Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) informuje na swoim portalu, że już funkcjonuje Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Fundusz powstał, aby osoby, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub uległy zakażeniu szpitalnemu, mogły szybciej uzyskać rekompensatę.

Pacjenci, którzy chcą uzyskać świadczenie nie muszą udowadniać winę placówki medycznej. Podstawowym warunkiem pozytywnej decyzji jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą.

- Powstanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych to krok, na który pacjenci czekali, to znacząco ułatwi dochodzenie roszczeń związanych z leczeniem. Fundusz zapewni wsparcie finansowe znacznie szerszej grupie osób, niż było to możliwe wcześniej, a wszystko to będzie odbywać się w sposób prosty i przyjazny – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Jak możemy dowiedzieć się na stronie RPP maksymalna kwota rekompensaty dla pacjenta wynosi 200 tys. złotych. W razie śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 100 tys. złotych dla każdej uprawnionej osoby. Z wnioskami o przyznanie takiego świadczenia mogą w takim przypadku wystąpić dzieci pacjenta, jego rodzice oraz małżonek lub partner (konkubent).

Fundusz Kompensacyjny obejmuje zdarzenia, które miały miejsce po wejściu w życie ustawy. Wniosek do rzecznika można złożyć w ciągu roku od uzyskania informacji o zdarzeniu, jednak nie później niż w ciągu trzech lat od daty zdarzenia.

Wypełnienie wniosku jest proste i można to zrobić, korzystając ze przygotowanego wzoru. Osoby zainteresowane uzyskaniem świadczenia znajdą na stronie rzecznika wzór takiego wniosku oraz wiele informacji, które ułatwią skorzystanie ze wsparcia.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta/ AK/RPP

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-30 09:12:09
john: Fundusz błędów lekarskich powinien być opłacany ze składek lekarzy.
2023-09-30 18:25:06
Oko: Aktualna wiedza medyczna, sponsored by Big Pharma?
2023-09-30 18:27:02
Oko: Tymczasem zaprezentowano nową kluczową liczbę - 117 600. Sprawdźcie se nr wstrzykniętej serii.
2023-10-01 01:46:33
św. Patryk.: tobie zapodali amebę zżerającą mózg, od dłuższego czasu słychać jak wyje z głodu
2023-10-01 22:13:42
Tustela: Nie ulega żadnej wątpliwości żeby dochtory lepiej traktowali pacjentów, a niestety swoje błędy najczęściej nakrywają ziemią....smutne i straszne....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: