Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hohenegger z tablicą

Tablica upamiętniająca Ludwiga Hoheneggera została wczoraj (28.11.2024) na dworcu kolejowym w Czeskim Cieszynie. Kim był Ludwig Hohenegger?

Tabllica wraz z okrągłym reliefem - wizerunkiem Ludwika Hoheneggera zawisnęla na ścianie na hali dworcowej przy wejściu na pierwszy peron w Czeski Cieszynie.

- W tym roku mija 160 lat od śmierci Ludwiga Hoheneggera. Jako obywatele tego regionu, z okazji wspomnianej rocznicy, chcieliśmy spłacić wspólny dług pamięci i wdzięczności wobec tej zasłużonej osobowości - powiedział przedstawiciel Towarzystwa Historycznego Hereditas, inicjator tablicy pamiątkowej, przy jej uroczystym odsłonięciu.

Burmistrz Czeskiego Cieszyna Karel Kula podkreślił znaczenie Ludwiga Hoheneggera i przypomniał, że ta tablica pamiątkowa na dworcu w Těšín na zawsze będzie upamiętniać tę ważną postać. Docenił aktywność Hereditas i podziękował wszystkim, którzy zasłużyli na tablicę. Wspomniał o sponsorach, w tym wsparciu finansowym Miasta Cieszyn.

Ludwik Hohenegger, właśc. Ludwig Hohenegger był inżynierem pochodzącym z Bawarii, był dyrektorem zakładów górniczo-hutniczych Komory Cieszyńskiej od 1839 roku aż do śmierci. Zapoczątkował nowoczesne górnictwo węglowe w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim oraz rozwój hut w Baszce, Ustroniu, Trzyńcu i Węgierskiej Górce. Przeprowadził modernizację zakładów hutniczych, wprowadzając wydajniejsze wysokie piece i piece pudlarskie do wytopu stali, a później tzw. gruszki Bessemera. Odkrycie nowych złóż węgla i rud żelaza pozwoliło mu uniezależnić zakłady Komory od zewnętrznych dostaw. W 1862 roku pozyskał m.in. obszar węglowy w Pietwałdzie oraz kopalnię „Gabriela” w Karwinie. Dzięki jego staraniom w 1872 roku uruchomiono kolej bogumińsko-koszycką, łączącą kopalnie z hutami.

W 1846 roku założył w Cieszynie pierwszą wieczorową szkołę zawodową, kształcącą techników w dziedzinach takich jak mineralogia, geologia oraz górnictwo i hutnictwo. Szkoła posiadała również bibliotekę z bogatym zbiorem kopalin.

Hohenegger był pionierem stratygrafii fliszu karpackiego, dostarczając szczegółowych informacji o geologii Beskidu Śląskiego i Morawsko-Śląskiego. W 1861 roku opublikował pierwszą szczegółową mapę geologiczną Księstwa Cieszyńskiego. Wyróżnił i opisał m.in. frydeckie margle bakulitowe, łupki cieszyńskie, piaskowce godulskie oraz minerał cieszynit, charakterystyczny dla tego regionu.

Został pochowany w Cieszynie na nieistniejącym już cmentarzu przy kościele Św. Trójcy, a jego mogiłę ozdobił żeliwny nagrobek wykonany w hucie w Trzyńcu.

 

NG/mat.pra.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-11-30 07:36:12
św. Patryk.: Najwyższa pora na odsłanianie prawdziwej historii tej ziemi.
2024-11-30 08:11:03
Pepíík: Ano, Svatý Patriku, pomož Pánbůh a Hereditas. Bedzie lepiej.
2024-11-30 10:09:25
Oko: Fajnie byłoby wprowadzić w szkołach po polskiej i czeskiej stronie Księstwa, wspólny przedmiot dotyczący historii naszej małej Ojczyzny.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: