Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ekologiczna akcja w Ustroniu

W Ustroniu odbyła się ekologiczna akcja, której efekty to blisko 150 drzew i krzewów posadzonych w centrum miasta oraz kilkadziesiąt lęgowych budek, jakie będą służyć ptakom, owadom oraz wiewiórkom.

Akcja „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Ziemi została zorganizowana przez stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja przy współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”, Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zacisze” i miejscowego samorządu 8 kwietnia 2019 na terenie Osiedla Centrum w Ustroniu miała miejsce

Na spółdzielczym skwerze znajdującym się na terenie Osiedla Centrum posadzono blisko 150 drzew i krzewów, wśród których były między innymi tawuły japońskie, klony oraz śliwy. - W ramach budżetu obywatelskiego Ustronia wykonany został projekt nasadzenia zieleni na terenie spółdzielczych osiedli położonych w centrum miasta. Nawiązaliśmy kontakt z Klubem Gaja i tej organizacji udało się zdobyć sporą ilość krzewów i drzew do tych nasadzeń. Bardzo nas cieszy fakt, że dzięki akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” wokół budynków Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” będzie więcej zieleni, w dodatku bardzo ładnej. To nie tylko wsparcie szeroko rozumianej ekologii, ale także zapewnienie naszym mieszkańcom bardziej komfortowych warunków życia, bo wszak lepiej się żyje w otoczeniu zieleni niż bez niej – mówi Tadeusz Dybek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”.

Sadzenie drzew i krzewów było tylko częścią ekologicznej akcji w Ustroniu. Oprócz tego odbyły się również warsztaty podczas których powstało kilkadziesiąt budek lęgowych dla owadów zapylających, czyli pszczół murarek, biedronek, złotooków i motyli oraz dla ptaków i wiewiórek. Warsztaty były skierowane głównie do młodych ustronian, którzy licznie uczestniczyli w akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody”. Część budek zawieszono w sąsiedztwie budynków spółdzielczego Osiedla Centrum, a resztę ich budowniczowie zabrali ze sobą, aby trafiły do ogródków działkowych i na przydomowe działki. - W ciągu ostatnich dziesięcioleci coraz wyraźniej widzimy, że zbyt intensywne oddziaływanie człowieka na środowisko naturalne prowadzi do zanikania siedlisk i postępującej utraty różnorodności biologicznej. Dzięki wykonanym nasadzeniom poprawi się stan zieleni w mieście, zwiększy się bioróżnorodność i zaplecze pokarmowe dla ptaków, pszczół i małych ssaków. Drzewa i krzewy pomogą także w rehabilitacji osób niepełnosprawnych. A wykonane podczas warsztatów budki lęgowe dla zwierząt zastąpią dziuple w starych drzewach, których jest coraz mniej – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

Prezes tej organizacji Jacek Bożek podkreśla, że w tym ekologicznym projekcie bardzo ważna była chęć do współpracy i działania ze strony spółdzielni mieszkaniowej, ogródków działkowych oraz samorządu. - To jest wyjątkowo istotne, bo sam dobry pomysł to nie wszystko, gdyż musi być jeszcze partner czy partnerzy do jego realizacji. I w Ustroniu tacy partnerzy byli – mówi Jacek Bożek. Dodaje, że kierowaną przez niego organizację w akcji „Dla Ziemi, ludzi i przyrody” wsparły Fundacja C&A oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. A władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” deklarują, że w kwestii ekologii nie powiedziały ostatniego słowa. - Z naszej strony to pierwsza, ale mamy nadzieję nie ostatnia tego typu ekologiczna akcja. Może w przyszłym roku też uda się zrobić coś podobnego – mówi Edward Pękowski, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze”.
(red./mat.pras.)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-10 09:47:57
Ponury_Farmer: Fajna akcja, chylę czoło. Ale kto do licha wpadł na pomysł, żeby robić budki dla wiewiórek? To tak jak by robić domki dla stonek czy norki dla lisów. Wiewiórka to pasożyt, zjadająca między innymi jaja i pisklęta. Dzięki pladze wiewiórek w mojej okolicy nie widać kosów czy grzywaczy. Nie istotne, że ma ona ładną mordkę. Może dzieci powinny zobaczyć jak wiewiórka zagryza pisklęta, wtedy zadecydowały by dla kogo robić domki....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: