Integracja w wielokulturowych środowiskach społecznych i edukacyjnych
Konferencja rozpoczęła się od oficjalnego otwarcia wydarzenia, następnie przystąpiono do obrad plenarnych. Zaproszeni goście opowiadali o szkolnictwie, praktykach obywatelskich, czy też granicach i ich przełamywaniu. W obliczu mnogości poruszanych tematów ciężko jest wskazać główne aspekty rozmów, jednak za każdym razem odnoszono się do pojęcia granic, ich „przełamywania” i przekraczania, a co za tym idzie o migracjach, zmianach społecznych i społeczeństwach wielokulturowych.
Konferencja organizowana w Cieszynie opowiadała przede wszystkim o lokalnych szkołach i wielokulturowym aspekcie edukacji na Śląsku Cieszyńskim po obu stronach Olzy – Budynek szkoły Henryka Sienkiewicza w Jabłonkowie wybudowali rodzice własnym sumptem i nadali szkole imię Henryka Sienkiewicza. Były to lata po pierwszej wojnie światowej, a Sienkiewicz był przykładem wielkiego Polaka i patriotyzmu (…) aktualnie szkoła liczy 298 uczniów i pracuje w niej 28 nauczycieli (…) jest to szkoła polska, szkoła zbiorcza a nauka przebiega w języku polskim, poza nauką języka czeskiego, angielskiego i innych – to tylko fragment prezentacji jednej ze szkół, która stosunkowo mocno odczuwa wielokulturowość obecną w Europie. Jabłonków to miejscowość, która znajduje na terenie Republiki Czeskiej, niedaleko granicy z Polską oraz ze Słowacją.
W trakcie konferencji zaprezentowano szkoły i przedszkola znajdujące się w Czechach, z polskim językiem nauczania. Wystąpienia pedagogów łączyły się z prelekcjami osób, przybliżających kulturę Czech, tradycje Zaolzia, efekty współpracy trans granicznej oraz wiele innych.
Organizatorem wydarzenia byli: Zakład Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej Instytutu Nauk o Edukacji Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytut ds. Badań Tożsamości Europejskiej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Ostrawskiego, Katedrę Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego, Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej, Polskie Towarzystwo Pedagogiczne – Oddział Cieszyn.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.