Enoturystyka na pograniczu – sukces trzeciej edycji „Winnego Expressu”
– To już trzecia edycja, a zainteresowanie ciągle rośnie. W tym roku padł rekord, ponad 800 uczestników! To dla nas wielki sukces i dowód na to, że enoturystyka ma potencjał, również na Śląsku Cieszyńskim – mówi Marcin Lipski, organizator wydarzenia z Cieszyńskiego Szlaku Wina.
Enoturystyka – nowa jakość podróżowania
Enoturystyka, czyli turystyka związana z winem i kulturą winiarską, cieszy się rosnącym zainteresowaniem w Polsce, a na południowych Morawach od lat odgrywa ważną rolę w życiu regionalnym. Valtice, gdzie odbywa się coroczne Winobranie, to idealne miejsce na odkrywanie winiarskich tradycji.
– Enoturystyka w Polsce to stosunkowo nowa dziedzina. Chodzi tu nie tylko o samo odwiedzanie winnic, ale także o udział w festiwalach i wydarzeniach winiarskich. „Winny Express” idealnie wpisuje się w tę ideę – jest to pierwsze takie transgraniczne wydarzenie enoturystyczne – zauważa Maciej Nowicki - dziennikarz branżowy specjalizujący się w winiarstwie.
Podczas Winobrania w Valticach uczestnicy mieli okazję degustować wina regionalnych producentów, którzy często nie eksportują swoich wyrobów poza region.
– To wina, których nie znajdziecie w dużych miastach jak Praga czy Ostrawa. Są one dostępne tylko tu, na miejscu, więc to doskonała okazja do spróbowania czegoś naprawdę unikalnego – podkreśla Nowicki.
Pociąg jako symbol integracji polsko-czeskiej
„Winny Express” to nie tylko okazja do zabawy, ale również narzędzie promocji regionów po obu stronach granicy. Lipski wyjaśnia, że Morawy od lat inspirują polskich winiarzy, a wspólne wydarzenia, takie jak ten wyjazd, mają na celu wzajemne wspieranie się w rozwoju enoturystyki.
– Nie ma tu mowy o konkurencji, raczej o inspiracji. Winiarze z Polski i Śląska Cieszyńskiego odwiedzają Morawy, zaopatrują się tu w akcesoria winiarskie, sprzęt. Ten pociąg to sposób na zacieśnianie tych relacji i promocję naszej winiarskiej kultury – mówi Lipski.
Z uwagi właśnie na nawiązywanie międzynarodowej współpracy na pokładzie pociągu znalazły się delegacje z katowickiego Urzędu Marszałkowskiego, Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko z Bogdanem Kasperkiem na czele czy Miasta Cieszyn. Gabriela Staszkiewicz – Burmistrz Cieszyna oraz Krzysztof Kasztura – jej zastępca podczas spotkania z Burmistrzem Valtic rozmawiali o możliwościach współpracy takich, jak zaprezentowanie w Valticach śląskocieszyńskiego folkloru, czyli występach Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Cieszyńska” na valtickich imprezach kulturalnych czy możliwościach staży uczniów międzyświeckiej szkoły rolniczej w valtickiej Średniej Szkole Winiarskiej.
Valtice to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na winiarskiej mapie Moraw, a „Winobranie” przyciąga miłośników wina nie tylko z Czech, ale i z sąsiednich krajów, w tym Polski. Jak zauważa Lipski, tego typu wydarzenia to nie tylko degustacja wina, ale także możliwość odkrywania lokalnych produktów i kuchni, takich jak sery czy wędliny.
– Wino to tylko pretekst do poznawania kultury danego regionu – nie tylko wina, ale także lokalnych smaków. Na takich imprezach zawsze są stoiska z serami, wędlinami i innymi smakołykami, które idealnie komponują się z winem – dodaje Nowicki, który w niejednym tego typu wydarzeniu uczestniczył.
Nowe perspektywy dla Śląska Cieszyńskiego
Warto zaznaczyć, że „Winny Express” to również forma edukacji i promocji enoturystyki na Śląsku Cieszyńskim. Lipski, który sam prowadzi winnicę w Kończycach Wielkich, podkreśla, że projekt ma na celu rozwijanie enoturystyki także po polskiej stronie granicy.
– Już teraz organizujemy na Śląsku Cieszyńskim wydarzenia winiarskie, ale chcemy robić to na większą skalę. Planujemy tworzenie nowych imprez enoturystycznych, które będą łączyć lokalne wina z innymi regionalnymi produktami, co przyciągnie turystów – wyjaśnia Lipski.
Jego zdaniem, pociąg do Valtic jest doskonałym przykładem, jak skutecznie można promować regiony poprzez takie inicjatywy.
– „Winny Express” nie jest zwykłym środkiem transportu – to symboliczny pociąg, który łączy ludzi, kultury i tradycje. Jesteśmy pionierami w tym transgranicznym projekcie, a jego sukces pokazuje, że takie inicjatywy mają przyszłość – podsumowuje Lipski.
Wydarzenie to pokazuje, że enoturystyka ma ogromny potencjał nie tylko na Morawach, ale także w Polsce - „Winny Express” staje się nie tylko corocznym świętem miłośników wina, ale także platformą do wymiany doświadczeń i wspólnej celebracji kultury winiarskiej na pograniczu polsko-czeskim podsumowuje.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.