czwarte: starożytność - Ojcem Kościoła może zostać jedynie ten, który urodził się rzeczywiście na samym początku istnienia Chrześcijaństwa. Dlatego właśnie św. Tomasz nie mógł zostać uznany za Ojca, ponieważ przyszedł na świat w XIII wieku - podkreślał prowadzący zajęcia.

Po krótkim wykładzie wprowadzającym, uczestnicy dyskutowali nad tekstami św. Augustyna. Następne spotkanie zaplanowano na Walentynki (14.02) - tematem przewodnim będzie myśl wspomnianego św. Tomasza z Akwinu.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-13 21:02:30
donekT: Część badaczy oddziela Manicheizm od Gnozy, która również ma swoje kierunki i odłamy (np. M. Stachura). Faktycznie część uznaje za tożsame- wynika to ze szczupłości zachowanych źródeł, które niejednokrotnie wymienione prądy w ten sposób przedstawiają. Ojcowie Kościoła, to twórcy, myśliciele WPŁYWAJĄCY NA ukształtowanie i ujednolicenie DOKTRYNY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ, której tworzenie stanowiło proces ciągnący się przez wieki, i jako cezury czasowe, możemy uznać terminy odbywania się poszczególnych Soborów Powszechnych. DOKTRYNA w swym zasadniczym zrębie została uregulowana po Soborze Nicejskim II w 787 r., gdzie odniesiono się do kwestii IKONOKLAZMU. Sam proces trwał, począwszy od tak nazywanego Soboru Jerozolimskiego, około 50 r. lub Nicejskiego I w 325 r.- kwestie umowna. W związku z tym ZDARZAŁO SIĘ/ZDARZA SIĘ, iż poszczególne treści głoszone przez Ojców Kościoła się od siebie różnią, specyficzny jest przypadek ORYGENESA. Zdarzyła się również sytuacja, kiedy treści uznano za heretyckie już po śmierci autora. Dlaczego do ujednolicenia doktryny CHRZEŚCIJAŃSTWO przystąpiło od 325 r.? Ponieważ wówczas zaistniały ku temu odpowiednie warunki, nastała w IMPERIUM ROMANUM TOLERANCJA WYZNANIOWA i szersze grono kompetentnych osób mogło się zebrać, bez obawy prześladowania, dodatkowo pojawiły się kwestie wymagające poruszenia. Kiedy doktryny wiary nie była w pełni ujednolicona, poszczególni Biskupi ogłaszali sakrę sąsiednim diecezjom i oczekiwali stosownego uznania.
2020-01-13 21:28:29
donekT: Warto zwrócić uwagę również na mniej lub bardziej świadomie nawiązujących do myśli Augustyna, w szczególności odnoszących się do koncepcji predestynacji i tym przyzwalającym na przymusowe dokonywanie konwersji. Ślady Augustyna zauważalne są również w ideologiach powstałych całe stulecia po śmierci świętego. Nie będę rozwijał przez wzgląd na poprawność wyznaniową. Warto pamiętać, iż Augustyn nawiązywał do myśli Platona, z której chrześcijaństwo zostało oczyszczone. Kiedy pojawia się hasło Platon, wiadomo już wszystko. Pan dr Lewandowski zrobił dużo dobrej roboty i tak dalej trzymać!
2020-01-13 21:34:41
krzysztofmn: ...a tymczasem niejaki Morawiecki Mateusz w wywiadzie dla niemieckiego "Die Wekt" skarży się i donosi na Polskę, rzuca cień komunistycznej przeszłości między innymi na PiS-owską wybrankę, prezeskę Trybunału Konstytucyjnego - ten wywiad to świetny przykład jak zostać ojcem hipokryzji, obłudy i zakłamania
2020-01-13 21:53:08
donekT: ...cech charakterystycznych dla zachowania naszego portalowego ZDEZORIENTOWANEGO "IMPREGNATU". Jak można zauważyć, tematyka artykułu wymaga jakichś umiejętności PERCEPCJI.
2020-01-15 20:21:05
krzysztofmn: ...a tymczasem: ⛪ Były ksiądz Krzysztof G. usłyszał w grudniu ubiegłego roku zarzuty co najmniej kilkudziesięciu gwałtów na ministrancie. Rok wcześniej usunięto go ze stanu duchownego. Kościół nie zapomniał jednak o byłym duchownym. Wyciągnął do niego pomocną rękę. Krzysztof G. został zatrudniony w poznańskiej kurii. "Byłoby dobrze, gdyby z taką samą gorliwością, jaką widać w pomocy dla sprawców, Kościół zaangażował się w pomoc dla pokrzywdzonych" - ocenia Artur Nowak, adwokat, pełnomocnik gwałconego przez księdza ministranta. ⛪
2020-01-15 21:08:50
donekT: Zastanawiające jest, co bardziej interesuje pupilka cieszyńskiej pańci: 1) czyn 2) funkcja społeczna oskarżonego? O czym to może świadczyć? Bynajmniej nie o dobru ofiary, profilaktyce, wykrywalności, resocjalizacji, czy słuszności kary. Tak to jest z wyznawcami marksistowskiej teorii walki klas i ich wzajemnego szczucia i napuszczania. Czyn oni zajmują się w tej swojej ŚWIETLICY?
2020-01-17 06:57:20
krzysztofmn: ...a jak zostać ojcem w kościele to pytajcie proboszczów, na naszym terenie jest paru takich, co dali radę
2020-01-17 10:13:15
donekT: ... Pańcia wie o tym najlepiej, być może sama doświadczyła. Gdzie wówczas był pupilek?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: