Gdzie na wycieczkę górską? Zaolzie. Z Ligoty Górnej na Małą Praszywą, zejście do Dobracic
Dojazd może wydawać się nieco skomplikowany, jednak sieć połączeń po czeskiej stronie działa na tyle sprawnie, że nie nastręcza on żadnego problemu. Dojeżdżamy pociągiem z Czeskiego Cieszyna do Dobrej koło Frydku-Mistku (pociągi relacji Czeski Cieszyn – Frydek-Mistek odjeżdżają co godzinę, około 15 lub 40 minut po każdej pełnej godzinie, w zależności od pory dnia oraz dnia tygodnia). W Dobrej udajemy się na przystanek autobusowy, zlokalizowany 10 minut spaceru od przystanku kolejowego. Dojść tam możemy tędy. Jednak większość osób korzysta z nielegalnego i niezbyt bezpiecznego przejścia przez tory kolejowe i dziurę w otaczającym je po drugiej stronie płocie, co skraca czas dojścia o połowę.
Po dojściu do przystanku autobusowego Dobra, centrum (Dobrá, střed) wsiadamy do autobusu jadącego w stronę Morawki. Bilet kupujemy do przystanku Ligota Górna, pod Praszywą (Vyšní Lhoty, pod Prašivou).
Gdy wysiądziemy z autobusu, przechodzimy na drugą stronę, idziemy sto metrów w górę (w tym samym kierunku, w którym jechał dalej autobus, z którego wysiedliśmy), po czym na pierwszym skrzyżowaniu, przy krzyżu, skręcamy w lewo. Prowadzić nas będą znaki żółtego szlaku turystycznego. Po 3,2 km doprowadzą nas one do schroniska turystycznego na Małej Praszywej. Na Małą Praszywą wędrujemy szlakiem, którym schodziliśmy podczas wycieczki „Pętelka” z Prażma na Małą Praszywą
Wybudowane w 1921 roku schronisko było pierwszym czeskim schroniskiem turystycznym po śląskiej stronie Beskidów. Budowa trwała rekordowo krótko, bo niecałe 5 miesięcy. Obecnie obiekt prowadzony jest przez Klub Czeskich Turystów. Niedawno, bo w 2021 roku, obchodził huczny jubileusz 100-lecia istnienia.
Mała Praszywa oraz wspomniane schronisko oraz znajdujący się nieopodal drewniany kościół św. Antoniego z Padwy opisane są bardzo dokładnie przez Irenę Cichą w książce „Beskidzkie Gronie”. Kościół św. Antoniego wybudowano w 1640 roku. Od samego początku Mała Praszywa była miejscem pielgrzymkowym. Sam kościół jednak pierwotnie był pod wezwaniem św. Ignacego Loyola. Długą tradycję mają już organizowane w dniu patrona - 13 czerwca, a obecnie w niedzielę najbliższą po tej dacie tradycyjne odpusty. Jest msza i typowe odpustowe stragany. Jeden z takich odpustów opisałam kiedyś na portalu zwrot.cz
Z Małej Praszywej w doliny sprowadzą nas znaki czerwonego szlaku turystycznego. Po 1,3 km schodzenia leśną drogą dojdziemy do drogi asfaltowej prowadzącej do domów i domków letniskowych w przysiółku Kamienite. Po kolejnych 300 metrach znajdziemy się przy skrzyżowaniu i turystycznym rogaczu Kamienite, skrzyżowanie. Czerwony szlak turystyczny, którego znaków będziemy trzymać się już do końca tej wycieczki, skręca w prawo, po 460 metrach znów w prawo, po czym po 177 metrach w lewo, by po kolejnych 2,4 km (w sumie 3,6 km od turystycznego rogacza Kamienite, skrzyżowanie (Kamenité – rozc.)) doprowadzić nas do przystanku kolejowego w Dobracicach, skąd wrócimy bezpośrednio pociągiem do Czeskiego Cieszyna. Jeśli mamy ochotę na piwo z lokalnego browaru o ciekawym smaku, zatrzymać możemy się w gospodzie minibrowaru Kogutek (Minipivovar Kohutka), do którego zboczyć z wyznaczonej trasy trzeba raptem niespełna 100 metrów, w lewo, przez mostek, a obiekt widoczny jest już od skrzyżowania przy rogaczu Kamienite, skrzyżowanie.
Idąc natomiast szlakiem w stronę Dobracic warto zwrócić uwagę na usytuowaną tuż przy głównej drodze zabytkową drewnianą dzwonniczkę. Opisałam ją tutaj.
Cała wycieczka to raptem 9 km marszu. Samo przejście zajmie nam 3 godziny. Warto jednak doliczyć czas na odwiedzenie schroniska na Praszywej, obejrzenie drewnianego kościółka czy ewentualny postój w przydrożnej gospodzie.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.