Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''Hospicjum Otwarte drzwi'' - opieka paliatywna, hospicjum domowe i stacjonarne

Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej to wszechstronna, całościowa opieka nad świadczeniobiorcami chorującymi na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące choroby. Opieka ta ma na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej udzielane w warunkach domowych, realizowane są we współpracy z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, z pielęgniarką podstawowej opieki zdrowotnej oraz z położną podstawowej opieki zdrowotnej.

Świadczenia gwarantowane realizowane w warunkach domowych, realizowane przez hospicja domowe dla dorosłych lub dla dzieci do ukończenia 18 roku życia, obejmują:

  • świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez lekarzy;
  • świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki;
  • leczenie farmakologiczne;
  • leczenie bólu zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (drabina analgetyczna);
  • eczenie innych objawów somatycznych;
  • opiekę psychologiczną nad świadczeniobiorcą i jego rodziną;
  • rehabilitację;
  • bezpłatne wypożyczanie przez hospicja domowe wyrobów medycznych i środków pomocniczych

Na taką opiekę i świadczenia mogą liczyć od czterech lat pacjenci od „Hospicjum Otwarte Drzwi”, któremu szefuje Wioletta Staniek na co dzień pielęgniarka na oddziale intensywnej opieki medycznej.

W maju tego roku Stowarzyszenie „Hospicjum Otwarte drzwi” planowało rozpocząć roboty remontowo – budowlane w budynku jak i obok przy ulicy Mickiewicza w Skoczowie gdzie docelowo będzie mieściło się pierwsze na śląsku cieszyńskim stacjonarne hospicjum. 

Niestety Stowarzyszenie po złożeniu kompletu dokumentów w Wydziale Architektury pozwolenie na budowę otrzymało dopiero w pierwszych dniach października. Stale coś było trzeba uzupełniać. Tak więc jest pół roku opóźnienia w rozpoczęciu robót.

Jednak członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze, dobroczyńcy oraz osoby, którym leży na sercu powstanie hospicjum nie załamują się. Cały czas działają prężnie, organizują zbiórki, koncerty np. koncert charytatywny z udziałem m.in. Guzik, która prezentowała poezję św. Jana Pawła II oraz ks. Jana Twardowskiego w kościele św. Ap Piotra i Pawła w Skoczowie.

Dzięki takim działania Stowarzyszenie pozyskuję środki finansowe na inwestycję, której koszt szacowany jest na milion złotych. Do istniejącego budynku zostanie dobudowany drugi. Docelowo hospicjum będzie mogło przyjmować dwudziestu chorych. Oprócz pokoi w których osoby będą pod stałą opieką, znajdować się będą specjalistyczne poradnie takie jak gabinet leczenia bólu.

Jak wyjaśnia Wioletta Staniek nie będzie poszukiwany jakiś jeden wykonawca robót, większość prac będzie wykonywana w systemie gospodarczym. Na pewno na wszystkie roboty zwłaszcza wykończeniowe nie uda nam się znaleźć wolontariuszy i wówczas będzie potrzebna pomoc fachowców. natomiast koszty związane z zakupem materiałów będą po stronie Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie nadal szuka sponsorów, dobroczyńców jak również wolontariuszy i każdej pary rąk, które na pewno przydadzą się podczas prowadzonych robót. Miejmy nadzieje, że nie będzie już po drodze żadnych większych przeszkód i uda się w miarę szybko zakończyć tak potrzebną inwestycję.

Więcej informacji o samym hospicjum oraz formach pomocy, w tym finansowej (w tym numer konta) znajdą panstwo pod tym LINKIEM

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: