Górale napadli na Tczew
Górale z Istebnej wybrali się na noc do Tczewa. Jednak nie w celach turystycznych. Podczas nocy muzeów, która odbyła się w miniony weekend w Centrum Wystawienniczym „Fabryka Sztuk” pokazali walory górskiej kultury.
- Noc Muzeów w Tczewie przebiegała w góralskim rytmie. Centrum Wystawiennicze Doliny Wisły w Tczewie postanowiło w tym roku przygotować wystawę dotyczącą górali Beskidu Śląskiego, która połączona została z imprezą z okazji Nocy Muzeów. Wspaniała wystawa z autentycznymi eksponatami - trąbity, gajdy, wyszycia, zdjęcia otwarta została oficjalnie 14 maja. Po otwarciu nastąpiła druga część imprezy, czyli Noc Muzeów z Góralami Istebniańskimi – opowiada Aneta Legierska, kierownik referatu Promocji,Informacji Turystycznej i Sportu w Istebnej, która wraz z Januszem Macoszkiem prowadziła imprezę.
W nocy muzeów w Tczewie udział wzięli członkowie Zespołu Regionalnego „Istebna”, kapela zespołu i heligoniści, a całość koordynował wspomniany wcześniej Janusz Macoszek Wspaniałym dopełnieniem występów zespołu, muzyki i tańca byli twórcy ludowi i kuchnia regionalna, którzy to cieszyli się ogromnym zainteresowaniem. Koronki koniakowskie, wyszycia haftu krzyżykowego, pamiątki z kości, rzeźba, malarstwo na desce, ceramika, bibułkarstwo, patchwork, a przede wszystkim placki z blachy, oscypek na ciepło, kołocz i chleb wiejski schodziły jak przysłowiowe „świeże bułeczki”.
Podczas imprezy można było wysłuchać wspaniałego koncertu nauczyć się beskidzkiego tańca, czepiynio, heklowania, zaś o północy odbył się napad zbójnicki. - To były niezwykłe występy, w cudownej atmosferze. Impreza odbyła się na pięknie oświetlonym dziedzińcu. Perfekcyjna organizacja, wspaniała publiczność - dodał Tadeusz Papierzyński, kierownik zespołu Istebna.
Imprezę uświetnił także Joszko Broda, który zaprezentował grę na instrumentach.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego przedsięwzięcia i cieszymy się, że góralskie tradycje zawitały na Pomorze – podsumowała Aneta Legierska. - Mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe miejsce jakim jest Centrum Wystawiennicze w Tczewie (laureat konkursu „Polska Pięknieje”), a przy okazji wszyscy odwiedziliśmy nasz kochany polski Bałtyk – dodaje Janusz Macoszek.
Namiastkę prawdziwego, góralskiego „żywobycio” zaprezentowanego przez prawie czterdziestu mieszkańców gminy Istebna zobaczyło ok. 7 tys. osób.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.