Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jak radzić sobie ze starością?

We wtorek (27.03) w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Pro salute ''Hoży a nie chorzy seniorzy''. Tym razem głos zabrała Ewa Pilorz, pielęgniarka z Oddziału geriatrycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, która przybliżyła temat samej starości, wymieniła postawy, jakie są wobec niego przyjmowane oraz działaniach na rzecz aktywnego starzenia się i akceptacji tego etapu życia.

Na początku omówione zostały etapy starości oraz postawy, które są wobec starości przybierane. Postawy to: wrogość wobec otoczenia bądź samego siebie, postawa zależności, obronna i wreszcie jedyna uznawana za pozytywną, czyli postawa konstruktywna. Konstruktywne podejście do procesu starzenia jest pogodzeniem z tym etapem życia i z ewentualną śmiercią, zadowolenie z siebie i kontaktów z innymi, podtrzymywaniem tych kontaktów, wewnętrznym zintegrowaniem, optymizmem oraz podejmowaniem aktywności na miarę swojego wieku i swoich możliwości.

Dla niektórych osób szokująca może okazać się informacja, że zmiany starcze w organizmie zaczynają się pojawiać już po 40 roku życia. Od tego momentu można obserwować powolny spadek energii i sił fizycznych, coraz częstsze zmęczenie, znużenie i osłabienie. W tym czasie zaczynają pojawiać się już problemy z trawieniem. W organizmie spada poziom adrenaliny, zmniejsza się wydzielanie potu. Produkowane jest również coraz mniej hormonów płciowych, czyli testosteronu i estrogenu. Z czasem odporność spada coraz bardziej, w związku z czym organizm jest podatny na infekcje.

- Nie możemy jednak chorób tłumaczyć wiekiem. Jest taka anegdota, kiedy pacjent w podeszłym wieku przychodzi do lekarza, skarżąc się na ból kolana. Ten mu mówi, że w jego wieku jest to już normalne, na co pacjent zauważa, że gdyby to była wina wieku, bolałyby go oba kolana, a nie tylko jedno, gdyż oba są w takim samym wieku. Tak więc choroby nie można zrzucać na karb wieku, należy jednak pamiętać, że osoby starsze są na nie zdecydowanie bardziej podatne. Częściej również chorują przewlekle – tłumaczyła Ewa Pilorz.

Sama w sobie starość nie może być uznawana za chorobę. Jest to proces fizjologiczny, który dotknie każdego z nas i nie da się przed tym w żaden sposób uchronić. Zmiany, które zachodzą wtedy w organizmie, nie zawsze jednak przebiegają u każdego w ten sam sposób. Wiek kalendarzowy nie zawsze musi pokrywać się z wiekiem biologicznym, które jest po części uzależniony od uwarunkować genetycznych, a także od trybu życia i aktywności fizycznej.

W wielu przypadkach osoby nawet w podeszłym wieku cieszą się doskonałą sprawnością fizyczną i psychiczną. Jest to zasługą podejmowania odpowiednich działań, takich jak dobranie odpowiedniej diety, unikanie uzależnień, utrzymywanie kontaktów towarzyskich i co bardzo ważne, regularne zażywanie aktywności fizycznej.

