Gołąbki i kisiel potrawy, które podbijają świat
To wydarzenie w pamięci uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Cieszynie pozostanie z pewnością na długo. Wizyta we Włoszech i udział w projekcie to spore wyróżnienie i niecodzienna przygoda.
Dziewięcioro uczniów klas gastronomicznych cieszyńskiego ZSEG: Joanna Hess, Dorota Wawrzyczek, Mateusz Jarzynka i Tomasz Zawada (kl. 2ga), Beata Jarzyna, Magdalena Kiełbasa i Aleksandra Raszka (kl. 2gż), Dawid Gumola (kl. 2ka) i Marcin Glet (kl. 3ga) wraz z opiekunem Elżbietą Macurą uczestniczyło w projekcie, który tłumacząc na język polski oznacza doslownie „Wiedza- smaki - nauczanie: alchemia Europy Środkowej”.
Wydarzenie w którym uczestniczyła młodzież na przełomie lutego i maca zorganizowane zostało dzięki Giovanna Dani z Fundacji Romualdo del Bianko we współpracy z wieloma włoskimi i międzynarodowymi instytucjami. Uczestnikami była również młodzież szkół gastronomicznych z Czech, Węgier i Włoch.
Młodzieży przyświecało kilka planów. Po pierwsze - zapoznanie się z kuchnią i kulturą włoską, integracja i kształtowanie umiejętności współpracy porozumiewania się w międzynarodowych grupach. Po drugie - promowanie własnego dziedzictwa kulturowego poprzez kuchnie narodowe.
Uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach gastronomicznych w wybranych restauracjach Florencji, były wizyty w szkole Instituto Datini w Prato, oraz spotkania z Riccardem Nencinim (florenckim historykiem i politykiem). Sporą atrakcją stal się również pobyt na Mercato Centrale - głównym targowisku w mieście oferującym typowe włoskie specjały . Na stołach zagościły również potrawy kuchni polskiej. Na uroczystym bankiecie w ostatnim dniu pobytu nie zabrakło gołąbków i kisielu borówkowego, które cieszyły się największym zainteresowaniem.
BsK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.