Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gość OX.PL - Mariusz Makowski

Mariusz Makowski o odzyskaniu niepodległości, Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego oraz o szlaku cieszyńskich magnolii. Czy historią można promować miasto? Jacek Porzycki zapytał również o pożary, trzęsienia ziemi i powodzie, jakie nawiedziły nasz region oraz o to, jak wyglądał Cieszyn 100 lat temu? Na cały odcinek zapraszamy już w najbliższą niedzielę - 27.01.2019
źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-27 15:43:43
bronek91: Późniejszy podział regionu (na niekorzyść Polski i Polaków) doprowadził do zahamowania możliwości rozwojowych miasta Cieszyn. Zyskało na tym Bielsko, które po II światowej połączyło się z Białą Krakowską. Cieszyn, podzielony, został skazany na konsekwentną prowincjonalizację, która w szczególności ujawniła się po transformacji modelu gospodarczego. Plus, szyldy np. w języku niemieckim itd. nie należy utożsamiać z tożsamością narodową osób się tymi językami posługującymi. Niektóre pieśni niemiecki na terenie Austrii były zakazane a ludność niejednokrotnie, bez odniesienia na codziennie używany język, uznawała się za CESARSKICH. Postrzeganie narodowościowe (polaryzacja na tym tle) przyśpieszyło w trakcie I światowej.
2019-01-27 15:45:54
bronek91: Służba wojskowa w Austro- Węgrzech, ze względu na różnorodność etniczną monarchii oparta była o miejscowych, zatem żołnierze nie pochodzili z różnych stron monarchii tylko z danego terenu. W zależności od składu etnicznego w pułkach posługiwano się tak nazywanymi językami pułkowymi, które w przypadku oddziałów zlokalizowanych na terenie Śląska Cieszyńskiego były aż trzy (niemiecki, polski, czeski). Co ciekawe, języki pułkowe mieli znać oficerowie nie szeregowcy. Wymieszanie składów oddziałów, w wyniku czego część pochodziła z innych terenów monarchii, nastąpiło w wyniku uzupełnień spowodowanych sytuacją wojenną i było kwestią wyjątkową.
2019-01-27 15:52:18
bronek91: Cesarz wokół swojej postaci tworzył tylko mit, znane były przypadki, kiedy przyjmował ludzi w Wiedniu i na koszt budżetu fundował im podróż powrotną w miejsce zamieszkania. Cesarz nie był zbyt wyrafinowanego gustu i nie grzeszył inteligencją, nie miał żadnych godnych uwagi zainteresowań i żył skromnie. Wobec czego rozpowszechniany był mit, jakoby studiował tylko dokumenty państwowe. Postrzeganie dobrej nieboszczki Austrii i cesarza utrwaliło się zwłaszcza w wyniku zapaści gospodarczej po odzyskaniu niepodległości. Zatem powinniśmy się zastanawiać, czy czasem na postrzeganie tej postaci nie wpłynęły raczej późniejsze perypetie niż faktyczne działania samej osoby.
2019-01-27 15:56:28
bronek91: Księstwo Cieszyńskie zostało założone przez dynastię Panów Przyrodzonych. A tak przy okazji, Czy Śląsk Cieszyński przestał być ze strony panujących w Polsce traktowany jako obszar pod odzyskanie? Nie bez powodu nabyto Zator, Oświęcim czy Siewierz. Austro- Węgry prowadziły z dzisiejszego punktu widzenia politykę dyskryminacyjną wobec ludności Żydowskiej. Nie uznawano takiego narodu i Żydzi zmuszeni byli przypisywać się do określonych nacji monarchii, co fałszuje spisy z tego okresu. Co ciekawe, w parlamencie wiedeńskim ludność Żydowska współpracowała z Polakami i jakimś dziwnym sposobem dziś o tym zapominamy.
2019-01-27 16:03:30
bronek91: W latach 1895- 1897 Polacy de facto rządzili w Austrii. Ciekawe czy taka sytuacja byłaby możliwa w II Rzeszy Niemieckiej?
2019-01-27 21:54:42
666: Bardzo miło wspominam lekcje z panem Mariuszem. Serdecznie pozdrawiam.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: