Innowacyjne soczewki o wydłużonej ogniskowej w Cieszynie
Gdy pojawiają się pierwsze objawy zaćmy, warto jak najszybciej skonsultować się z okulistą. Leczenie zaćmy jest możliwe tylko za pomocą zabiegu operacyjnego. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu jej sztucznego zamiennika. Zabieg ten jest bezpieczny i skuteczny, jeśli oczywiście u Pacjenta nie występują przeciwwskazania w postaci odwarstwienia siatkówki, patologicznych zmian na dnie oka lub aktywnego stanu zapalnego w organizmie. Do tej pory podczas zabiegu usunięcia zaćmy wszczepiana była soczewka jedno ogniskowa. Teraz to się zmieniło.
Zespół Oddziału Okulistycznego szpitala śląskiego w Cieszynie pod kierownictwem Ordynator dr n. med. Agaty Plech w drugiej połowie lipca wykonał po raz pierwszy zabieg wszczepienia innowacyjnej soczewki o wydłużonej ogniskowej podczas standardowego usunięcia zaćmy. Dzięki zaawansowanej technologii soczewki, pacjenci mogą cieszyć się wyraźnym widzeniem na bliskie, średnie i dalekie odległości. W ten sposób można wyeliminować lub znacząco zredukować potrzebę noszenia okularów, na przykład do czytania czy jazdy samochodem.
Ma to wpływ na komfort życia pacjentów, szczególnie tych pracujących codziennie przy komputerze, zawodowych kierowców, którzy często prowadzą samochód w nocy czy osób prowadzących aktywny tryb życia.
Zabiegi z wykorzystaniem soczewek o wydłużonej ogniskowej realizowane były dotychczas tylko w wybranych ośrodkach medycznych. Od teraz dostępne są już w Szpitalu Śląskim w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Zabieg trwa zaledwie 10 minut i jest bezpieczny dla pacjentów. Należy jednak wiedzieć, że wszczepienie tego typu soczewki realizowane jest w szczególnych wskazaniach. Nie kwalifikują się do takiej soczewki osoby z obciążeniami okulistycznymi, takimi jak AMD, jaskra, cukrzycowy obrzęk plamki czy niedowidzenie. Wykluczone muszą zostać także choroby współistniejące. Dlatego przed każdym zabiegiem okulistycznym konieczna jest specjalistyczna kwalifikacja.
Pierwsze wszczepienie soczewki o wydłużonej ogniskowej w cieszyńskim szpitalu zrealizowane było u 70-letniej pacjentki z zaćmą obu oczu, bez innych chorób obciążających. Pacjentka miała jasne wskazania do zastosowania takiej soczewki.
W Szpitalu Śląskim zaćma leczona jest obecnie nie tylko skutecznie, ale też komfortowo i bardzo szybko! Czas oczekiwania na zabieg wynosi do 1-2 miesięcy, a dodatkowo hospitalizacja zamiast 3 dni trwa od kilku godzin do 1 doby. Po zabiegu pacjent kontrolowany jest co najmniej dwukrotnie, by mieć pewność, że gojenie przebiega prawidłowo.
Tak więc innowacyjne zabiegi można również wykonywać w cieszyńskim szpitalu śląskim gdzie jeżeli są do tego jasne wskazania wszczepiane są soczewki o wydłużonej ogniskowej.
AK/inf.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.