Gwarowo w Gastronomie
7 listopada w auli ZSEG w konkursowe szranki stanęło 18 uczestników, którzy zaprezentowali swe umiejętności gwarowych recytacji. - Chcemy kulturę naszej Ziemi Cieszyńskiej ocalić od zapomnienia dla następnych pokoleń – mówiła prowadząca konkurs Regina Kapała wyjaśniając, dlaczego uważa za tak ważne organizowanie tego typu konkursów. Po przesłuchaniach wszyscy członkowie jury stwierdzili jednogłośnie, ich zadanie wcale nie było proste, bo poziom uczestników był wysoki i wyrównany.
- W przyszłym roku to chyba do północy będziemy musieli obradować – stwierdził Maksymilian Kuśka z jury. W jury zasiadali miłośnicy cieszyńskiej gwary i kultury – Janina Guziur, Czesław Stuchlik i Maksymilian Kuśka. I miejsce zajęła Grupa Folklorystyczna z II L. O. im. M. Kopernika "Konkurs w gastronomicznej szkole"(autor Ewa Kanafek); II miejsce ex- equo - Amadeusz Pajor z III L.O. im. W. Szybińskiego: "Sceniczne kłopoty" (autor Henryk Jasiczek) oraz Kamila Pniok z II L. O. im. M. Kopernika: "Jak się baba chłopu przypodobać chciała" (autor Jan Chmiel); III miejsce - Justyna Kondziołka z I L. O. im. A. Osuchowskiego: "Czego chcesz od nas Panie?"(autor Jan Chmiel). Wyróżnienia natomiast otrzymali: Angelika Kabiesz ZSEG, Dagmara Czepczor II L.O., Justyna Faruga I L. O. Przyznano także nagrodę publiczności Amadeuszowi Pajor. - Widzimy tu piękne stroje, słyszymy mowę naszych przodków – jest to impreza, do której warto się przygotować – mówiła prowadząca konkurs Regina Kapała.
Na koniec konkursu była niespodzianka – występ zespołu z Tarnopola z Ukrainy, który zaprezentował zarówno tańce ludowe, jak i współczesne. Dopiero po występie wręczono nagrody i dyplomy, a uczestnicy wyszli z auli ZSEG zachwyceni zarówno atmosferą samego konkursu, jak i wspaniałym występem ukraińskiego zespołu.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.