Uchronić przed starością się nie można, można jednak sprawić, żeby nie była ona dla nas uciążliwa. Przede wszystkim ważne jest, aby przyjąć właściwą postawę wobec procesów starzenia. Osoby, które pogodziły się ze swoim wiekiem i co za tym idzie ze zmianami w organizmie i dopasowują swój tryb życia do tych zmian, zdecydowanie lepiej radzą sobie ze starością, niż osoby, które cechuje na przykład wrogość wobec otoczenia, bądź wobec siebie. Jeżeli odpowiednią postawę połączy się z odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną i kontaktami towarzyskimi, może okazać się, że proces starzenia nie będzie wiązał się ze zbyt dużą ilością niedogodności.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-03-28 20:51:07
bronek91: Feministki i wszelkiego rodzaju brunatne, szare czy czarne protesty znajdą rozwiązania. Aborcja na życzenie do 120 roku życia!!!! Ups.... potem to już chyba eutanazja. Natomiast czyny DIGNITAS to czysty przykład miłosierdzia.... Szwedzi do tego dołożą ekologiczne ogrzewanie.... W Polsce za mało mówimy o .nowoczesnych zachodnich postępowych rozwiązaniach. Nadal obowiązuje to zaściankowe chrześcijaństwo, które nakazuje szacunek wobec każdego, który nakazuje opiekę nad starszymi i swymi rodzicami, który nakazuje ratować życie, dopóki to tylko możliwe.... Przez takie myślenie jesteśmy zaściankiem Europy.
2018-03-29 15:11:16
jasper: To tak jak w Islamie bronek91, nie tylko w zaściankowym, polskim chrześcijaństwie jak piszesz pod prezesa i proboszcza. <br /><br />Święta Księga świata islamu kilkukrotnie wspomina rodziców, nakazując<br />wiernym dobro wobec nich: "Czcijcie Boga i nie dodawajcie [Mu] współtowarzy-<br />szy! Okazujcie dobroć rodzicom (arab. ła li-l-łalidajni ihsana ). Wzywa do odpowiedniego traktowania rodziców, szczególnie w okresie, kiedy osiągną już starszy wiek.<br /> <br />
2018-03-29 22:07:46
bronek91: Szanowny jasper<br /><br />Nie trzeba daleko szukać, podobnie jest w Judaizmie:) <br /><br />Dokładnie taki sam argument usłyszałem z ust uczestniczek ostatnich protestów na ulicach jednego z większych polskich miast.... Ciekawe skąd go znasz;D:D:D:D<br />Nie każdy, kto ma zdanie inne niż głosi jedynie słuszne medium TV Nowoczesna jest PiSowskim pachołkiem;D:D:D <br /><br />A czy poddałeś krytyce przekład Świętej Księgi z którego korzystałeś, no chyba iż znasz arabski. Może zastanowiłeś się skąd taki prąd myślowy pojawił się w Islamie. Zastanawiałeś się nad rolą hanifa w Koranie??? Kim oni byli??? Islam nie powstał w aksjologicznej próżni... In plus, czy Bóg w Chrześcijaństwie i Islamie, pomimo podobnych przymiotów, jest tym samym Bogiem? <br /><br />Co z podmiotowością człowieka w Islamie??? Wszyscy są równi??? Od czego zależy ciężar dowodu w procesie??? <br /><br />A co w sytuacji, kiedy rodzic podda się czemuś w rodzaju apostazji lub zmieni związek wyznaniowy??? Szanowny jasper czy Twoim zdaniem prawo powinno być spójne i jednolite??? Stosujesz bardzo duże uproszczenia. Per analogiam, miłosierdzie występuje w Chrześcijaństwie i Buddyzmie, co nie oznacza iż ten termin występujący w dwóch oddzielnych religiach jest tożsamy. <br /><br />Gdybyś znał moje wcześniejsze wypowiedzi, nawet na łamach tego portalu, wiedziałbyś jaki jest mój stosunek względem Islamu) <br /><br />"piszesz pod prezesa i proboszcza."- cytat <br /><br />Pod jakiego prezesa i proboszcza, może masz na myśli syna Ozjasza Szechtera;):):):) Czy może kogoś innego??? <br /><br />Już widzę jak politycy PiS autoryzują moje wypowiedzi, w szczególności te opisujące janusowy POPiSowy reżym polityczny in plus prawdę o lokalnym podwórku politycznym:D:D:D
2018-03-30 14:33:41
jasper: Szanowny bronek91 zaglądam tutaj od czasu do czasu i znam Twoje wypowiedzi, opinie - czy to w odbiorze obecnej rzeczywistości , kolorze skóry, religii czyli innych niż bronek . Z ludzmi opętanych obsesją jedynie słusznej racji czy to religijnej czy partyjnej dyskusja większego sensu nie ma. Dlatego nie licz z mojej strony na polemikę.<br />W kraju, gdzie naród rozumie swoje wolności już sam zamiar sparaliżowania Trybunału Konstytucyjnego wywarłby bunt, kiedy płonęłyby ulice. Dziś mamy zniewolony TK, zniewoloną prokuraturę i sądy, na razie kulturalną cenzurę i nakazy jak mamy żyć. Polacy nie dorośli do demokracji i nie potrzebują wolności. Ich wolność to grill w \&quot;weekend\&quot; , kiełbasa wyborcza w lodówce, niedzielna msza , 500 + i film \&quot;Plebania\&quot; . Po co im Konstytucja czy wolne sądy? Przecież oni z tego na co dzień nie korzystają.<br />Buta, arogancja i pazerność zgubiła już kilka rządzących wcześniej partii więc i tę bandę nieudaczników doprowadzi do upadku. Dla Polski lepiej, żeby to się stało wcześniej niż później. <br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: