Historyczne posiedzenie Rady Przedstawicieli Kongresu Polaków i Konwentu Prezesów PZKO
Pomysł, który zmienił historię
Idea takiego spotkania narodziła się pół roku temu podczas jednego z posiedzeń w Cieszynie. Andrzej Suchanek, pełniący funkcję prezesa Rady Przedstawicieli i wiceprezesa PZKO, zaproponował wspólne posiedzenie jako odpowiedź na pytanie jednego z działaczy PZKO o możliwości współpracy z Kongresem Polaków. Pierwotnie planowano, że spotkanie odbędzie się w pierwszym półroczu 2025 roku. Jednak prezes PZKO Helena Legowicz, przy wsparciu Sekretariatu Zarządu Głównego, podjęła decyzję o wcześniejszej realizacji projektu. Dzięki napisaniu odpowiedniego wniosku i zdobyciu funduszy udało się zorganizować wydarzenie w ramach projektu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP „Polonia i Polacy za granicą”. Projekt ten był finansowany za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Prezentacja planów na przyszłość
Najważniejszym punktem obrad była prezentacja projektów i wydarzeń, które obie organizacje zamierzają realizować w 2025 roku. Andrzej Suchanek wyjaśnił, że głównym celem było wzajemne zapoznanie się z planami obu podmiotów oraz sposobami finansowania ich działalności.
Magda Tomeczek, księgowa PZKO, przedstawiła budżet na 2025 rok. Omówiła szczegóły projektów zgłoszonych przez miejscowe koła PZKO do czeskiego Ministerstwa Kultury. Wspomniała również o projektach Sekcji Kobiet, Archiwum PZKO, Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego i zespołu dziecięcego „Rytmika”. Nową inicjatywą w planach na przyszły rok jest projekt „Kresy Południowe”, który ma umożliwić Polakom i Polonii zza granicy poznanie Zaolzia.
Kongres Polaków o swoich działaniach
Działania Kongresu Polaków omówił Michał Przywara, członek Rady Kongresu Polaków. W swojej prezentacji przypomniał o stałych projektach realizowanych przez Kancelarię Kongresu, takich jak „Zielona Szkoła nad Bałtykiem”, gala „Tacy Jesteśmy” oraz wakacyjne Warsztaty Teatralno-Filmowe. Poinformował również o planowanych na przyszły rok wystawach Ośrodka Dokumentacyjnego, w tym o wystawie przygotowanej z okazji 80-lecia czasopisma „Głos”.
Symboliczne znaczenie wydarzenia
Spotkanie zakończyło się symbolicznym akcentem – uczestnicy mieli okazję nawiązać nowe kontakty i wspólnie omówić przyszłe możliwości współpracy. Było to pierwsze, ale jak podkreślano, z pewnością nie ostatnie tego typu wydarzenie.
Spotkanie to dowiodło, że wspólne działania Kongresu Polaków i Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego mogą przynieść wiele korzyści dla polskiej społeczności na Zaolziu.
indi
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.