Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś świętują strażacy

Dziś, 4 maja, obchodzimy dzień św. Floriana, patrona m.in. strażaków, hutników i zdunów. Szczególnie świętują strażacy W regionie tradycja związana ze św. Florianem jest bardzo mocno zakorzeniona. Opowiada nam o tym Czesław Stuchlik.

Na Śląsku Cieszyńskim figura św. Floriana znajduje się praktycznie w każdej miejscowości, czasem nawet niejedna. Zwykle pomniki są ufundowane przez strażaków z lokalnych jednostek OSP, którzy w ten sposób chcą oddać hołd swojemu patronowi. Tradycja ta sięga nie kilkudziesięciu, ale nawet kilkuset lat wstecz - W naszej Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Pogwizdów – przyp.red.) od początku jej istnienia, tzn. od 1908 roku obchodzony jest bardzo uroczyście. O samego jej założenia skupiała się wokół niej orkiestra dęta, którą założył i prowadził Józef Szymik – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa. Jak wspomina, już 20 lutego 1910 roku podczas zebrania Rady Zawiadowczej (Zarządu) w punkcie „wnioski i życzenia” założyciel i skarbnik OSP, przedstawił wniosek – „ażeby na uroczyste święta straż wyruszyła do kościoła, a miejscowa kapela za darmo podczas pochodu zagrała” - Od tego czasu (z wyjątkiem obu wojen światowych) zwyczaj ten jest kontynuowany do czasów współczesnych – uzupełnia Stuchlik.

Jak wyglądają obchody święta strażaka w normalnych okolicznościach (w 2020 roku ze względu na obostrzenia wszelkie festyny i zgromadzenia zostały zawieszone)? Zwykle strażacy rozpoczynają od zbiórki pod strażnicą, często pojawia się również orkiestra – strażacy przechodzą w kolumnie z pocztem sztandarowym do kościoła, gdzie odbywa się uroczysta msza święta. Po powrocie i spożyciu posiłku zorganizowana bywa zabawa taneczna dla strażaków i ich rodzin – wyjaśnia Stuchlik. Strażacy tego dnia świętują nie tylko w swoim gronie, często na uroczystości zapraszane są również delegacje z zaprzyjaźnionych jednostek.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-04 18:08:15
donekT: Co do "kultu" św. Floriana, raczej odwoływania się do jego współwstawienictwa, został on zaprowadzony/rozpropagowany na terenach Polski w roku 1184 przez Kazimierza Sprawiedliwego i był to proces. Sam Florian, wedle legend, był legionistą rzymskim, który w okresie prześladowania za czasów Dioklecjana został utopiony w nurtach rzeki Enns. Nie tylko Florian odbywał służbę w legionach rzymskich, św. Jerzy i św. Maurycy również, prawdopodobnie w podobnym okresie. Jeżeli chodzi o sam "kult" św. Floriana, jego zaprowadzenie w Polsce przez Kazimierza Sprawiedliwego miało wymiar symboliczny. Poprzedzał "kult" św. Stanisława i miał symbolicznie jednoczyć rozbite na dzielnice państwo. Oczywiście jego zaprowadzeniu/rozpropagowaniu towarzyszyły dodatkowe cele, wzrost znaczenia ośrodka w Krakowie, podkreślenie znaczenia polskiej prowincji kościelnej i jej samodzielności. Pragnę przypomnieć, iż jeszcze parę dekad wcześniej, za Bolesława III, niemiecka metropolia kościelna z Magdeburga próbowała sobie podporządkować polską prowincję kościelną. W międzyczasie ośrodek z Płocka (bracia z Malonne) prezentowali tę bardziej uniwersalistyczną, cesarską, stronę funkcjonującego w Polsce kościoła, co symbolicznie wyrażało się w próbach rozpropagowania "kultu" św. Zygmunta i Karola Wielkiego... jak możemy zauważyć, postać św. Floriana, zwłaszcza w ujęciu symbolicznym, jego "kult" stanowił wyraz niezależności. Organizujące się już wówczas bractwa/"społeczności" wokół postaci św. Floriana, możemy śmiało uznać, iż zapoczątkowały coś na kształt idei Straży Pożarnej w Polsce.
2020-05-04 18:12:59
wyśmienity cwaniaczek: super aktualne foto !!!! ŻAL chyba założę własny OFx tam będzie wszystko z wyprzedzeniem
2020-05-04 18:37:05
politykier: krzysio+ cwaniaczek, im szybciej założysz własny, tym lepiej...
2020-05-04 18:52:14
utopiec: Wspaniały hymn brewiarzowy odmawiany we wspomnienie św. Floriana dotyczy Krakowa, którego chlubą i patronem jest właśnie ten święty. Oto jego treść: „Miasto dostojne, królewski Krakowie, wysławiaj pieśnią swojego patrona. Który cię zawsze otaczał opieką I bronił w każdej potrzebie. Pan go powołał do chwały męczeństwa. By uczestniczył w cierpieniach Jezusa. On zaś z weselem podążył śladami Swojego Mistrza, i Króla. Odtąd przychodzi z pomocą grzesznikom Palonym ogniem podstępnej pokusy; Gasi płomienie grożące zagładą I niesie słabym otuchę. Proś więc, Krakowie, świętego Floriana, Którego ciało spoczywa w tych murach. Aby cię chronił przed złą nawałnicą I rosą łzami orzeźwiał. Błogosławiony niech będzie na wieki Wszechmocny Ojciec i Syn zmartwychwstały, Z Duchem Najświętszym za dar ocalenia Od żaru wrogiej otchłani. Amen” (Liturgia godzin 1984: 1396). Innym przejawem kultu św. Floriana było nadawanie imienia tego świętego na chrzcie synom rycerzy, mieszczan i wieśniaków. Imię to należało do często spotykanych. Jestem lepszy od donka?:)))
2020-05-04 21:08:56
donekT: Oczywiście. Mogłeś jeszcze dodać info o Kościele św. Floriana na Kleparzu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: