Enigma w Cieszynie
W Cieszynie można obejrzeć replikę maszyny szyfrującej Enigma. Po wielu staraniach zakupiło ja muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich. - Miło nam poinformować iż po wielu zabiegach muzeum zakupiło replikę maszyny szyfrującej ENIGMA w wersji wojskowej. Jako ciekawostkę możemy zdradzić iż zakupiona replika zagrała jako rekwizyt w zagranicznym filmie historycznym. Wraz z eksponatami przekazanymi przez rodzinę, replika Enigmy będzie stałym elementem ekspozycji przypominającym o ,,Oficerze który zmienił losy świata". Pochodzący z Cieszyna płk. dypl. Gwido Langer był Dowódcą Wojskowego Biura Szyfrów gdzie Jego podwładni złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej – informuje szef muzeum, Krzysztof Neścior.
Enigma to niemiecka przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na mechanizmie obracających się wirników, skonstruowana przez Artura Scherbiusa. Była produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter, założoną w 1918 z inicjatywy Scherbiusa oraz innego niemieckiego inżyniera Richarda Rittera, zajmującą się konstrukcją i produkcją urządzeń elektrotechnicznych, między innymi silników asynchronicznych. Scherbius odkupił prawa patentowe do innej wirnikowej maszyny szyfrującej, opracowanej przez holenderskiego inżyniera Hugona Kocha
To nie jedyna wiadomość dotycząca pułkownika Langera. - Jak udało się nam również ustalić rodzice pułkownika byli pochowani na cmentarzu przy kościele św. Jerzego obok muzeum. Obecnie staramy się przywrócić pułkownikowi należne miejsce w historii, co już przynosi pewne efekty – dodaje szef Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich.
Nie tylko w Cieszynie dbają o pamięć pułkownika. Jedna z jednostek informatycznych Wojska Polskiego rozpoczęła właśnie procedurę nadania jej imienia dzielnego cieszyniaka.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.