Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Firmy rodzinne mają markę

W Bielsku Białej zakończył się dwudniowy kongres Firm Rodzinnych. Kilkudziesięciu przedsiębiorców, którzy prowadzą rodzinne interesy, debatowało o rozwoju swoich firm, o nowych regulacjach prawnych oraz o możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych.
To zjawisko, które nazywa się - firma rodzinna - jest coraz lepiej postrzegane, coraz pozytywniej i szerzej. Widzę tutaj ogromny postęp w ciągu ostatnich kilku lat - mówi portalowi OX.pl prof. Andrzej Blikle. Do Bielska Białej przyjechało kilkudziesięciu właścicieli firm z całego Śląska, by rozmawiać o rozwoju przedsiębiorstw. Finanse, ekonomia, polityka kredytowa, dotacje unijne, internet w biznesie; sukcesja - o tych tematach przede wszystkim debatowano podczas kongresu.
 
Ostatnie kilkanaście lat to zmiana w prowadzeniu i zarządzaniu firm, przekonuje Janusz Targosz prezes Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu w Bielsku - Białej. Firma rodzinna podobnie jak i rodzina jest budowana na tych samych fundamentach. Musi być zapewnienie egzystencji ekonomicznej, pewności bytu a jednocześnie szansa rozwoju - mówi prezes. Kongres rozpoczął się wykładami praktyków i wykładowców uniwersyteckich. W drugim dniu, uczestnicy spotkania udali się na zwiedzanie firm rodzinnych z regionu podbeskidzia. Zdaniem prezesa Izby, można szacować że w subregionie południowym miano firmy rodzinnej może dotyczyć nawet kilku tysięcy przedsiębiorstw.  Takie spotkania to nie tylko poszerzenie fachowej wiedzy odnośnie prawa, ekonomii, ale i szansa na spotkanie i poznanie osób, które prowadzą podobne firmy rodzinne - przekonuje Targosz.
 
 
I właśnie możliwości poznania się, zasad funkcjonowania firm przyciągnęło do Bielska przedsiębiorców. Nie ma czasu poznać innych firm a tutaj pojawiła się taka możliwość - przekonuje Franciszek Dropek. Wspólnie z żoną Jolantą prowadzą w Żywcu firmę „Żeltech”. Jak przekonują - w ich firmie jest jasny podział, który z małżonków za co odpowiada.
 
 
Na podobnym stanowisku stoi Monika Sawicka z gliwickiej firmy IPB. Nie można rozgraniczyć tych dwóch rzeczy - firmy i rodziny. To wszystko ze sobą jest związane. Sprawy firmowe przenosi się do domu i zawsze wieczorem z mężem dyskutuje się o firmie - mówi Sawicka. Jej zdaniem małe firmy rodzinne są bardziej elastyczne niż duże koncerny. Patrzenie na pracownika można rzec jest bardziej ludzkie - przyznaje. Niestety dla nas ale i naszych dzieci, firma to myślenie o niej przez całą dobę - dodaje.
 
 
Jeżeli chodzi o syna, to wolę go mieć w swojej firmie niż w konkurencji - dodaje z uśmiechem Janusz Szymura prezes firmy Rekord Systemy Informatyczne. Zdaniem Szymury w dobrej firmie rodzinnej podstawą jest dbałość o pracownika, to od niego zależy bowiem kondycja całego przedsiębiorstwa. Jak zaznacza właściciel Rekordu, dzieci rodziców uczą się od małego prowadzenia firmy. Ale dobrze, jeśli przejdą wszystkie szczeble w hierarchii zarządzania nim.
 
 
Firmy rodzinne mają się tak, jak się mają w ogóle firmy. Czasy są ciężkie ale lżejsze niż dwadzieścia lat temu - ocenia prof. Andrzej Blikle. Propagator idei takich firm zauważa, że największym problemem polskich ale i europejskich przedsiębiorstw jest kwestia sukcesji. Komu i jak przekazać formę by dalej była dobre zarządzana. W Polsce ten problem będzie się powiększał, bowiem po 89 roku powstało wiele firm, które zostały otwarte przez niemłode już osoby. Ja już swoją firmę przekazałem synowi dwa lata temu - zauważa Blikle.
 
 
Organizatorem pierwszego Kongresu Firm Rodzinnych była bielska Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku - Białej. Kongresowi patronował Portal Śląska Cieszyńskiego OX.pl.
Jednocześnie bielska Izba zaprasza na kolejne duże wydarzenie. Tym razem w Katowicach, drugi raz odbędzie się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Szczegółowe informacje o tym przedsięwzięciu znajdują się pod adresem www.kongresmsp.eu.
 
Jan Bacza
 
Zobacz też:
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: