Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak założyć agrogospodarstwo?

Odpowiedź na to pytanie zapewne da dwudniowa konferencja, którą organizuje Gmina Strumień, przy współudziale Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej. W przyszłym tygodniu eksperci doradzać będą jak założyć taki biznes.

Beskidy są niewątpliwie atrakcyjnym turystycznie regionem. Mimo szerokiej oferty pensjonatów, wiele osób wybiera jednak żywy kontakt z naturą i szuka pobytów w domach przy gospodarstwach a nie w hotelach czy domkach w centrach turystycznych miast.

Jednak jak mówi Józef Michałek ze Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Cieszyńskiej ‘Natura’, które skupia tego typu gospodarstwa– mamy pewien kryzys w tej kwestii. Prawdziwe gospodarstwo agroturystyczne to takie, które posiada gospodarkę, to miejsce, gdzie turysta mieszka w jednym domu z gospodarzami. Obecnie te gospodarstwa przekształcają się jednak w pensjonaty.

W stowarzyszeniu obecnie wpisanych jest 46 agrogospodarstw. Niezrzeszonych jest około trzy razy więcej. Jednak jak zaznacza Michałek, działalność rolnicza jest w nich dosyć symboliczna. Prawda jest też taka, że dla turysty z Warszawy czy innego dużego miasta, każde gospodarstwo na naszym terenie, będzie wiązało się z agroturystyką. Pasąca się nieopodal krowa, czy kury na podwórzu dla turystów są wyznacznikiem agrowczasów.

Jak zaznacza Michałek, w ostatnim czasie bardzo ciekawym rozwiązaniem są gospodarstwa edukacyjne. Które nie tylko świadczą usługi noclegowe dla turystów, ale osobiście mogą oni wziąć udział w sianokosach, dojeniu krowy, czy w innych pracach w gospodarstwie. A do tego wszystkiego dochodzi promocja regionalnej kuchni. – dodaje Michałek.

POSŁUCHAJ

Taki rodzaj wypoczynku wybierają często osoby z małymi dziećmi. Z dala od centrów miast, a blisko natury. Gospodarstwo rolne, bliskość rzeki, stawów czy lasu, a do tego możliwy wypad w pobliskie góry – taka oferta czeka na turystów przyjeżdżających do agrogospodarstw w Beskidach. Nic dziwnego, że gestorzy takich miejsc prześcigają się w ofertach dla turystów.

Czy jest szansa, aby w naszym regionie powstało więcej takich miejsc? Chcieliby tego włodarze Strumienia, gdzie w przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja „Agroturystyka a przedsiębiorczość na wsi” w ramach projektu „Śląska Wieś – tu wypocząć można”.

Jak przyznaje burmistrz Strumienia Anna Grygierek, pomysł na organizację takiej konferencji wziął się stąd, że na terenie tej gminy działa tylko jedno gospodarstwo agroturystyczne. Uważam, że mamy świetną lokalizację, warto by było, żeby na naszym terenie oferta tego typu obiektów była znacznie szersza.

Jednak konferencja to nie tylko teoria, również praktyka. W drugim dniu spotkania zaplanowano wizyty studyjne w trzech gospodarstwach agroturystycznych.

Konferencja jest otwarta, mogą z niej skorzystać nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale całego powiatu. Chcemy pomóc i doradzić osobom, które wahają się jeszcze, zastanawiają, a chcą pójść w tym kierunku. Warto z tej oferty skorzystać. – dodaje Grygierek. Celem konferencji jest zachęcenie do tworzenie miejsc agroturystycznych na terenach wiejskich, ma temu pomóc wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w realizacji projektów z zakresu tworzenia nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich oraz tworzenia i rozwijania przedsiębiorstw.

Konferencja odbędzie się w dniach 9-10 października w
Miejskim Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu. Udział w konferencji jest bezpłatny, zgłoszenia można dokonać na stronie www.strumien.pl/sondy  Ilość miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Jan Bacza

Poniżej prezentujemy program konferencji:

09.10.2014r.

9.00 Rozpoczęcie konferencji w Miejskim Centrum Kultury i Rekreacji w Strumieniu
9.15-10.45 „Turystyka wiejska jako forma aktywizacji społecznej i ekonomicznej mieszkańców obszarów wiejskich Śląska”
11.00-11.45 „Formalno- prawne aspekty funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych”
11.45-12.30 „Zagroda edukacyjna - nowy kierunek w różnicowaniu działalności na obszarach wiejskich”
12.45-13.20 „Turystyka w województwie śląskim i na Śląsku Cieszyńskim, jej specyfika, znaczenie i możliwości rozwoju”
13.20-14.00 „Formy aktywizacji lokalnej społeczności poprzez promocję produktów regionalnych i tradycyjnych”
15.30-16.30 Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym „Wodna Dolina” w Pruchnej
16.45-18.00 Wizyta w Zagrodzie Rolnej – Skansen Ochaby w Ochabach Wielkich

10.10.2014

09.45-11.30 Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym „Na Połomiu” w Istebnej
12.00-13.00 Wizyta w ośrodku „Karina” w Wiśle
14.30-15.30 Wizyta w Chlebowej Chacie w Górkach Małych

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: