IPN będzie szukał szczątków w Cieszynie
IPN będzie poszukiwał szczątków Edwarda Bąka, Karola Bączka, Jana Dziedzica, Władysława Grenia, Emila Michnika i Stefana Wójcika. Jak ustalili śledczy IPN zostali oni skazani podczas procesu w Cieszynie na śmierć. Komuniści rozstrzelali ich 2 sierpnia 1946 r. Świadkowie twierdzili, że pochowano ich w lesie Kamieniec w Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim. Do dziś znajduje się tam pomnik, który przypomina o zamordowanych. Niestety badania IPN wykluczyły, by zostali pochowani w Ogrodzonej. - Bardzo chciałbym, abyśmy mogli przystąpić do poszukiwań już w przyszłym roku. Czy to się uda zależne jest jednak od wielu czynników, w tym zgód właścicieli terenu – powiedział Kondracki.
Pracownicy Instytutu nie zrezygnowali z prób odnalezienia ofiar. - Pewna część tych najbardziej tajemniczych historii, choćby takich miejsc, jak las Kamieniec, jest weryfikowana negatywnie na rzecz najłatwiejszego sposobu pochówku – na cmentarzach. (…) Im więcej poznajemy źródeł, im więcej robimy kwerend w kancelariach parafialnych, tym więcej się wyjaśnia – wyjaśnił Kondracki. Niewykluczone zatem, że sześciu żołnierzy pochowano na którymś z cmentarzy na Śląsku Cieszyńskim.
Narodowa Organizacja Wojskowa powstała w 1945 roku. Teren jej działania obejmował od Wadowic po Cieszyn. Okręgiem Śląska Cieszyńskiego dowodził Edward Bąk. To jemu podlegało pięć obwodów. NOW współpracował z oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych, którymi dowodził Henryka Flame „Bartek”.
Funkcjonariusze Bezpieczeństwa Publicznego tropili żołnierzy NOW-u. Po zatrzymaniu byli przesłuchiwani i przetrzymywani w warunkach urągających ludzkiej godności. Wiele osób związanych z NOW zostało zatrzymanych przez UB i stanęło przed sądem. Kilkunastu z nich skazano na śmierć i rozstrzelano.
anszaf
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.





Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
