Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gorolski Święto

''Gorolski Święto'' w Jabłonkowie jest największą imprezą folklorystyczną w Europie. I dzisiaj (31 lipca) popołudniu ruszyła jego 68 edycja. Przed nami trzy dni wspaniałej zabawy w regionalnym stylu, w etnicznych klimatach.

„Gorol”, jak potocznie nazywa się trzy dni występów zespołów regionalnych ze Śląska Cieszyńskiego po obu stronach Olzy oraz z całego świata, ma wielkie znaczenie dla integracji polskiej społeczności na Zaolziu i pokazuje też na zewnątrz, że nasi rodacy z Republiki Czeskiej potrafią zorganizować tak wielkie przedsięwzięcie, pracować społecznie przy jego powstaniu, po czym wspólnie się bawić. Podczas tej imprezy spotykają się całe rodziny, przyjaciele i dawno niewidziani znajomi z Zaolzia, coraz więcej przyjeżdża także rodaków z Macierzy.

Przygotowania w jabłonkowskim Lasku Miejskim oraz Domu PZKO trwają od środy (zobacz fotoreportaż). Dziś o 18:00 uroczyście zostanie zainaugurowane święto, a burmistrz Jabłonkowa przekaże Janowi Ryłce, prezesowi Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, organizatorowi „Gorola”, symboliczne klucze do bram miasta. Na scenie zaprezentują się zespoły, a także młodzi gawędziarze – laureaci konkursu gwarowego „Po naszymu po obu stronach Olzy”, o którym pisaliśmy w tym artykule: Godali po cieszyńsku.

Jednak już od trzeciej po południu po Jabłonkowie jeżdżą wozy drabiniaste, na których grają muzykanci. W Domu PZKO Sekcja Ludoznawcza PZKO zorganizowała seminarium etnomuzykologiczne o Gajdoszach, muzykantach grających na gajdach, po czym zmieniono klimat na poetycki za sprawą literackiej „Kawiarenki pod Pegazem”, gdzie prezentowano twórczość Jana Pyszki, nieżyjącego już poety z Zaolzia. Wieczorem, tuż przed dziesiątą w Lasku Miejskim zespół górali czadeckich zaprezentuje ludowy rok obrzędowy, a następnie odbędzie się „Muzykowani przi watrze”.

Warto wybrać się do Jabłonkowa zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, każdy bowiem znajdzie tu coś dla siebie. Poza zespołami przybyłymi m.in. z Zaolzia, Egiptu, Ukrainy, Litwy Brazylii, Turcji i Kanady wśród imprez towarzyszących znajdą się także turystyczne i sportowe. W sobotę o 8:00 rusza rajd „O kyrpce Macieja”, a godzinę później odbędzie się bieg przełajowy „O dzbanek mleka”. Przez dwa dni będzie można wziąć udział w pokazach oraz nauce tradycyjnego rzemiosła, a także poznać tajniki wyrobu sera.

W niedzielę z jabłonkowskiego Rynku do Lasku Miejskiego przejdzie tradycyjny korowód zespołów i wozów alegorycznych, który stanowi główną atrakcję „Gorolskiego Święta”. Tak, jak poprzedniego dnia na scenie podziwiać będzie można występy, pośród bud rzemieślników i artystów tętnić będzie życie tak, jak przy budach gastronomicznych.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-01 07:50:56
locoslaw: \'\'Gorolski Święto\'\' w Jabłonkowie jest największą imprezą folklorystyczną w Europie\" - jak 3 dniowe święto może być większą imprezą niż tygodniowe TKB w 5 miastach to raz a dwa, że te same zespoły co można było obejrzeć za darmo w Wiśle to po czeskiej stronie trzeba zapłacić nie małą koronę za wstęp żeby je zobaczyć
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: