Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ferie ze Świetlicą Krytyki Politycznej

Ci, którzy na ferie pozostali w Cieszynie i nie mają pomysłu, jak zagospodarować sobie wolny czas przyjść mogą do Świetlicy Krytyki Politycznej mieszczącej się w budynkach dawnej celnicy na Moście Przyjaźni. W organizowanych od poniedziałku do piątku zajęciach bierze udział około 25 dzieci, głównie ze śródmieścia Cieszyna.

Świetlica ma dla dzieci kilka propozycji, dlatego organizatorzy ferii podzielili grupę na podzespoły, które równocześnie wykonują różne aktywności.

Pierwszą z możliwości to dwutygodniowe poznawanie technik animacji oraz tworzenie własnych filmów animowanych. Pomaga im w tym Ela Kawka, studentka Uniwersytetu Śląskiego, która wcześniej pracował z dziećmi w Danii.

Druga propozycja to pakiet tematycznych zajęć artystyczno-edukacyjnych, które są kontynuacją cotygodniowych, sobotnich warsztatów, prowadzonych w ciągu roku szkolnego przez Zespół O!Świetlicy.

W pierwszym tygodniu, poza animacjami, dzieci stworzyły razem drzewo genealogiczne O!Świetlicy, na którym znajdują się rysunki i zdjęcia osób, które brały udział w naszych zajęciach: zarówno dzieci jak i wolontariusze.

- Drzewo jeszcze nie jest skończone, bo od 2009 roku w różnych działaniach Świetlicy brało udział ponad 70 dzieci i pomagało około 50 wolontariuszy – wyjaśnia Anna Cieplak-Studnicka prowadząca zajęcia.  - Ja wszystkich pamiętam! - mówi Oliwia, uczennica SP 1, która od początku przychodziła na zajęcia.

Dzieci tworzą też mapę świata i poznają różne kraje, w których znajduje się "Pamiątka z Cieszyna". To specjalny produkt, wykonany przez dzieci razem z projektantem Bogdanem Kosakiem podczas letnich półkolonii. Specjalna pamiątka trafiła już do ambasadorów krajów takich jak m.in. Chile, Argentyna, Nowa Zelandia. Środki ze sprzedaży „Pamiątek z Cieszyna” pozwolą dzieciom pojechać na wycieczkę.

W poniedziałek rozpoczął się drugi tydzień ferii. Dzieci zaczynają zajęcia dotyczące etnografii w ramach projektu „200 razy Kolberg” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  - Do projektu zaprosiliśmy lokalnych twórców ludowych i będziemy poznawać dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego. Żeby lepiej przygotować się do tego zadania, część dzieci odwiedziła Książnice Cieszyńską, gdzie w ramach lekcji muzealnej dowiedziały się wielu cennych informacji o przeszłości swojego miasta – wyjaśnia Anna Cieplak-Studnicka.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: