Jak zostać Ojcem Kościoła? O św. Augustynie w Książnicy
- Św. Augustyn był nauczycielem retoryki. Jego celem było nauczanie sztuki argumentowania - stąd wynika jego nieskazitelny styl pisania. Dlatego te teksty są niezwykle dobrze napisane, świetnie się je czyta - mówił prowadzący zajęcia dr Artur Lewandowski.
Co ciekawe, Augustyn zainteresował się filozofią pod wpływem tzw. protreptyku rzymskiego prawnika i stoika - Cycerona. - Najpierw zapoznał się ze stoickim światopoglądem Cycerona, potem poznał manicheizm - to była pewna forma religijności, tak zwanego gnostycyzmu. Kładł on nacisk na radykalny dualizm światła i ciemności, dobra i zła - zaznaczał dr Lewandowski.
Biskup Hippony nazywany jest Doktorem i Ojcem Kościoła Rzymskokatolickiego. Czy tytuły te się czymś różnią? - Doktorem Kościoła jest, na przykład, także św. Tomasz z Akwinu. Jednak aby zostać Ojcem Kościoła trzeba spełnić cztery podstawowe kryteria: Ortodoksja - musi zachodzić pełna zgodność z nauką Kościoła. Po drugie: świętość życia. Po trzecie: pełna aprobata Kościoła. Po czwarte: starożytność - Ojcem Kościoła może zostać jedynie ten, który urodził się rzeczywiście na samym początku istnienia Chrześcijaństwa. Dlatego właśnie św. Tomasz nie mógł zostać uznany za Ojca, ponieważ przyszedł na świat w XIII wieku - podkreślał prowadzący zajęcia.
Po krótkim wykładzie wprowadzającym, uczestnicy dyskutowali nad tekstami św. Augustyna. Następne spotkanie zaplanowano na Walentynki (14.02) - tematem przewodnim będzie myśl wspomnianego św. Tomasza z Akwinu.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.