Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych
Pacjenci, którzy chcą uzyskać świadczenie nie muszą udowadniać winę placówki medycznej. Podstawowym warunkiem pozytywnej decyzji jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą.
- Powstanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych to krok, na który pacjenci czekali, to znacząco ułatwi dochodzenie roszczeń związanych z leczeniem. Fundusz zapewni wsparcie finansowe znacznie szerszej grupie osób, niż było to możliwe wcześniej, a wszystko to będzie odbywać się w sposób prosty i przyjazny – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Jak możemy dowiedzieć się na stronie RPP maksymalna kwota rekompensaty dla pacjenta wynosi 200 tys. złotych. W razie śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 100 tys. złotych dla każdej uprawnionej osoby. Z wnioskami o przyznanie takiego świadczenia mogą w takim przypadku wystąpić dzieci pacjenta, jego rodzice oraz małżonek lub partner (konkubent).
Fundusz Kompensacyjny obejmuje zdarzenia, które miały miejsce po wejściu w życie ustawy. Wniosek do rzecznika można złożyć w ciągu roku od uzyskania informacji o zdarzeniu, jednak nie później niż w ciągu trzech lat od daty zdarzenia.
Wypełnienie wniosku jest proste i można to zrobić, korzystając ze przygotowanego wzoru. Osoby zainteresowane uzyskaniem świadczenia znajdą na stronie rzecznika wzór takiego wniosku oraz wiele informacji, które ułatwią skorzystanie ze wsparcia.
Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta/ AK/RPP
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.