Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jak przygotować samochód na jesień i zimę

Odpali, czy nie odpali? To pytanie zimą zadaje sobie bardzo wielu kierowców. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie trudny dla naszych samochodów. Mróz i opady śniegu zweryfikują, czy zadbaliśmy o swój pojazd na zimę. Aby przejść ten test wzorowo, już teraz przygotuj samochód na niskie temperatury i jazdę po zaśnieżonych i oblodzonych drogach!

Mamy jesień, a to najlepszy okres, by zajrzeć do garażu i sprawdzić „co słychać” u naszego kumpla na czterech kółkach, który już wkrótce będzie musiał przedzierać się przez błoto pośniegowe i być gotowy do drogi nawet w bardzo mroźny poranek. Jesień i zima to bez wątpienia najtrudniejszy okres dla kierowców. Na szczęście niedogodności można zminimalizować, przygotowując odpowiednio swój pojazd. Skrobaczka i zmiotka nie zaszkodzą, ale najważniejsza jest troska o stan techniczny. 

Rady dla każdego właściciela samochodu:

Zanim wyciągniesz z szafy kurtkę zimową, sprawdź stan akumulatora i napięcie ładowania – możesz to zrobić samodzielnie, jeśli potrafisz, lub podjechać do warsztatu. 

Zadbaj o stan karoserii – podstawa to gruntowne mycie, w tym także czyszczenie zakamarków podwozia, które może wymagać konserwacji. Wskazane jest także użycie wosku, który zabezpieczy lakier i ułatwi utrzymanie samochodu w czystości. Przy okazji warto zabezpieczyć miejsca, w których karoseria jest uszkodzona, przy pomocy specjalnych sztyftów – w ten sposób powstrzymamy rdzę, a także wymienić tekstylne dywaniki na gumowe, które zatrzymają wodę.

Sprawne wycieraczki przydadzą się nie tylko w śnieżyce ale także teraz – końcem września, podczas dżdżystych dni i mgieł, które zdarzająs się już często, więc sprawdź koniecznie ich stan oraz czystość (i nie zapomnij o  tylnych wycieraczkach, jeśli je masz). Do czyszczenia używaj najlepiej preparatów zawierających alkohol. Jeśli mycie zużytych piór wycieraczek nic już nie daje, bo są one popękane i wyszczerbione – wymień wycieraczki na nowe – najlepiej takie od renomowanych producentów. 

Skontroluj też sprawność żarówek pozycyjnych, sygnalizacyjnych oraz baniek żarówek, czy nie są przydymione i czy nie wymagają wypolerowania, bo jakość oświetlenia również wpływa na bezpieczeństwo twoje i innych uczestników ruchu drogowego w mglisty, deszczowy lub śnieżny dzień. 

Pamiętaj, że nie tylko wycieraczki wpływają na to, czy dobrze widzisz przez szyby. Jeśli nie zadbasz o właściwą pielęgnacją uszczelek, jesienią i zimą one nie spełnią swojego zadania, czyli nie powstrzymają wilgoci, z powodu której parują szyby. Uszczelki wystarczy umyć i przetrzeć specjalnym środkiem na bazie silikonu lub gliceryny. Jeśli zadbałeś o uszczelki a szyby w Twoim samochodzie i tak parują – sprawdź wentylację i to w każdym miejscu w samochodzie, gdzie ona występuje – być może wymaga dokładnego wyczyszczenia, a także wymiany filtra kabinowego

Kolejny punkt, który musi znaleźć się na liście przygotowań samochodu do jesieni i zimy to przegląd płynów eksploatacyjnych – płynu hamulcowego, oczywiście płynu do spryskiwaczy, a także płynu chłodniczego, bo jeśli ten zamarznie może zniszczyć chłodnicę i silnik. Temperaturę krzepnięcia płynu chłodniczego sprawdzimy w większości warsztatów za darmo – ta informacja pomoże nam podjąć decyzję o wymianie płynu lub dokupieniu koncentratu. 

Na koniec – najbardziej oczywista: wymiana ogumienia oraz weryfikacja stanu koła zapasowego. Ten, kogo choć raz zaskoczyła zima, wie, że jazda na oponach letnich po oblodzonej nawierzchni lub nawet po błocie pośniegowym sprawia, że samochód wygląda jakby startował w zawodach łyżwiarstwa figurowego. Zanim pojedziesz na wymianę opon, pamiętaj jeszcze, by zerknąć na bieżnik, który powinien być wystarczająco głęboki, czyli mieć przynajmniej 4 mm. Odpowiednią porę na wymianę opon poznasz po średnich temperaturach dnia – kiedy te zaczną się utrzymywać w okolicach  10°C.

Zanim zaskoczy Cię pierwszy śnieg lub przymrozek, zabezpiecz się także w jesienno-zimowy niezbędnik do samochodu, który powinien zawierać: skrobaczkę do szyb, zmiotkę do śniegu, odmrażacz do szyb, odmrażacz do zamków, przewody zapłonowe, łopatkę do odśnieżana, rękawice, które nie przemakają i linkę holowniczą. 

 

Rady dla właścicieli Diesla:

Samochody z silnikami Diesla są chyba najbardziej wrażliwe na mrozy. Kłopoty z akumulatorem i rozruchem spowodowały, że już niejeden właściciel „ropniaka” spóźnił się na ważne spotkanie, czy do pracy. Niestety, życie z dieslem w zimie, przy niskich temperaturach nie należy do łatwych, a wynika to z samej natury oleju napędowego, z którego przy niskich temperaturach wytrąca się, blokująca filtr paliwa, parafina (przy paliwie, które tankujemy od połowy listopada zdarzyć się to może mniej więcej przy temp. - 20°C). Dieslowi można jednak trochę pomóc, a konkretnie sprawdzić stan akumulatora, świece żarowe, a jeśli nie jesteśmy pewni stanu układu wtryskowego zainwestować w nietani, ale czasami potrzebny, przegląd. Warto mieć pod ręką także butelkę depresatora, czyli preparatu, który dolany do baku przed koljnymi wizytami na stacji benzynowej, obniży temperaturę krzepnięcia parafiny przynajmniej o kilka stopni. 

 

Rady dla właścicieli pojazdów z silnikami benzynowymi:

Właściciele samochodów tankujących benzynę powinni sprawdzić przede wszystkim stan akumulatora i świec zapłonowych, które mogą powodować, że iska potrzebna do zapalenia mieszanki paliwowej jest za słaba i samochód nie może odpalić. 

 

Rady dla właścicieli pojazdów z LPG:

Przed zimą warto zgłosić się na ogólny przegląd i regulację instalacji LPG. Należy ponadto wymienić filtr gazu, którego koszt to ok. 30-50 zł, sprawdzić szeczlność układu chłodzenia oraz przejrzeć zalecenia dla samochodów z silnikami benzynowymi, bo to na benzynie rozpoczyna pracę silnik zasilany gazem. 

 

Zbliża się termin przeglądu? PROMOCJA Z KUPONAMI AKTUALNA jeszcze tylko 3 miesiące!

Tylko do końca roku, wykonując okresowe badanie techniczne swojego pojazdu na SKP Auto Gaz Czech w Cieszynie za każdy przegląd otrzymasz kupon na pyszny posiłek. Wartość kuponów rozdawanych w ramach promocji wynosi 15,90 zł. Każdy kupon upoważnia do odbioru McZestawu Big Mac® w restauracji sieci McDonald’s w Cieszynie przy ul. Katowickiej, czyli zaledwie 50 m od Auto Gaz Czech.

 

 

Kupon wręczany jest wszystkim klientom Stacji Kontroli Pojazdów Auto Gaz Czech po każdym przeprowadzonym okresowym badaniu technicznym. Promocja nie obejmuje jednak badań co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego oraz tzw. badań dodatkowych. 

Promocją objęte są okresowe badania techniczne pojazdów o masie do 3,5 t (także LPG i pojazdy z zagranicy).  Promocja trwa do 31 grudnia 2016 roku, a ilość kuponów jest NIEograniczona. Każdy może wziąć w niej udział wielokrotnie, przyjeżdżając na przegląd z różnymi pojazdami. 

Jeśli zdarza Ci się zapomnieć o terminie kolejnego okresowego badania technicznego – zamów już teraz przypomnienie sms na stronie:  www.autogazczech.eu

Promocja „Zrób przegląd, zjedz za kupon” jest prosta i bardzo korzystna. Jej szczegóły i regulamin możesz sprawdzić na stronie: www.promocja-na-skp.ox.pl 

Stacja Kontroli Pojazdów nr SCI 015/P przy ulicy Motelowej 16 w Cieszynie działa od 12 kwietnia 2010r. Do okresowych badań technicznych pojazdów o masie do 3,5 t, Auto Gaz Czech wykorzystuje nowoczesny sprzęt diagnostyczny renomowanej firmy MAHA oraz profesjonalny sprzęt do geometrii kół firmy Beissbarth.

 

STACJA KONTROLI POJAZDÓW Auto Gaz Czech
AUTO GAZ CZECH SP.J.

ul. Motelowa 16
43-400 Cieszyn
tel. 33 479 34 35

Godziny otwarcia:
pn-pt: 7.00 - 19.00
so: 7.00 - 13.00

 

Przygotuj samochód na jesień i zimę! Odwiedź: 

AUTO - MYJNIA Jacek Sitarz
ul. Motelowa 16
43-400 Cieszyn

Godziny otwarcia:
pn-pt: 8.00 - 18.00
sob: 8.00 - 13.00

artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał:
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: