Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Integracja w wielokulturowych środowiskach społecznych i edukacyjnych

We wtorek (26.03.2019) na Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym”. Tematem konferencji była integracja w wielokulturowych środowiskach społecznych i edukacyjnych.

Konferencja rozpoczęła się od oficjalnego otwarcia wydarzenia, następnie przystąpiono do obrad plenarnych. Zaproszeni goście opowiadali o szkolnictwie, praktykach obywatelskich, czy też granicach i ich przełamywaniu. W obliczu mnogości poruszanych tematów ciężko jest wskazać główne aspekty rozmów, jednak za każdym razem odnoszono się do pojęcia granic, ich „przełamywania” i przekraczania, a co za tym idzie o migracjach, zmianach społecznych i społeczeństwach wielokulturowych.

Konferencja organizowana w Cieszynie opowiadała przede wszystkim o lokalnych szkołach i wielokulturowym aspekcie edukacji na Śląsku Cieszyńskim po obu stronach Olzy – Budynek szkoły Henryka Sienkiewicza w Jabłonkowie wybudowali rodzice własnym sumptem i nadali szkole imię Henryka Sienkiewicza. Były to lata po pierwszej wojnie światowej, a Sienkiewicz był przykładem wielkiego Polaka i patriotyzmu (…) aktualnie szkoła liczy 298 uczniów i pracuje w niej 28 nauczycieli (…) jest to szkoła polska, szkoła zbiorcza a nauka przebiega w języku polskim, poza nauką języka czeskiego, angielskiego i innych – to tylko fragment prezentacji jednej ze szkół, która stosunkowo mocno odczuwa wielokulturowość obecną w Europie. Jabłonków to miejscowość, która znajduje na terenie Republiki Czeskiej, niedaleko granicy z Polską oraz ze Słowacją.

W trakcie konferencji zaprezentowano szkoły i przedszkola znajdujące się w Czechach, z polskim językiem nauczania. Wystąpienia pedagogów łączyły się z prelekcjami osób, przybliżających kulturę Czech, tradycje Zaolzia, efekty współpracy trans granicznej oraz wiele innych.

Organizatorem wydarzenia byli: Zakład Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej Instytutu Nauk o Edukacji Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytut ds. Badań Tożsamości Europejskiej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Ostrawskiego, Katedrę Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego, Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej, Polskie Towarzystwo Pedagogiczne – Oddział Cieszyn.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: