Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Górale napadli na Tczew

Górale z Istebnej wybrali się na noc do Tczewa. Jednak nie w celach turystycznych. Podczas nocy muzeów, która odbyła się w miniony weekend w Centrum Wystawienniczym „Fabryka Sztuk” pokazali walory górskiej kultury.

- Noc Muzeów w Tczewie przebiegała w góralskim rytmie. Centrum Wystawiennicze Doliny Wisły w Tczewie postanowiło w tym roku przygotować wystawę dotyczącą górali Beskidu Śląskiego, która połączona została z imprezą z okazji Nocy Muzeów. Wspaniała wystawa z autentycznymi eksponatami - trąbity, gajdy, wyszycia, zdjęcia otwarta została oficjalnie 14 maja. Po otwarciu nastąpiła druga część imprezy, czyli Noc Muzeów z Góralami Istebniańskimi – opowiada Aneta Legierska, kierownik referatu Promocji,Informacji Turystycznej i Sportu w Istebnej, która wraz z Januszem Macoszkiem prowadziła imprezę.

W nocy muzeów w Tczewie udział wzięli członkowie Zespołu Regionalnego „Istebna”, kapela zespołu i heligoniści, a całość koordynował wspomniany wcześniej Janusz Macoszek  Wspaniałym dopełnieniem występów zespołu, muzyki i tańca byli twórcy ludowi i kuchnia regionalna, którzy to cieszyli się ogromnym zainteresowaniem. Koronki koniakowskie, wyszycia haftu krzyżykowego, pamiątki z kości, rzeźba, malarstwo na desce, ceramika, bibułkarstwo, patchwork, a przede wszystkim placki z blachy, oscypek na ciepło, kołocz i chleb wiejski schodziły jak przysłowiowe „świeże bułeczki”.
Podczas imprezy można było wysłuchać wspaniałego koncertu nauczyć się beskidzkiego tańca, czepiynio, heklowania, zaś o północy odbył się napad zbójnicki. -  To były niezwykłe występy, w cudownej atmosferze. Impreza odbyła się na pięknie oświetlonym dziedzińcu. Perfekcyjna organizacja, wspaniała publiczność -  dodał Tadeusz Papierzyński, kierownik zespołu Istebna.

Imprezę uświetnił także Joszko Broda, który zaprezentował grę na instrumentach.
 - Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego przedsięwzięcia i cieszymy się, że góralskie tradycje zawitały na Pomorze – podsumowała Aneta Legierska. -  Mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe miejsce jakim jest Centrum Wystawiennicze w Tczewie (laureat konkursu „Polska Pięknieje”), a przy okazji wszyscy odwiedziliśmy nasz kochany polski Bałtyk – dodaje Janusz Macoszek.

Namiastkę prawdziwego, góralskiego „żywobycio” zaprezentowanego przez prawie czterdziestu mieszkańców gminy Istebna zobaczyło ok. 7 tys. osób.

KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: