Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę górską? Zaolzie. Krótki spacer do malutkiego rezerwatu przyrody w Łomnej – Kiszmol (Kyčmol)

Tym razem propozycja wycieczki króciuteńkiej. Choć w górach, to nie nachodzimy się wcale. Za to zobaczymy perełkę przyrodniczą. A że droga wiodąca od parkingu i przystanku autobusowego do tej perełki jest asfaltowa, spacer ten jest propozycją idealną dla wszelkich wózkowiczów – czy to dzieci w wózkach, czy niepełnosprawnych.

Dojazd także uniwersalny. Do miejsca wyjścia – Łomnej Górnej, Sałajki dojechać można zarówno autobusem, jak i własnym samochodem. Ten pozostawić można na sporym parkingu. I to darmowym. Jeśli chcemy wybrać się komunikacją publiczną, to z Czeskiego Cieszyna jedziemy pociągiem do Nawsia (odjeżdża 20 minut po każdej pełnej godzinie). W Nawsiu przesiadamy się do autobusu do Łomnej Górnej (połączenia sprawdzić możemy tutaj). Wysiadamy na przystanku Górna Łomna, basen (Horní Lomná, koupaliště). W tym też miejscu znajduje się wspomniany duży i darmowy parking dla tych, którzy wolą przyjechać własnym samochodem.

Naprzeciwko przystanku i parkingu znajduje się sklep.

Z końcowego przystanku autobusowego w Łomnej (i parkingu) ruszymy w górę. Prowadzi tędy niebieski szlak turystyczny na Siodło pod Małym Połomem. Jednak pójdziemy za jego znakami jedynie kilometr. W miejscu, w którym szlak skręca w prawo, w leśną ścieżkę, my pozostajemy na drodze asfaltowej. Idziemy nią wciąż w górę. Droga prowadzi wzdłuż potoku Łomna.

Po kolejnym kilometrze jesteśmy u celu naszej wyprawy – przy rezerwacie przyrody Kyczmol (Přírodní památka Kyčmol). Jest to najmniejszy małopowierzchniowy obszar chroniony w Beskidzkim Obszarze Chronionego Krajobrazu (CHKO Beskydy). Zajmuje powierzchnię zaledwie 0,08 ha. Ustanowiono go w roku 1990 dla ochrony łąki torfowiskowej z typowymi elementami roślinności. Jest ona unikalna i rzadka w dorzeczu Łomnej. Występują tu chronione rośliny i zwierzęta. Pomnik przyrody Kyčmol obejmuje małą podmokłą łąkę. Łagodnie nachylony teren jest nawodniony przez szereg źródeł wypływających u podnóża sąsiedniego zbocza. Znajduje się na wysokości 659-611 m n.p.m. Podłoże geologiczne budują skały fliszowe Skarpy Śląskiej. Znajduje się on na granicy rozwoju warstw godulskiej i istebniańskiej fliszu magurskiego i pokrywają go potężne skały wietrzeniowe. Typ gleby to gleby ciężkie glejowe.

Na stanowiącej rezerwat łące występują rośliny charakterystyczne dla siedlisk podmokłych takie jak np. paprotka błotna
skrzyp, błotniak stawowy (Myosotis palustris), szczawik leśny (Scirpus sylvatica), wiciokrzew wąskolistny (Eriophorum angustifolium), świerzbowiec błotny (Crepis paludosa), świerzbowiec bagienny (Lotus uliginosus), fiołek błotny itp. Zobaczyć można także orchidee.

Łąkę objętą ochroną rezerwatową zamieszkują zwierzęta takie jak chrabąszcz łąkowy, czy jaszczurka zwinka i żmija zygzakowata. Sporo radości dostarczy nam przede wszystkim obserwacja motyli.

Jako, że celem naszej wycieczki był ten właśnie rezerwat, po obejrzeniu go wracamy tą samą drogą.

Idąc w górę z pewnością nie przeoczyliśmy olbrzymiego hotelu po prawej stronie. Choć sama bryła budynku jest ładna, to jego gabaryty nieco przytłaczają krajobraz okolicy. Jeśli jednak wędrujemy z dziećmi, zapewne będą one chciały zatrzymać się na ustawionym przy hotelu mini placu zabaw.

Jeśli nie wędrujemy z wózkiem, to za hotelem (który wracając mamy po lewej stronie) skręcamy w lewo, szlakiem rowerowym. Po 200 metrach dojdziemy do turystycznego drogowskazu ustawionego na niebieskim szlaku turystycznym. Skręcamy przy nim w prawo, w leśną ścieżkę. Przechodzimy przez potok. Znaki niebieskiego szlaku po niecałych 400 metrach doprowadzą nas z powrotem do drogi asfaltowej, którą szliśmy w górę, a po kolejnym kilometrze – do parkingu i przystanku autobusowego Łomna Górna, basen. Jeśli zaś na wycieczkę wybraliśmy się w towarzystwie wózkowicza, to nie skręcamy w ową ścieżkę, a wracamy do punktu wyjścia wygodną, asfaltową drogą.

Cała trasa to niecałe 4 km. Jeśli dla kogoś to zdecydowanie za mało, to od rezerwatu Kyszmol może wrócić do szlaku niebieskiego, po czym skorzystać z propozycji wycieczki Gdzie na wycieczkę górską? „Pętelka” z Łomnej przez Mały Połom, Kozie Grzbiety, Kiczmol do Łomnej. Wtedy przejdzie dodatkowe 10 km i wróci do punktu wyjścia.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: