Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę górską? Zaolzie. Z Ligoty Górnej na Małą Praszywą, zejście do Dobracic

Tym razem propozycja wybitnie dla turystów niezmotoryzowanych. Krótka, 9-kilometrowa trasa zaczyna się w Ligocie Górnej, a kończy w Dobracicach.

Dojazd może wydawać się nieco skomplikowany, jednak sieć połączeń po czeskiej stronie działa na tyle sprawnie, że nie nastręcza on żadnego problemu. Dojeżdżamy pociągiem z Czeskiego Cieszyna do Dobrej koło Frydku-Mistku (pociągi relacji Czeski Cieszyn – Frydek-Mistek odjeżdżają co godzinę, około 15 lub 40 minut po każdej pełnej godzinie, w zależności od pory dnia oraz dnia tygodnia). W Dobrej udajemy się na przystanek autobusowy, zlokalizowany 10 minut spaceru od przystanku kolejowego. Dojść tam możemy tędy. Jednak większość osób korzysta z nielegalnego i niezbyt bezpiecznego przejścia przez tory kolejowe i dziurę w otaczającym je po drugiej stronie płocie, co skraca czas dojścia o połowę.

Po dojściu do przystanku autobusowego Dobra, centrum (Dobrá, střed) wsiadamy do autobusu jadącego w stronę Morawki. Bilet kupujemy do przystanku Ligota Górna, pod Praszywą (Vyšní Lhoty, pod Prašivou).

Gdy wysiądziemy z autobusu, przechodzimy na drugą stronę, idziemy sto metrów w górę (w tym samym kierunku, w którym jechał dalej autobus, z którego wysiedliśmy), po czym na pierwszym skrzyżowaniu, przy krzyżu, skręcamy w lewo. Prowadzić nas będą znaki żółtego szlaku turystycznego. Po 3,2 km doprowadzą nas one do schroniska turystycznego na Małej Praszywej. Na Małą Praszywą wędrujemy szlakiem, którym schodziliśmy podczas wycieczki „Pętelka” z Prażma na Małą Praszywą

Wybudowane w 1921 roku schronisko było pierwszym czeskim schroniskiem turystycznym po śląskiej stronie Beskidów. Budowa trwała rekordowo krótko, bo niecałe 5 miesięcy. Obecnie obiekt prowadzony jest przez Klub Czeskich Turystów. Niedawno, bo w 2021 roku, obchodził huczny jubileusz 100-lecia istnienia.

Mała Praszywa oraz wspomniane schronisko oraz znajdujący się nieopodal drewniany kościół św. Antoniego z Padwy opisane są bardzo dokładnie przez Irenę Cichą w książce „Beskidzkie Gronie”. Kościół św. Antoniego wybudowano w 1640 roku. Od samego początku Mała Praszywa była miejscem pielgrzymkowym. Sam kościół jednak pierwotnie był pod wezwaniem św. Ignacego Loyola. Długą tradycję mają już organizowane w dniu patrona - 13 czerwca, a obecnie w niedzielę najbliższą po tej dacie tradycyjne odpusty. Jest msza i typowe odpustowe stragany. Jeden z takich odpustów opisałam kiedyś na portalu zwrot.cz

Z Małej Praszywej w doliny sprowadzą nas znaki czerwonego szlaku turystycznego. Po 1,3 km schodzenia leśną drogą dojdziemy do drogi asfaltowej prowadzącej do domów i domków letniskowych w przysiółku Kamienite. Po kolejnych 300 metrach znajdziemy się przy skrzyżowaniu i turystycznym rogaczu Kamienite, skrzyżowanie. Czerwony szlak turystyczny, którego znaków będziemy trzymać się już do końca tej wycieczki, skręca w prawo, po 460 metrach znów w prawo, po czym po 177 metrach w lewo, by po kolejnych 2,4 km (w sumie 3,6 km od turystycznego rogacza Kamienite, skrzyżowanie (Kamenité – rozc.)) doprowadzić nas do przystanku kolejowego w Dobracicach, skąd wrócimy bezpośrednio pociągiem do Czeskiego Cieszyna. Jeśli mamy ochotę na piwo z lokalnego browaru o ciekawym smaku, zatrzymać możemy się w gospodzie minibrowaru Kogutek (Minipivovar Kohutka), do którego zboczyć z wyznaczonej trasy trzeba raptem niespełna 100 metrów, w lewo, przez mostek, a obiekt widoczny jest już od skrzyżowania przy rogaczu Kamienite, skrzyżowanie.

Idąc natomiast szlakiem w stronę Dobracic warto zwrócić uwagę na usytuowaną tuż przy głównej drodze zabytkową drewnianą dzwonniczkę. Opisałam ją tutaj

Cała wycieczka to raptem 9 km marszu. Samo przejście zajmie nam 3 godziny. Warto jednak doliczyć czas na odwiedzenie schroniska na Praszywej, obejrzenie drewnianego kościółka czy ewentualny postój w przydrożnej gospodzie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: