Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Historycy o 100. rocznicy bitwy pod Skoczowem

Dziś (30.01) w skoczowskim Teatrze Elektrycznym odbyła się konferencja naukowa związana z obchodami 100. rocznicy bitwy pod Skoczowem.

Do trytonowego grodu przyjechali historycy zarówno z Czech, jak i Polski. Konferencje poprowadzili Władysław Żagan i Wojciech Grzebielec z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Cieszynie.

W trakcie wykładów omówiono wiele zagadnień związanych z konfliktem czechosłowacko-polskim. Od genezy konfliktu w ujęciu od XIX wieku, przez analizę przebiegu i losy bohaterów wojennych, po omówienie sytuacji "na zapleczu" konfliktu i wspomnienie ks. Unickiego.

Wojciech Grzebielec, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie, mówił o świadomości wydarzeń ze stycznia 1919 roku w skoczowskiej społeczności.

- Postanowiłem napisać krótką ankietę, którą skierowałem do 45 osób dorosłych i 30 moich uczniów, to byli gimnazjaliści III klasy. Tak więc przeprowadziłem około 80 ankiet i zadałem takie pytania: o co toczył się spór, którego kulminacją była bitwa skoczowska, z jakimi wojskami Polacy walczyli, w jakiej części naszego miasta rozegrało się starcie w styczniu 1919 roku. Chciałem także, aby wymieniono dwie pamiątki związane z tą bitwą i jeszcze jedno pytanie, gdzie w Skoczowie znajdują się groby żołnierzy poległych na froncie. Jedno z pytań zawierało część ikonograficzną przedstawiającą Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie i dotyczyło kwestii, w jaki sposób to miejsce związane jest z bitwą pod Skoczowem. Na tych 80 osób, tylko 16 odpowiedziało mi dokładnie, o co toczył się spór, natomiast na pytanie ostatnie (bo nie chcę przedstawiać całego wyniku ankiety), w jaki sposób Grób Nieznanego Żołnierza związany jest ze Skoczowem na tych 80 osób tylko 7 odpowiedziało poprawnie - mówił Grzebielec.

Z kolei dr Józef Szymeczek analizował relacje polsko-czeskie przed wybuchem konfliktu, a konkretnie w końcowym okresie funkcjonowania Austro-Węgier. - Na początku XX wieku możemy bezpośrednio obserwować wzrost czy pojawienie się konfliktu polsko-czeskiego. Pojawia się on później w prasie regionalnej (czeskiej i polskiej), a także w różnych okazyjnych drukach. Takim symbolicznym drukiem, ujawnieniem końca przyjaźni i początku walki na Śląsku Cieszyńskim między Czechami i Polakami, jest publikacja Wacława Naake-Nakęskiego, redaktora, który w 1901 roku pod pseudonimem "Piastun" nakreślił taki obraz obecności kultury czeskiej na Śląsku Cieszyńskim, który był bardzo konfrontacyjny. Pisał: "dowody polskości Śląska Cieszyńskiego zebrane przez Józefa Londzina i innych badaczy, przekonać muszą każdego, tylko nie Czechów, którzy takie fakty przemilczają, a wszelkie ślady historyczne stwierdzające polskość Śląska Cieszyńskiego niszczą. Czesi przekonują łatwowiernych Ślązaków, że język polski, a narzecze śląskie, to zupełnie coś odrębnego" - podkreślał. 

Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko z kolei podkreślał, że konflikt zbrojny sprzed 100 lat nie wpływa na obecne relacje między narodami, które określił jako bardzo bliskie. - Byłem pytany przez dziennikarzy, jak to jest między nami a Czechami. To braterstwo sformalizowane w czasach komunizmu, w tej chwili jest realnym braterstwem. Realną przyjaźnią. Doświadczam tego na co dzień, od przeszło 4 lat jestem burmistrzem i mam okazję współpracować z Czechami i oni to robią z wielką przyjemnością, tak jak ludzie po naszej stronie. Odwiedzamy się, wspólnie realizujemy różne przedsięwzięcia, imprezy - zaznaczał.

Poniżej można obejrzeć skrót video z konferencji, a także złożenia kwiatów pod pomnikiem "Naszym Bohaterom".

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-31 13:06:56
krzysztof.mm: informacja z godz. 15.45 - "...ODBYŁA SIĘ konferencja" - no tak, burmistrz przemówił, mianowana przez niego nowa szefowa MCK zaśpiewała, po temacie... +++ na pewno? na samym końcu zaplanowano najciekawszą bodaj część - prelekcję p. Haliny Szotek, Honorowej Obywatelki Skoczowa, laureatki Srebrnej i Złotej Cieszynianki, na temat relacji naocznego świadka wydarzeń ze stycznia 1918, ewngelickiego księdza Unickiego ze skoczowskiej parafii - magnetofonowy zapis rozmowy HSz z nieżyjącym już ks. Unickim o wydarzeniach tamtych dni to prawdziwa perełka pośród innych wystąpień na tym spotkaniu - pytanie jeszcze jak to się stało, że dla p. HSz znaleziono czas dopiero na sam koniec imprezy, kiedy siłą rzeczy część publiczności już musiała wyjść, reszta zmęczona całodniowym posiedzeniem?.. nie wiem, w ratuszu na pewno znajdą jakieś pokrętne wytłumaczenie
2019-02-01 07:03:25
bronek91: Gratulacje dla Pani Gabrieli Lazarek, jedni obchodzą 100 rocznicę wojny czechosłowacko- polskiej (nacjonaliści? Przynajmniej zdaniem niektórych), inni przed Obozem Zagłady w Oświęcimiu stawiają opór faszyzmowi i nazizmowi zarazem→ Pani Gabriela, to Pani Gabriela….. https://obywatelerp.org/narodowcy-maszeruja-w-oswiecimiu-protestuje-gabriela-lazarek-z-przyjaciolmi/ /// nawet jest nagranie ze strony tak nazwanych faszystów i nazistów https://www.youtube.com/watch?v=2E8CVmT_mHk&t=182s→ Pani Gabriela od 3:32…..
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: