Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Głębokie zmiany na Głębokiej

1 kwietnia rozpoczyna się budowa sieci cieplnej na ulicy Głębokiej w Cieszynie. Prace ziemne mają zakończyć się do września. Inwestycja niepokoi funkcjonujących tam przedsiębiorców, którzy już podnoszą, że najbliższe miesiące oznaczają dla nich stratę zysków. Zdaniem Gabrieli Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, to dobry moment, by opracować nową wizję ulicy Głębokiej i np.: w przyszłości wycofać stąd całkowicie ruch samochodów.

Jak informuje Cieszyńska Energetyka na Głębokiej zostanie wybudowana nowa sieć rozdzielcza o długości 0,44 km, od ulicy Zamkowej do budynku o numerze Głęboka 13. Zostaną wybudowane przyłącza do 30 budynków, o łącznej długości 0,38 km. Koszt planowanych prac to ponad 2 mln złotych. W budynkach stare technologie grzewcze mają zastąpić te bardziej nowoczesne i ekologiczne.

Gabriela Staszkiewicz przyznała, że jednym z pomysłów na ożywienie ulicy Głębokiej powinny być dłuższe godziny pracy m.in. znajdujących się tam sklepów. Okazją będzie najbliższy jarmark świąteczny na cieszyńskim Rynku. Rzemieślnicy z regionu będą oferować swoje towary do godziny 19.00. - Organizator jarmarku przyznał, że jak sklepy na Głębokiej zamkną się o 17.00, to na jarmarku też będzie pusto – powiedziała burmistrz.

Przyznała, że nie może narzucić przedsiębiorcom godzin w jakich pracują. Zaproponowała jednak, aby rozważyli taki pomysł. - Zrobimy promocję wydarzeń, które będą odbywały się na Rynku. Zaprosimy ludzi, ale kupcy muszą do nas dołączyć. Mamy taką przestrzeń na Głębokiej, jaką mamy. Trzeba ją zagospodarować teraz, a potem pomyśleć, co zrobić po remoncie. Pomimo tego, że ulica będzie rozkopana trzeba zadbać o to, aby ludzie mieli po co na Głęboką przychodzić – podkreśliła burmistrz. Jej zdaniem zamykanie sklepów o 17.00 jest błędem, bo wiele osób pracuje właśnie do tej godziny.

Szansą dla ulicy Głębokiej jest również wyeliminowanie ruchu samochodów. Gabriela Staszkiewicz chciałaby, aby ulica stała się deptakiem, z atrakcyjną zielenią, a nawet elementami designu, które prezentowane są na Zamku Cieszyn. - Tam już są sympatyczne przestrzenie, platformy, na których można napić się kawy, czy coś zjeść. Wierzę, że właściciele sklepów, punktów usługowych są w stanie ciekawie zagospodarować otaczającą ich przestrzeń, aby zachęcić ludzi do wejścia do sklepu – dodała.

Przedsiębiorcy z ulicy Głębokiej, w związku z nadchodzącymi utrudnieniami mogą liczyć na obniżkę czynszów, a także bonifikaty. W tej sprawie odbyło się już kilka spotkań i na pewno – jak zapewnia burmistrz- będą kolejne.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-26 19:35:57
Halos: Trzymajcie mnie! Pani Burmistrz wpadła na pomysł, żeby sklepy były otwarte dłużej. Tosz to podstawa dzisiejszego handlu! To było wiadomo odkąd zaczęły się budować galerie w tym kraju. Jaka to konkurencja jak w BB mogę zrobić zakupy o 20.00! Póki cieszyńscy handlowcy nie zmienią godzin otwarcia, puty będą się sklepy zamykać. Innej drogi po prostu nie ma!
2019-03-26 20:18:01
arnika: Dlaczego nie robię zakupów na ul. Głębokiej? Ponieważ pracuję do godziny 17:00. Zanim dotrę do centrum miasta jest 17:30. Jak Głęboka długa i szeroka wszystko zamknięte. Póki cieszyńscy handlowcy nie zrozumieją, że czasy się nieco zmieniły i trzeba się otworzyć na klienta, to nic z tego nie będzie i Głęboka upadnie na amen.
2019-03-26 21:54:57
krzysztof.mm: źródłem zapaści Głębokiej i całego ścisłego centrum jest przede wszystkim brak odpowiedniej ilości miejsc parkingowych w tej lokalizacji - istniejące są w dużej części pozajmowane przez mieszkańców płacących grosze za miesięczne abonamenty, do tego mega absurd z Rynkiem, całkowicie wyłączonym z ruchu wskutek nacisków lobby tychże mieszkańców - kto myśli, że sklepy otwarte do nocy skłonią kupujących do spaceru z wygodnych parkingów pod Kauflandem, Lidlem czy Biedronkami na Głęboką jest naiwny jak wyborca PiS-u czy rzucający pieniądze na księżą tacę
2019-03-26 21:59:15
krzysztof.mm: wystarczy przespacerować się do Czeskiego Cieszyna by zobaczyć różnicę - tam przy Rynku funkcjonują od lat na przykład dwie małe piekarnie, klienci bez problemu mogą podjechać pod same sklepy, zostawić auto gratis na pół godziny, temat załatwia banalny tekturowy zegar za szybą samochodu - zresztą zdecydowana większość parkingów jest tam darmowa, i jakoś miasto nie bankrutuje... można?
2019-03-27 07:33:14
tom lem: Temat PiS-u i kościelnej tacy jest porażający jak borelioza, że ogłuszeni mylą środowiska naciskające na likwidację ruchu kołowego w centrum miasta. To tylko grono oświeconych (ośmieszonych) daje dobre rady kupcom, w jakich godzinach powinni pracować, organizując pod progiem sklepu, wykopki co pięć lat.
2019-03-27 18:06:49
bronek91: krzysztof.mm mam inne zdaniem. Obserwując i porównując inne ośrodki miejskie regionu, odnoszę wrażenie, iż Cieszyn jako miasto ma największy problem z ZAGOSPODAROWANIEM PRZESTRZENNYM. Moim zdaniem i pod tym względem nie tylko taki Skoczów, a nawet Wisła i Ustroń wypadają dużo lepiej od Cieszyna, pomimo pewnych niewyjaśnionych do końca spraw. Cieszyn ma potencjał, jednak dziwnym sposobem nie potrafi z tego skorzystać. Przestrzeń miejska ulega zmianie a kierowanie ruchu drogowego do centrum, co Ty krzysztof.mm proponujesz stanowi oczywisty anachronizm. Poza tym nie możemy mówić o lobby mieszkańców, ponieważ wskazani są U SIEBIE i to oni mają główne prawo decydowania o SWOIM otoczeniu.
2019-03-27 18:12:41
bronek91: Moim zdaniem, samorząd nie ma pomysłu na dostawanie tego rejonu do nowej roli i wymagań przestrzeni miejskiej XXI wieku, a wszczęcia stosownych zmian oczekuje ze strony samych zainteresowanych. Niestety, bez skoordynowanych i klarownych inicjatyw ze strony DECYDENTÓW, nic nie zatrzyma postępującego zwijania się tego miasta. Oczywiście obecni radni burmistrze itd. dotrzymają do końca kadencji, ale jeżeli teraz nie zostaną podjęte rzutujące na kolejne dekady wizjonerskie przedsięwzięcia, co moim zdaniem się nie zapowiada, a samorząd poprzestanie na zwykłej egzystencji, Cieszyn nadal będzie podupadał. Natomiast kapitał z konkretnego rejonu stopniowo będzie odpływał. No, chyba iż Starsi Bracia w Wierze o coś się upomną. Pomijam ocenę słuszności.
2019-03-27 18:19:19
bronek91: W innych ośrodkach duży handel przenosi się na peryferie a centrum jest zagospodarowane przez usługi np. turystyka, banki, restauracje itd. Niestety, moim zdaniem, brak dobrze działającej komunikacji w skali powiatu, brak skoordynowanej polityki turystycznej w skali powiatu, z uwzględnieniem znaczącej roli Cieszyna, peryferyjny charakter miasta, co można różnie traktować, a przede wszystkim brak wyraźnej interwencji ze strony decydentów odpowiednich samorządów, w końcu doprowadzi do upadku dotychczas działających przedsiębiorstw i stopniowy upadek tej części miasta. Sorry, przedsiębiorca do działania potrzebuje odpowiednich, tworzonych przez decydentów politycznych warunków. Obawiam się, iż decydenci opanowani świadomą czy nieświadomą neoliberalną dogmatyką oczekują stosownych zmian i inicjatywy ze strony przedsiębiorcy. A ten nie zawsze ma ochotę robić coś wspólnie z konkurentem, posiada kapitał i trudno z jego strony oczekiwać wizji rozwoju miasta. Ma zajmować się swoim interesem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: